fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Sejm rozpoczyna pracę nad Tarczą Antykryzysową, Lewica przygotowała około 200 poprawek do projektów ustaw przygotowanych przez rząd. Będziemy próbować zarówno negocjować wprowadzenie ich do projektu przez rząd, jak i składać jako poprawki podczas posiedzenia Sejmu. Jako odpowiedzialna opozycja chcemy, żeby przyjęte przez Sejm przepisy były jak najlepszym pakietem rozwiązań, koniecznych do wprowadzenia w czasie kryzysu.

Jesteśmy gotowi poprzeć dobre pomysły, niezależnie od tego, czyjego są autorstwa. Zdrowie i życie Polek i Polaków nie mają barw partyjnych. Podobnie jak rozwiązania - mogą być albo dobre, albo złe. I o to samo apelujemy do wszystkich partii w parlamencie: nie kierujmy się interesem partyjnym, tylko dobrem obywateli.

Walczymy o utrzymanie dochodu ponad 2 mln Polek i Polaków na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. Pamiętamy o emerytach, którym musimy zapewnić ciągłość wypłacania emerytur. Mamy rozwiązania również dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dla których brak wsparcia państwa oznacza widmo bankructwa. Zgłaszamy wiele poprawek dotyczących opieki zdrowotnej, która od lat cierpi na chroniczne niedofinansowanie. Alarmujemy też, że samorządy będą potrzebowały wsparcia ze strony państwa. Myślimy o rolnikach i o sektorze spółdzielczym - niestety, wciąż czekamy na odpowiednie projekty rządu, żeby móc nanosić nasze poprawki.

Stawiamy sprawę jasno - państwo nie może przerzucać kosztów kryzysu na obywateli. Nasze poprawki do Tarczy Antykryzysowej wprowadzają min. następujące rozwiązania:

📌 Gwarancja utrzymania wysokości wynagrodzeń. Każdy pracownik powinien dostać pensję nie niższą niż minimalna. Bez względu na rodzaj umowy. W przedsiębiorstwach, które odnotowały spadek przychodów większy niż 15% rdr lub 25% miesiąc do miesiąca, państwo finansuje 75% wynagrodzenia pracowników, do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w 2019 roku. Pracodawca opłaca pozostałe 25% wynagrodzenia. Warunkiem otrzymania państwowego wsparcia jest utrzymanie zatrudnienia na poziomie sprzed stanu zagrożenia epidemicznego i poziomu tych wynagrodzeń, które nie były wyższe niż przeciętne wynagrodzenie.

📌 Rozszerzenie praw pracowniczych na wszystkie rodzaje umów, w tym wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla wszystkich pracujących, w tym samozatrudnionych, na dzieci do 13. roku życia oraz na dzieci z niepełnosprawnością do 24. roku życia.

📌 Dodatkowe 50% stawki dla lekarzy i personelu medycznego leczącego pacjentów z koronawirusem i personelu laboratoryjnego wykonującego testy na koronawirusa - za dyżury i pracę na nadgodziny.

📌 Finansowanie kosztów stałych przedsiębiorcy (energii elektrycznej, gazu, czynszu, opłat leasingowych i innych) przez 6 miesięcy, do kwoty nieprzekraczającej 50 tys. złotych miesięcznie.

📌Powołanie Komitetu Antyspekulacyjnego: szefowie UOKiK, KNF i Minister Rozwoju wspólnie koordynują działania dotyczące przeciwdziałaniu lichwie oraz nieuzasadnionemu wzrostowi cen.

📌 Dotacja dla jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 50% utraconych przychodów z PIT i CIT na podstawie przychodów z 2019 roku.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023