fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Marszałek Elżbieta Witek nie pozwala zwołać Komisji Etyki Poselskiej, od marca nie odbyło się żadne merytoryczne spotkanie! Jeżeli Sejm i inne komisje pracują normalnie oraz zwoływane jest w parlamencie Zgromadzenie Narodowe, to dlaczego najmniejsza komisja nie może się zebrać? 

Komisja powinna rozpatrzyć sprawy min. następujących posłów: Joanny Lichockiej, Zbigniewa Dolaty, Grzegorza Brauna, Mariusza Kamińskiego, Elżbiety Witek, Jacka Żalka, Janusza Korwina-Mikke, Przemysława Czarnka, Ryszarda Terleckiego,Antoniego Macierewicza oraz samego Jarosława Kaczyńskiego. 

Zaczynamy podejrzewać, że nie chodzi o epidemię, ale o nazwiska osób, które wyczytałam, a które marszałek Witek stara się chronić. Domagamy się pilnych wyjaśnień Marszałka Sejmu w tej sprawie!

Monika Falej podczas konferencji prasowej powiedziała:

Do Komisji Etyki Poselskiej wpłynęło 38 wniosków, które wymagają rozpatrzenia, ale od marca 2020 r. nie odbyło się żadne merytoryczne posiedzenie tejże komisji. Od początku tej kadencji Sejmu odbyło się zaledwie 6 posiedzeń Komisji, które dotyczyło wyboru przewodniczącego, czy też planu pracy, ale nie dotyczyły meritum. Kilkukrotnie zwracałam się do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzeń Komisji Etyki Poselskiej, w celu podjęcia merytorycznej pracy. Zaplanowane na dzień 21 lipca 2020 r. posiedzenie Komisji, po raz kolejny zostało odwołane. 

Jeżeli możemy zbierać się w Sejmie, jeżeli zaprzysiężenie prezydenta RP jest również organizowane w gmachu parlamentu, to dlaczego nie może odbyć się posiedzenie Komisji Etyki? Komisja ma rozpatrywać sprawy min. następujących posłów: Joanny Lichockiej, Zbigniewa Dolaty, Grzegorza Brauna, Mariusza Kamińskiego, Elżbiety Witek, Jacka Żalka, Janusza Korwina-Mikke, Przemysława Czarnka, Ryszarda Terleckiego,Antoniego Macierewicza oraz samego Jarosława Kaczyńskiego.  

Zaczynam podejrzewać, że nie chodzi o epidemię, ale o nazwiska osób, które wyczytałam, a które marszałek Witek stara się chronić.  

Jako przewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej będę dalej ubiegała się u Marszałka Sejmu o zgodę na zwołanie posiedzenia komisji. Pragnę również przypomnieć, iż wspomniana Komisja, zgodnie z regulaminem Sejmu, ma takie same prawa jak inne tego typu instytucje Sejmu. Jednakże marszałek Witek ma nad nami władztwo i stara się wpłynąć na to jak ta Komisja pracuje lub raczej nie pracuje.  

Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Będziemy się domagali wyjaśnień marszałek Witek w tej sprawie, ponieważ nie mamy wątpliwości, iż mamy do czynienia z próbą odwlekania w czasie, spraw wspomnianych wcześniej polityków. Należy zwrócić uwagę, iż Komisja Etyki Poselskiej jest najmniej liczebną komisją w polskim parlamencie, tak więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby jej posiedzenie mogło się odbyć w dowolnej sali Sejmu. Obecnie jest wykorzystywany zapis w regulaminie, który pozwala w okresie epidemii na zwoływanie posiedzeń komisji przez Marszałka Sejmu. Na ten zapis zwracaliśmy uwagę wcześniej, iż może być wykorzystywany politycznie. Efekt jest taki, iż przewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej jest ubezwłasnowolniona i pomimo tego, iż chce wykonywać swoje obowiązki, to nie może tego robić, ponieważ pani marszałek Witek odmawia zwoływania posiedzeń komisji. Poziom agresji w polskim Sejmie wzrasta i posłanki oraz posłowie muszą wiedzieć, że kara za takie zachowanie jest nieuchronna, a od tego jest Komisja Etyki. 

 
 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl