fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Samorządy są teraz na pierwszej linii walki z koronaiwrusem, bo to one organizują instytucje, które niosą pomoc Polkom i Polakom. Powinniśmy stworzyć odpowiednie mechanizmy ułatwiające im to zadanie. To jednostki samorządu terytorialnego odpowiadają za szpitale miejskie, powiatowe, czy też wojewódzkie; odpowiadają również za organizację oświaty, a także wielu innych usług, jak choćby wywóz nieczystości. 

Naszym - polityków - zadaniem jest stworzyć mechanizmy, które będą im tę pracę ułatwiały, ponieważ to samorządy, jako pierwsze zapłacą też realną finansową cenę związaną z koronawirusem. Więcej zadań za mniejsze pieniądze, ponieważ spadną dochody z PIT-u i CIT-u. W Polsce nie udała się reforma zdrowia, czy też oświaty, ale udała nam się reforma samorządowa, ponieważ na co dzień jesteśmy zadowoleni z takiej a innej organizacji naszych małych ojczyzn. Ale dzisiaj to nasze małe ojczyzny potrzebują wsparcia, dlatego Lewica w najbliższy piątek - podczas posiedzenia Sejmu - będzie walczyć o 5 postulatów, ich przyjęcie będzie realną pomocą dla jednostek samorządu terytorialnego.

  1. Samorządy powinny otrzymać dotację w postaci połowy utraconych przychodów z PIT i CIT, po to, żeby samorządy mogły wykonywać swoje zadania i nie musiały podejmować trudnych decyzji o likwidacji usług publicznych: szpitali, czy też transportu publicznego.
  2. Reguła wydatkowa samorządu terytorialnego jest bardzo wymagająca i w obliczu kryzysu będzie ona dla wielu samorządów nie do utrzymania. Rząd powinien uelastycznić tę regułę.
  3. Szkoły są zobowiązane do prowadzenia e-lekcji, ale wiele rodzin nie ma odpowiedniego sprzętu, który umożliwiłby dzieciom uczenie się przez Internet. Proponujemy program wsparcia finansowego na zakup komputerów, czy też tabletów.
  4. Samorządy wciąż nie otrzymały wytycznych, jak w obliczu pandemiikoronawirusapowinny organizować posiedzenia rad czy sejmików. Państwo musi podjąć w tej kwestii odpowiednie decyzje i umożliwić radnym pracę zdalną.
  5. Kodeks Postępowania Administracyjnego obliguje do przestrzegania pewnych terminów i reguł oraz zasad, których dzisiaj samorządy nie są w stanie spełnić. Awiza nie są odbierane, a ze względu na braki kadrowe wiele czynności administracyjnych nie jest podejmowanych. W związku z tym rząd musi wydać jasne wytyczne co do przestrzegania KPA.

Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta RP 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023