fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Polski Holding Hotelowy to druga co do wielkości spółka hotelarska na polskim rynku, która jednocześnie jest w 100% zależna od Skarbu Państwa. W związku pandemią branża turystyczna, a zatem i hotelarska odczuwają duże problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Pomoc państwa dla tego sektora jest niewystarczająca, ale równie dużym problemem jest również niejasna strategia rządu związana z możliwością otwierania i zamykania obiektów hotelowych. W wyniku czego wiele placówek tego typu podupada i ich właściciele rozważają ich zbycie lub też otrzymują oferty kupna. Przejmującym na rynku jest właśnie Polski Holding Hotelowy, który w ostatnim czasie nabył warszawski hotel Regent. 

Spółkę PHH nadzoruje wicepremier Jacek Sasin, co już powinno wzbudzić, jeżeli nie wątpliwości, to na pewno czujność. Branży hotelarskiej aż huczy w tej sprawie. Będziemy dopytywać co Polski Holding Hotelowy robił do tej pory, co planuje robić, jeżeli chodzi o zakup kolejnych hoteli. Należy też postawić pytanie: czy czasami to długie zamknięcie branży turystycznej i hoteli to nie było przygotowanie właśnie pod jakąś akcję wielkich przejęć? W związku z czym składamy interpelację do Ministra Aktywów Państwowych, w której pytamy o sytuację finansową spółki na dzień 31 grudnia 2020 roku; jakie są koszty wynagrodzeń zarządu PHH w 2019 i 2020 roku; czy spółka korzystała z tarcz antykryzysowych; czy planuje zakup nieruchomości hotelowych lub udziałów w spółkach w I lub II kwartale br. oraz jak wygląda strategia inwestycyjna.

konfa180221a

Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej powiedział:  

Lewica od wielu miesięcy sygnalizuje duże problemy branży turystycznej, a także obiektów noclegowych w Polsce, ponieważ jeżeli zamyka się ruch turystyczny to te obiekty nie funkcjonują. Dużo dyskutowaliśmy na temat tego jak ewentualnie to poprawić i zwracamy uwagę analizując dokumenty, w których jesteśmy posiadaniu. Zwracamy uwagę na funkcjonowanie takiego przedsiębiorstwa jak Polski Holding Hotelowy. To jest spółka w stu procentach należąca do Skarbu Państwa, podległa Ministrowi Aktywów Państwowych, która dysponuje dwudziestoma ośmioma obiektami noclegowych.  

W tym miejscu należy zadać pytanie: w jakim innym kraju rząd prowadzi działalność turystyczną? PHH to jest spółka, która oczywiście w swoich władzach ma osoby rekomendowane przez Prawo i Sprawiedliwość, posiada miliardowy kapitał zakładowy i została stworzona zapewne po to, aby przejmować inne obiekty turystyczne. W ten sposób został stworzony taki sęp gospodarczy, który dzisiaj lata nad Polską i obserwuje, który obiekt jest w trudnej sytuacji finansowej i który można przejąć lub kupić. Będziemy przyglądać się tej sprawie i pytać oto co Polski Holding Hotelowy robił do tej pory, co planuje robić, jeżeli chodzi o zakup hoteli. Należy też postawić pytanie: czy czasami to długie zamknięcie branży turystycznej i hoteli to nie było przygotowanie właśnie pod jakąś akcję wielkich przejęć?  

Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedział: 

Już sam nadzór przez osobę pana wicepremiera Jacka Sasina nad kolejną spółką Skarbu Państwa powinien budzić niepokój i zainteresowanie opozycji. Dlatego dzisiaj zgłaszamy wniosek w formie interpelacji, z szeregiem pytań dotyczących Polskiego Holdingu Hotelowego. Po pierwsze, jakie wyniki finansowe ten podmiot osiąga i osiągnął za rok 2020? Ile zarabia zarząd i ile zarabiają członkowie rady nadzorczej tego podmiotu? Jaka jest strategia i perspektywa działania tej firmy? Jakie zakupy planuje ten holding zrealizować w najbliższym czasie? Nie jest przecież tajemnicą i dość powszechną wiedzą jest to, że ostatnio warszawski hotel Regent został przejęty przez PHH. Zatem pytamy: czy aby ten chaos i dezinformacja, jeżeli chodzi o branżę hotelową nie jest projektem szytym na miarę właśnie pod tę firmę Skarbu Państwa? Czy te działania - raz hotele otwieramy, raz hotele zamykamy, a później zobaczymy co się będzie działo – nie są po to, aby pan wicepremier Jacek Sasin mógł wysłać w delegację swojego przedstawiciela, który będzie jeździł po kraju i będzie te w kiepskiej kondycji hotele wykupywać. Pytamy, aby móc informować o sytuacji szeroko rozumianą opinię publiczną, przede wszystkim wszystkich właścicieli oraz uczestników szeroko rozumianej branży turystycznej, którzy bardzo często się do nas zwracają z prośbą o pomoc. Dlatego dzisiaj składamy wniosek i oczekujemy szybkiej i bardzo jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie o odpowiedzi! 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl