fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Na zaproszenie Klubu Parlamentarnego Lewicy, 6 lutego 2020 r. w Sali Kolumnowej Sejmu, pod patronatem Wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego, odbyła się konferencja poświęconą problemom funkcjonowania samorządu terytorialnego.

W spotkaniu uczestniczył kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń, parlamentarzyści oraz 300 samorządowców i samorządowczyń z całego kraju.

Jesteśmy i wspólnie pracujemy, żeby służyć naszym lokalnym społecznościom oraz rozwiązywać ich problemy - deklarowali uczestnicy konferencji.

Rok 2020 jest rokiem Polskich samorządów. Przygotowujemy się do obchodów ich 30-lecia. Jednakże nie towarzyszy nam przy tym entuzjazm, dlatego że samorządy stają się coraz bardziej zależne od władz centralnych. Decyzje podejmowane przez rząd uderzają w władze samorządowe, a więc uderzają też w zwykłych ludzi.

Dziś rząd PiSu próbuje zniszczyć samorządy na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to kompetencyjna i finansowa. Druga zaś to deprecjonowanie władz lokalnych.

Podczas konferencji klub Lewicy podpisał z samorządowcami deklarację na rzecz współpracy.

My, samorządowcy i samorządowczynie od wielu lat obserwujemy zwiększającą się liczbę zadań samorządu terytorialnego, za którymi nie podążają dodatkowe środki finansowe. Konstytucja RP w artykule 167 stanowi: „Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań”. 

W trosce o rozwój naszych wspólnot lokalnych i właściwe wykonywanie powierzonych zadań, oczekujemy zwiększenia poziomu ich finansowania. Fundamentem właściwej współpracy rządu i samorządu terytorialnego powinien być nie tylko właściwy podział zadań, ale również środków. 

Dlatego deklarujemy współpracę z Klubem Parlamentarnym Lewicy w tworzeniu rozwiązań w kierunku: 

  1. Zwiększenia udziału jednostek samorządu terytorialnego w przychodach z podatku CIT i PIT.
  2. Ustanowieniuudziału jednostek samorządu terytorialnego w przychodach z podatku VAT. 
  3. Ustalenia zasady ścisłego powiązania zadań samorządu terytorialnego z finansowaniem z budżetu państwa.

Gminy, powiaty i województwa stanowią krwioobieg państwa, a ich prawidłowe funkcjonowanie to gwarancja zrównoważonego rozwoju państwa i bezpieczeństwa nas wszystkich.

Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy

konfsamo060220a

konfsamo060220b

konfsamo060220c

 

 

s

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023