fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Na początku listopada przewodniczące zespołów parlamentarnych – Joanna Scheuring-Wielgus, przewodnicząca zespołu ds. Ludności, Zdrowia i Rozwoju oraz Katarzyna Kotula, przewodnicząca zespołu ds. Praw Reprodukcyjnych; Monika Falej, ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego oraz moja skromna osoba, jako przewodnicząca zespołu ds. Praw Kobiet – zwróciłyśmy się z prośbą o spotkanie do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen oraz do komisarz ds. równości Heleny Dalli, aby porozmawiać o sytuacji kobiet w Polsce.

23 listopada odbyła się telekonferencja z komisarz Heleną Dalli, która przekazała, iż Komisja Europejska z uwagą i niepokojem patrzy na to co dzieje się w Polsce oraz rozważa pewne kroki w sprawie ograniczania praw kobiet w naszym kraju. 

Po pierwsze, podjęto kroki związane z praworządnością. Po drugie, KE rozważa działania już bezpośrednio związane z łamaniem praw kobiet. Pani komisarz Dalli zwróciła uwagę, że Polska przystępując do Unii sobie w tzw. deklaracji moralności zastrzegała sobie możliwość do kształtowania prawa dotyczącego przerywania ciąży oraz osób LGBT, ale to nie oznacza – co Komisja Europejska zadeklarowała – że nasz kraj może przyjmować przepisy sprzeczne z zasadami UE. A prawa kobiet, prawa człowieka oraz prawa osób LGBT są zapisane w traktatach UE i są fundamentem Unii. Pani komisarz zwróciła również na fakt, iż paradoksem jest, że kiedy Polska wstępowała do UE, to Polki miały więcej praw niż w chwili obecnej, po 16 latach obecności we wspólnocie. Jednakże kwestie związane ze zdrowiem publicznym są już objęte prawem unijnym, a zatem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego Polki powinny cieszyć się takimi samymi, jak inne Europejki. 

Pani komisarz Helena Dalli chce się spotkać z Polkami i jeżeli nie uda się tego zorganizować w realu, to w niedługim czasie zostanie zorganizowane spotkanie on-line. W rozmowie z panią komisarz powinny wziąć udział nie tylko polityczki, ale również działaczki na rzecz praw kobiet oraz wszystkie panie, które chciałyby zabrać głos w tej sprawie. 

Kwestie praw kobiet nie mogą być traktowane w Unii Europejskiej jako kwestie światopoglądowe lub religijne. Jednocześnie marzy nam się strategia na rzecz równości kobiet i mężczyzn, jaką Komisja Europejska ostatnio przyjęła na rzecz osób LGBT. Przyjęcie takiej agendy to byłby ogromny krok do przodu.

Wanda Nowicka, posłanka, przewodnicząca zespołu ds. Praw Kobiet 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023