fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Apelujemy o szybkie posiedzenie Sejmu, ponieważ bez zwłoki należy przygotować dobre prawo, które będzie zabezpieczało grupy wykluczone, interesy pracowników i pracodawców. “Tarcza Antykryzysowa” rządu wejdzie przecież w życie dopiero za kilka tygodni.

Zgłosiliśmy propozycje, abyśmy spotkali się w Sejmie, ale na różnych salach, co jest zgodne z regulaminem Sejmu. Modyfikacja systemu teleinformatycznego pozwoli na salach plenarnej i innych zgromadzić po kilkanaście i kilkadziesiąt osób, co umożliwi zachować standardy higieny. Zwróciliśmy się również do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze przedłożenie projektów ustaw, aby parlamentarzyści mogli się z nimi szybko zapoznać. Musimy skrócić czas na dyskusje i szybko wypracować konsensus i przygotować dobre stanowisko. W najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie Klubu Lewicy, w formule wideokonferencji i będziemy rozmawiać o projektach przygotowanych przez rząd, aby być jak najlepiej przygotowanym i merytorycznie walcz o każdego kto dzisiaj potrzebuje pomocy.

Tarcza Antykryzysowa którą przedstawił rząd nie obejmuje wszystkich potrzeb pracowników oraz ich firm. Wiele obszarów nie zostało zagospodarowanych i dotyczy to przede wszystkim pracowników, którym dzisiaj zagwarantowana jedynie minima. Premier obiecał 80% minimalnego wynagrodzenia dla samozatrudnionych, Lewica mówi o 100%. Premier mówi o wstrzymywaniu płatności na ZUS na 3 miesiące, Lewica twierdzi, iż należy je umorzyć. Zawieszenie spłaty kredytów powinno zostać uregulowane specjalną ustawą. 

Godność państwa polega dziś na tym, iż pomaga wszystkim!

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Przez ostatnie tygodnie Lewica starała się zachowywać się rozsądnie, staraliśmy się współpracować z rządem i wskazywać rozwiązania najlepsze dla nas wszystkich. Podobnie zachowywał się nasz kandydat na prezydenta RP Robert Biedroń, który przedstawił swoje rozwiązania w ramach „Paktu Antykryzysowego Polska 2020”.  

Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim Polkom i Polakom za dotychczasową postawę oraz zaprosić ich do bycia razem w tych trudnych chwilach. Współpracujmy, pomagajmy sobie, a my posłowie i posłanki Lewicy jesteśmy do Waszej dyspozycji. Dzwońcie do nas i pisać, nasze biura są w trybie on-line cały czas dostępne. Mówicie co w Waszych firmach, branżach, co dzieje się nie tak, dzięki temu będziemy mogli mówić o tym w parlamencie i upominać się o zmiany w prawie.  

Pragniemy tworzyć dobre prawo, tak aby wszyscy obywatele mieli z tego korzyść. “Tarcza Antykryzysowa” którą przedstawił rząd nie obejmuje wszystkich potrzeb pracowników oraz ich firm. Wiele obszarów nie zostało zagospodarowanych i dotyczy to przede wszystkim pracowników, którym dzisiaj zagwarantowana jedynie minima. Premier obiecał 80% minimalnego wynagrodzenia dla samozatrudnionych, Lewica mówi o 100%. Premier mówi o wstrzymywaniu płatności na ZUS na 3 miesiące, Lewica twierdzi, iż należy je umorzyć. Zawieszenie spłaty kredytów powinno zostać uregulowane specjalną ustawą.  

Godność państwa polega dziś na tym, iż pomaga wszystkim: pracownikom i pracodawcom.  

Przez ostatnie 3 tygodnie mamy do czynienia de facto z wyłączeniem państwa, ludzie posłuchali apeli, zostali w domu. Dziękuję im za to! Ale nie działają małe przedsiębiorstwa, wynagrodzenia w marcu mogą wynieść połowę tego co dotychczas. A “Tarcza Antykryzysowa” rządu wejdzie przecież w życie dopiero za kilka tygodni.  

