fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

„Nie ma demokracji bez wolności słowa. (…) Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do wycofania się z projektu ustawy o składce od wpływów reklamowych i odpartyjnieniu mediów publicznych” – głosi wspólny projekt uchwały, będący efektem wspólnych działań opozycyjnych klubów w parlamencie. - Projekt uchwały, który zaproponowaliśmy w tamtym tygodniu i szybka odpowiedź jakiej udzieliliśmy, jako wsparcie dla niezależnych mediów - jest najlepszym przykładem, że mądra opozycja w chwilach próby ze sobą współpracuje i pomimo różnic umie znajdować kompromisy – mówił Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. - To jest początek odpowiedzi na pytanie, czy będziemy potrafili zatrzymać w Polsce, zaprojektowaną przez Kaczyńskiego węgierską drogę do przejęcia mediów. Na Węgrzech partie opozycyjne nie umiały współpracować. W Polsce to potrafimy – podkreślił Gawkowski.  

spotkanie160221
 
Z inicjatywy Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego 16 lutego 2021 r. w Sejmie odbyło się spotkanie poświęcone tzw. podatkowi od reklamy. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele koła Polska2050 oraz reprezentanci środowiska szeroko pojętych mediów. Na spotkanie zostali też zaproszeni przedstawicieli wicepremier Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), o czym świadczą tabliczki z nazwiskami na stołach, ale nie przybyli.

W trakcie debaty przedstawiciele Lewicy zwrócili uwagę na konieczność zachowania niezależności mediów i zapowiedzieli, iż każde opodatkowanie mediów, które będzie miało na celu ograniczenie wolności słowa, będzie przez nią odrzucane. Posłanki i posłowie Lewicy zwrócili uwagę na potrzebę dyskusji nad projektem podatku cyfrowego, który jest dobrym narzędziem do opodatkowania globalnych korporacji, które nie chcą w Polsce płacić CIT-u. Prócz wspólnego projektu uchwały, końcowym ustaleniem spotkania jest powołanie zespołu konsultacyjnego mającego przeciwdziałać wszystkim projektom zmian prawa, prowadzącymi do ograniczenia wolności i niezależności mediów.

uchwala160221

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział:  

Nie ma zgody opozycji na podatek Morawieckiego, na podatek od reklamy. Lewica wspólnie z Koalicją Obywatelską oraz Polskim Stronnictwem Ludowym zorganizowała spotkanie w sprawie tego podatku, ponieważ jesteśmy przekonani, że przy wsparciu posłów Zjednoczonej Prawicy oraz Konfederacji, a także koła Polska 2050 będziemy mogli tą złą ustawę zablokować. Nie wszyscy byli dzisiaj na tym spotkaniu, ale wierzę, że wszyscy chcą doprowadzić do tego, żeby ustawa Mateusza Morawieckiego padła. Niezależne media to demokratyczne państwo, brak niezależności mediów to brak świętego prawa do informacji, co zapisane jest w Konstytucji. Opozycja pokazała, że w mądrości jest nasza siła, umiemy się dogadać i wspólnie przygotowaliśmy projekt uchwały, swoistą deklarację wolności mediów. Będziemy robili wszystko, żeby została przeprowadzona przez Sejm. Będzie to swoiste sprawdzam dla wszystkich tych, którzy twierdzą, iż nie chcą się zgodzić na podatek Morawickiego: wicepremiera Jarosława Gowina oraz innych polityków PiS, którzy szepczą w kuluarach „nie dla tego elementu budowy państwa autorytarnego”. Hasło „Wolne media” to odpowiedzialność za wszystkich obywateli, wspólnie na opozycji będziemy dążyli do utrzymania niezależności mediów.  

Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Na zaproszenie Lewicy w spotkaniu udział wzięła pani Beata Chmiel, przedstawicielka mediów obywatelskich. Zachęcamy wszystkie klubu oraz ruchy opozycyjne do wspólnej debaty na temat obywatelskich mediów publicznych, które powinny prezentować publiczną misję, a nie być telewizją, która sieje propagandę, nienawiść i manipulację.  

Robert Kwiatkowski podczas konferencji prasowej powiedział:  

Podczas spotkania mieliśmy okazję przedstawić inicjatywę Lewicy, dotycząca opodatkowania platform cyfrowych. Niestety, nasz złożony wiele miesięcy temu projekt ustawy w tej sprawie, nie doczekał się nawet numeru druku. Korzystając z okazji chciałbym zaapelować do marszałek Elżbiet Witek o przyspieszenie prac. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021