fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu przedstawił sytuację w naszym państwie i jednocześnie poinformował, iż otrzymał projekty ustaw od prezesa Rady Ministrów, a które mają wprowadzać Tarczę Antykryzysową. Jest to dziwna sytuacja, ponieważ Klub Lewicy zwrócił się do premiera o przekazanie projektów ustaw, związanych z propozycjami, które zostały zaprezentowane po Radzie Gabinetowej. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi, natomiast prezydent te projekty otrzymał. 

Jest to przykład nieodpowiedzialnego myślenia o państwie, jak mamy wspomagać obywateli, przedsiębiorców, skoro nie otrzymaliśmy projektów ustaw, a tylko Sejm może uchwalić nowe prawo. Wszyscy mówią, że obecny kryzys wymaga szybkich działań. Apelujemy do rozsądku pana premiera Mateusza Morawieckiego, rząd powinien przesyłać projekty ustaw do Sejmu i zapobiegać oto, aby parlamentarzyści przyjęli dobre rozwiązania. 

Pakiet Antykryzysowy jest za mały i jest wycelowany wyłącznie w te grupy, które i tak mają szansę przetrwania, a reszta jest pozostawiona samo sobie. Nie ma na to naszej zgody! Apelujemy do premiera o przekazanie projektów ustaw dotyczących Tarczy Antykryzysowej w najbliższym tygodniu. Według zapowiedzi marszałek Elżbiety Witek, w najbliższy piątek ma się odbyć posiedzenie Sejmu. Pozostało więc 6 dni, aby przekonsultować wszystkie projekty ustaw, które mają zostać pod obrady parlamentu wniesione. 

Klub Lewicy zbiera się już w poniedziałek, chcielibyśmy mądrze nad tymi projektami popracować, tak aby je uzupełnić, nie przeszkadzać a pomagać. Rząd musi traktować opozycję poważnie i propozycje nowych projektów musi zostać skonsultowane. 

W ostatnim czasie dociera do nas coraz więcej niepokojących sygnałów ze służb - straży pożarnej państwowej i tej ochotniczej, Policji, czy też szpitali - że brakuje sprzętu i ludzi. Szef MSWiA zapewnia, że służby mają wszystkiego pod dostatkiem. Policjanci mówią, iż brakuje czegokolwiek, co pozwalałoby zachować higienę, ścigając osoby, które uciekną z kwarantanny. Podobne sygnały płyną z ochrony zdrowia. Epidemia koronawirusa sama nie minie. Nie ma odpowiedniego wyposażenia w szpitalach, zgłaszają się do nas samorządy, w których szpitale powiatowe zajmujące się podstawową opieką zdrowotną, pozbawione są sprzętu, czy też maseczek. Pacjenci poza teleopieką, nie mają możliwości spotkać się z lekarzem. Co z pacjentami w cięższych stanach, przekładane są też operacje. Sytuacja ta jest zagrożeniem życia nie tylko zarażonych koronawirusem, ale i dla tych, którzy stają w walce z zagrożeniem koronawirusa.

Szanowny Panie premierze, prosimy o objęcie - poprzez wojewodów nadzorem - to co się dzieje w placówkach ochrony zdrowia nadzorowanych przez samorządy, prosimy o ochronę straży pożarnej, tej państwowej i ochotniczej. Prosimy o wyposażenie służb w materiały, które zabezpieczają przed zakażeniem, w innym wypadku nawet największa kwaranntana - akcja „Zostań w Domu” - nie pomoże. Ludzie muszą czuć odpowiedzialność państwa w tej sprawie, a dzisiaj państwo niestety zawodzi. 

Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023