Specustawa przyjęta w lutym w związku z epidemią, daje możliwość premierowi przesunięć w ramach budżetu. Już dzisiaj specjalnymi rozporządzeniami można pomagać branży transportowej, restauracyjnej oraz eventowej. Jeżeli chcemy pomagać to dzisiaj, a nie za trzy, cztery tygodnie, kiedy duża część przedsiębiorstw mikro zdąży zbankrutować. Państwo musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom tu i teraz. Apelujemy do premiera o odpowiedzialność i pomoc obywatelom już dzisiaj, pracodawcom i pracownikom. Zapomnienie o jakieś grupie społecznej, to zapomnienie o setkach tysięcy a nawet milionach obywateli.  

Apelujemy o szybkie posiedzenie Sejmu, ponieważ bez zwłoki należy przygotować dobre prawo, które będzie zabezpieczało grupy wykluczone, interesy pracowników i pracodawców. Zgłosiliśmy propozycje, abyśmy spotkali się w Sejmie, ale na różnych salach, co jest zgodne z regulaminem Sejmu. Modyfikacja systemu teleinformatycznego pozwoli na salach plenarnej i innych zgromadzić po kilkanaście i kilkadziesiąt osób, co umożliwi zachować standardy higieny. Zwróciłem się również do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze przedłożenie projektów ustaw, aby parlamentarzyści mogli się z nimi szybko zapoznać. Musimy skrócić czas na dyskusje i szybko wypracować konsensus i przygotować dobre stanowisko. W najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie Klubu Lewicy, w formule wideokonferencji i będziemy rozmawiać o projektach przygotowanych przez rząd, aby być jak najlepiej przygotowanym i merytorycznie walczyć o każdego kto dzisiaj potrzebuje pomocy.  

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Podczas wczorajszej rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim upominaliśmy się o pracowników, o zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, na śmieciówkach. Zwracamy uwagę, że te osoby nie są pod wystarczającą ochroną, jeżeli chodzi o propozycje rządowe. Po pierwsze, należy zachować miejsca pracy również te funkcjonujące na umowach cywilnoprawnych. Uważamy, że ZUS nie powinien być odwlekany na 6 miesięcy, nie powinien po prostu być płacony przez płatników składki.  

W tym kryzysie nie możemy zapomnieć, że dotyczy on wyłącznie pracowników i pracodawców, ale są w nim również dzieci, osoby trwale bezrobotne oraz osoby z niepełnosprawnościami. O nich państwo również zapomniało, co wynika z przedstawionych projektów. Wczoraj przypomniałam minister Emilewicz o dzieciach, które jadły darmowe obiady w szkołach, ponieważ to nie jest tak, że jak te dzieci przestały chodzić do szkoły, to równocześnie przestały być głodne. Upominamy się o tych, którzy są w hospicjach, o tych, którzy potrzebują rehabilitacji. Często jest tak, że zaprzepaszczona jest dotychczasowa praca nad rehabilitacją i nie można lub ciężko będzie wrócić do tego co już zostało osiągnięte i niemożliwy będzie powrót do sprawności.  

Nie zgadzamy się również na uspołecznianie strat. Kadra zarządzająca musi być solidarna z pracownikami firm, mówię tu również o spółkach skarbu państwa, muszą zostać obniżone - to powinno być kryterium udzielenia pomocy publicznej. Podczas wczorajszej rozmowy minister Emilewicz powiedziała, iż musi to zdarzyć z Kodeksem Spółek Handlowych i to przemyśleć. Mamy nadzieje, że tak będzie.  

Pomysł zorganizowania posiedzenia Sejmu na Stadionie Narodowym są nieodpowiedzialną popisówą, to robienie szopki z parlamentu, tam chodzi się na koncerty i zabawy. Koncepcja ta niewiele zmieni, jeżeli chodzi o zasady bezpieczeństwa i tak tam się zbierzemy, będziemy musieli przejść przez bramki, wchodzić do sal. Pytanie też o aparaturę do głosowania, przecież ona jest w Sejmie.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023