fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Obowiązkiem premiera jest nie tylko komunikowanie kolejnych obostrzeń, ale również form pomocy, które pomogą załagodzić bolesne konsekwencje ich wprowadzenia.Przedstawiciele kultury, rodzice i nauczyciele przedstawiciele wielu branż znów zostali zaskoczeni i nie mają czasu, aby się do nowych obostrzeń przygotować.

Lewica na gorąco zadaje premierowi konkretne pytania, związane z kolejnymi restrykcjami. 

  • Dlaczego kina, teatry, ośrodki kultury zostają zamknięte, a kościoły pozostają otwarte? 
  • Jakie wsparcie ze strony rządu jest przewidziane dla zamykanych dzisiaj branż?
  • Czy zostanie wprowadzone świadczenie postojowe dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych? 
  • Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby, które utraciły dochód z powodu epidemii, czy rząd rozważa wprowadzenie świadczenia kryzysowego?
  • Czy osoby objęte kwarantanną będą mogły liczyć na 100% wynagrodzenia?
  • Jakie wsparcie otrzymają nauczyciele? Skąd mają wziąć sprzęt komputerowy, kto będzie płacić za Internet, który wykorzystywany przy pracy? Co z regionami, w których nie ma dobrze działającej sieci?
  • Co z rodzinami z dziećmi z niepełnosprawnościami? Jakie wsparcie jest planowane dla tej grupy? 

Apelujemy do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu i procedowanie ustaw, które są potrzebne już teraz. Kolejne posiedzenie przewidziane jest dopiero za 2 tygodnie, nie chcemy procedować ustaw w panice i pod presją czasu. 

Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Po raz kolejny jesteśmy zaskakiwani decyzjami, tuż przed wprowadzeniem ich w życie. Jednakże dzisiaj należy pochwalić premiera Mateusza Morawieckiego, ponieważ po raz pierwszy pokazał mapę drogową w oparciu o wskaźniki, według której będą wprowadzane kolejne obostrzenia. Szkoda tylko, że wraz z tą tabelką nowe obostrzenia już zostały ogłoszone. Przedstawiciele kultury, rodzice i nauczyciele zostali znów zaskoczeni i przedstawiciele wielu branż nie mają czasu, aby się do tych obostrzeń przygotować.  

Pytamy się też, dlaczego, obóz władzy - wiedząc, że te kolejne obostrzenia będą konieczne – przełożył posiedzenie Sejmu, które się miało odbyć w tym tygodniu? Dlaczego kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się za 2 tygodnie, skoro już teraz widać, że osoby, które zostaną dotknięte przez dzisiejsze obostrzenia potrzebują ochrony? Czy znowu będzie tak, że za te dwa tygodnie będziemy w panice i pośpiechu tworzyć nowe prawo, a które będzie niedoskonałe i będzie tworzone wstecz? Dlatego też apelujemy do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu i procedowanie ustaw, które są potrzebne już teraz. 

Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Premier Mateusz Morawiecki pokazuje nam rozwiązania, które nie wiadomo z czego wynikają. Jestem oburzona tym, że kościoły pozostają otwarte, a kina, teatry, ośrodki kultury zostają zamknięte. Jak mają przeżyć aktorzy, reżyserzy, bileterzy, obsługa techniczna takich obiektów? Dzisiaj te wszystkie grupy nie dowiedziały się co mają ze sobą zrobić i jak przetrwać z czego mają płacić rachunki? Panie premierze, gdzie jest pomoc dla tego środowiska?  

Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Handel, turystyka, przedsiębiorczość to fundamenty naszej gospodarki. Rząd po raz kolejny w sposób lekceważący dla poszczególnych branż, z dnia na dzień wprowadza kolejne restrykcje. Pamiętamy co się wydarzyło po zamknięciu cmentarzy. Panie premierze, czy za każdym razem będzie tak, że przedsiębiorcy będą zaskakiwani? Czy rząd przewiduje jakieś zapomogi lub wsparcie dla zamykanych dzisiaj branż?  

Monika Falej podczas konferencji prasowej powiedziała:

Co będzie się działo z zasiłkami dla rodziców dzieci powyżej 8 roku życia? Jak rodzice takich dzieci mają funkcjonować bez środków do życia lub na pracy zdalnej? Co będzie, jeżeli rodzice nie potrafią wytłumaczyć historii, chemii, fizyki własnym dzieciom? Co z dziećmi z niepełnosprawnościami, w jaki sposób mają być chronione dzieci w dobie siedzenia w domu, jak rodzice mają się nimi zajmować?  

Co z nauczycielami? Czy 500 plus dla nauczycieli na kamerkę jest kwotą wystarczającą, a przecież mogą nie mieć komputera, kto będzie płacić za Internet. Internet, którego nie ma w wielu miejscach w Polsce.  

Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Rząd po raz kolejny zapomniał o dzieciach z niepełnosprawnościami. Według obowiązujących regulacji, szkoły specjalne funkcjonują zgodnie z zaleceniem dyrekcji. Wychowankowie z niepełnosprawnościami to bardzo specyficzna i bardzo wrażliwa grupa. Rodzice takich dzieci dla ich bezpieczeństwa decydują się pozostawić je w domu, aby uniknąć zakażenia koronawirusem. Co w takiej sytuacji? Oczekujemy jasnych deklaracji o wsparciu dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami i wsparciu finansowych dla opiekunów, tym bardziej, że obostrzenia mają obowiązywać do końca listopada. Oczekujemy jasnej deklaracji szefa MEN co z realizacją podstawy programowej, zwłaszcza dzieci z niepełnosprawnościami.  

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała:

16 milionów osób zatrudnionych, około 3 mln na samozatrudnieniu i umowach cywilnoprawnych, wszystkie te osoby oglądając wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego zastanawiają się czy w poniedziałek nie stracą pracy, czy będą miały środki do życia. Pytamy się premiera Mateusza Morawieckiego o zabezpieczenie dla pracownic i pracowników? Czy przewiduje wprowadzenie postojowego dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych? Czy zdecyduje się na wprowadzenie świadczenia kryzysowego, dla każdej osoby, która straci dochód w wyniku epidemii? Czy osoby objęte kwarantanną będą mogły liczyć na 100% wynagrodzenia, a nie jego obcięcie? Czy będzie tak jak wiosną, że ciężko pracujący Polki i Polacy zostaną pozostawieni sami sobie? 

Kiedy wiosną premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na wprowadzenie lockdownu uzyskał ogromny kredyt zaufania, ze strony Lewicy, opozycji, ale przede wszystkim obywateli. Kredyty trzeba spłacać, a tego wiosennego kredytu Mateusz Morawiecki nie spłacił. Za nim zaciągnie kolejny, powinien wykazać się gotowością spłacenia kolejnego i powinien zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa i stabilności co do jutra wszystkich obywatelek i obywateli.  

Oczekujemy wszystkich odpowiedzi, a obowiązkiem premiera jest nie tylko komunikowanie kolejnych obostrzeń, ale również form pomocy, które pomogą załagodzić bolesne konsekwencje ich wprowadzenia. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021