Komitet „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”, w którego w skład wchodzą organizacje kobiece oraz posłanki Lewicy, przedstawił projekt ustawy liberalizujący prawo do przerywania ciąży.
- Każda osoba ma prawo do samostanowienia w dziedzinie swojej płodności, rozrodczości i rodzicielstwa. Każda osoba ma prawo do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających pełną realizację prawa do świadomego rodzicielstwa - czytamy w projekcie.
Jakie zapisy znajdziemy w projekcie?
- Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu.
- Wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę.
- Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie.
- Depenalizację aborcji: zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży.
- Reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego.
- Rozszerzenie programu badań prenatalnych, na badanie białka PAPP-a.
- Świadczenie przerwania ciąży udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, w tym metod farmakologicznych, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy.
Projekt ustawy możesz przeczytać tu!
W skład komitetu wchodzą: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet, posłanki Lewicy: Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska.
Zachęcamy do włączenia się do zbiórki podpisów! Można dostarczyć je do siedziby Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie: Nowolipie 13/15, 00-150 Warszawa (możliwa wysyłka pocztą na ten sam adres ), do siedziby Strajku Kobiet: Wiejska 16, 00-490 Warszawa, lub najbliższych biur poselskich Lewicy w regionie.
Karta do zbierania podpisów jest tu!
Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej powiedziała:
Chcemy zaprezentować Państwu ustawę, która jest wynikiem współpracy organizacji i środowisk kobiecych, które od lat walczą o prawo do przerywania ciąży. To organizacje i środowiska, które nie tylko organizują protesty, świadczą pomoc prawną, ale także świadczą pomoc w przypadku dostępu do aborcji farmakologicznej. Są obecne tutaj z nami przedstawicielki organizacji i środowisk kobiecych: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet. Zbieramy podpisy pod rejestracją komitetu i gorąco zachęcamy wszystkie chętne osoby do kontaktu z nami!
Jako posłanki Lewicy, chciałyśmy przypomnieć, że projekt złożony przez nasz klub w Sejmie w kwietniu zeszłego roku, do tej pory nie uzyskał numeru druku. Stąd nasza decyzja, żeby jako przedstawicielki Klubu Parlamentarnego Lewicy przystąpić do tego komitetu. W ramach zbiórki podpisów pod rejestracją komitetu, a także później pod samą ustawą, planujemy kampanię informacyjną. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się i do pomocy!
Bardzo byśmy chcieli, żeby Platforma Obywatelska zajęła jasne stanowisko w sprawie aborcji, ale słychać Platforma powołała dziś kolejny zespół, na czele którego stanie Małgorzata Kidawa-Błońska, żeby jeszcze chwilę podebatować o tym, jakie jest stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji. My gorąco zachęcamy wszystkie osoby, które popierają prawo kobiet do przerywania ciąży i chcą udzielić wsparcia i chcą złożyć podpis pod tą ustawą, ale także chcą pomóc nam w tej zbiórce oto, aby kontaktowali się z nami i aby poświęcili swój czas na to, żebyśmy mogli wspólnie zbierać podpisy. Pragniemy również zająć się dobrą kampanią edukacyjną na temat temacie aborcji, żeby mówić o aborcji prawdę, prawdę o tym, jak wygląda rzeczywistość aborcyjna w Polsce. Chcielibyśmy oczywiście debaty w Sejmie i dlatego właśnie dziś ta decyzja o tym, żeby pokazać państwu ustawę komitetu, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość nie chce w Sejmie debatować merytorycznie i rzetelnie na temat przerywania ciąży.
Joanna Senyszyn podczas konferencji prasowej powiedziała:
To jest 10 projekt, który jest składany od 1993 r. W 1996 r. udało się ten projekt uchwalić i na kilka miesięcy weszła liberalizacja prawa aborcyjnego, niestety została przez Trybunał Konstytucyjny w 1997 r. uznana za niezgodną z Konstytucją oraz tzw. Małą Konstytucją, ponieważ wtedy jeszcze obecnie obowiązującej nie było. Już wtedy była to manipulacja ze strony Trybunału Konstytucyjnego. TK dokonał dopuszczalnej nadinterpretacji przepisów, podobnie jak obecnie mieliśmy do czynienia z niedopuszczalną nadinterpretacją. Teraz mamy dziesiąty projekt i oby to był strzał w dziesiątkę.
Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej powiedziała:
Prawo i Sprawiedliwość złamało bardzo wiele praw, ale mam nadzieję, że prawo do rozpatrywania w Sejmie inicjatywy obywatelskiej nie złamie, dzięki czemu nasz projekt będzie w Sejmie dyskutowany.