fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

W Sejmie na konferencji „Bezdroża państwowej polityki historycznej, polemicznie mówimy o „żołnierzach wyklętych”. Spotkanie organizowane przez Klub Parlamentarny Lewicy oraz Tygodnik "Przegląd".

konferencjazw01032020a

Przyszło nam żyć w czasach przełomu i napięć, które dodatkowo są naznaczone sporami o historię naszego kraju. Dzisiejszy świat jest zupełnie inny od tego po wojennej pożodze. Jednakże to my, ludzie którzy często nie doświadczyli codziennego strachu o swe życie, wystawiamy tamtym czasom swą ocenę. Róbmy to więc rzetelnie i nie ograniczajmy się do czarno-białych opisów, te możliwe są jedynie w filmach, gdzie role dobrych i złych obsadził autor scenariusza.

Obecnie w Polsce budowany jest mit o niezłomnych członkach organizacji tworzących powojenne podziemie zbrojne - krystalicznie czystych i nieskalanych mordem, dzieje się tak przy kompletnym pomijaniu prawdy historycznej. Możemy się różnić w ocenie sensowności podejmowanych przez nich działań, ale aby być rzetelnym należy mówić również o zbrodniach popełnionych przez niektórych z nich, zarówno w trakcie II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu.

W każdej dyskusji o naszym kraju spotykamy się jako Polacy, tak więc zwracanie się do oponentów z przesłaniem - „śmierć wrogom ojczyzny” i oskarżaniem przeciwników w debacie o zdradę, jest kompletnym niezrozumieniem tego, czym jest wspólnota narodowa. Wszystkim głoszącym te hasła pragniemy przypomnieć, że w Związku Organizacji Wojskowej, organizacji którą w Auschwitz-Birkenau tworzył rotmistrz Witold Pilecki, działał i współpracował z Pileckim - Stanisław Dubois, polityk i poseł Polskiej Partii Socjalistycznej, człowiek, którego dzisiejsi narodowcy nazwaliby „lewakiem” i oskarżyli za te poglądy o zdradę ojczyzny.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” coraz bardziej przypomina komiksową rzeczywistość, która nie wytrzymuje spotkania z prawdą historyczną „Ogień”, „Klinga”, „Grot”, czy też „Bury” te pseudonimy, które do dziś w wielu miejscach w Polsce budzą grozę i przywołują strach z powodu popełnionych przez nich zbrodni.

Świętowanie organizacji tworzących powojenne podziemie zbrojne, bez wspomnienia czarnych kart z ich działalności, to demonstracja pogardy dla ich ofiar. W tym wypadku milczenie wręcz oznacza cichą zgodę na działania, które podejmowali.

Sprzeciwiamy się zakłamywaniu historii i bezkrytycznemu gloryfikowaniu Żołnierzy Wyklętych! Zawsze będziemy przypominać i piętnować zbrodnie dokonane przez ludzi tworzących powojenne podziemie zbrojne. Nasze oburzenie wobec zbrodni popełnionych przez część tego środowiska, nie oznacza, że nie jesteśmy wstanie zrozumieć pokolenia polskich Kolumbów, którym przyszło żyć w Polsce w systemie, którego nie byli w stanie zaakceptować.

PiS wykorzystuje Żołnierzy Wyklętych do budowania nowej historii, w której nie ma miejsca dla innych formacji, które walczyły o Polskę: Armii Krajowej, Armii Ludowej, czy też Batalionów Chłopskich. Dla matki, która płacze po synu nie ma różnicy w jakiej formacji służył.

Odnosząc się do poparcia przez część posłów SLD ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Włodzimierz Czarzasty powiedział: "To co teraz powiem, może się nie spodobać wielu moim koleżankom i kolegom, kilka lat temu Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu w dniu 1 marca święta Żołnierzy Wyklętych. Za tą ustawą głosowało wielu posłów SLD, za co przepraszam. Uważam, że to była nierozsądna i głupia decyzja".

Chcemy stworzenia Muzeum Historii Polek i Polaków. Historia często pomija codziennie wysiłki naszych przodków w rozwoju i budowie naszej ojczyzny. Zapomina o życiu milionów chłopów, drobnych rzemieślników, robotników – a to oni kształtowali rzeczywistość wokół nas. Czas to zmienić. Dlatego utworzymy wielkie, interaktywne Muzeum Historii Polek i Polaków. Będzie w nim można dogłębnie poznać historię Polski widzianej „od dołu”: dzieje pańszczyzny i chłopskiego oporu, dawne warunki życia na wsi i w mieszkaniach robotników, różnorodność polskiej kultury ludowej czy rozwój polskiej kultury popularnej.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023