fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Konkordat wyklucza zgromadzenia religijne jako zgromadzenia publiczne, dlatego wzywamy Episkopat do wzięcia odpowiedzialności za życie i zdrowie Polek i Polaków oraz wstrzymanie się od organizowania większych zgromadzeń 

Hanna Gill-Piątek podczas konferencji prasowej powiedziała: 

W liście skierowanym do prymasa Wojciecha Polaka, wzywamy Episkopat do zaprzestania organizowania dużych zgromadzeń, z udziałem ponad 1000 osób. Imprezy masowe są odwoływane, szkoły są zamykane, ale na mocy Konkordatu zapisy ustawowe o zgromadzeniach publicznych Kościoła katolickiego nie obowiązują. Prosimy prymasa, aby postąpił podobnie do włoskiego Kościoła, który włączył się w walkę z koronawirusem i odwołał duże zgromadzenia religijne.  

Nasza inicjatywa wynika z ogłoszenia Episkopatu, który zapowiedział, iż takie wydarzenia jak msze, będą się odbywały częściej. Prosimy, aby również Kościół zareagował na tę sytuację i nie organizował dużych zgromadzeń oraz włączył się w walkę z koronawirusem. 

Katarzyna Kretkowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

W mszach najliczniej uczestniczy grupa najbardziej zarażona, czyli osoby starsze, po 70. i 80. roku życia. Tym bardziej ogłoszenie o zwiększeniu liczby mszy, jest dla nas niemiłym zaskoczeniem.  

Marek Rutka podczas konferencji prasowej powiedział: 

Należy podkreślić, że średnia śmiertelność osób zakażonych koronawirusem wynosi 3,4 proc., zaś wśród osób powyżej 80. roku życia wynosi, aż 15 proc. Udział w uroczystościach religijnych praktykują przede wszystkim osoby starsze, czyli najbardziej zagrożone zarażeniem koronawirusem. Powinniśmy robić wszystko, aby ograniczyć zachorowalność wśród starszych osób i te osoby chronić.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023