fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pandemia koronawirusa w Polsce trwa już ponad rok, a rząd dotychczas nie przedstawił żadnej spójnej strategii walki z wirusem. Klub Lewicy od kilku dni systematycznie i skutecznie obnaża nieskuteczność rządu Prawa i Sprawiedliwości na tym polu. 

Ostatnie tygodnie ujawniły szereg błędów, niedociągnięć i potknięć w realizacji najważniejszego strategicznego programu, który ma na celu uratowanie zdrowia i życia setek tysięcy Polek i Polaków – Narodowego Programu Szczepień. Kontrola poselska z dnia 6 kwietnia br. wykazała, że pełnomocnik rządu ds. szczepień pan Michał Dworczyk nie dysponuje żadnymi notatkami służbowymi, pisemnym wytycznymi, pisemnymi poleceniami służbowymi za pomocą, których koordynował by Narodowy Program Szczepień.

W związku z tymi wydarzeniami posłowie Lewicy składają wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przeprowadzenia kontroli wszystkich działań związanych z przygotowaniem się do pandemii oraz walką z nią, ze szczególnym uwzględnieniem Narodowego Programu Szczepień. We wniosku pytamy się również o to jak służby sprawdziły sprawę respiratorów, o szpitale covidowe, gdzie przekierowano dodatkowe środki na walkę z pandemią, jak wyglądała sprawa obsługi kolejnych tarcz antykryzysowych? 

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Pandemia koronawirusa w Polsce trwa już ponad rok, a rząd dotychczas nie przedstawił żadnej spójnej strategii walki z wirusem, na polu opieki zdrowotnej, czy też w obszarze gospodarki. Brak jest cały czas zrozumienia dla programu szczepień. Wszystkie zarzuty, które stawiamy rządowi da się zmieścić w jednym słowie – chaos. Ten chaos jest w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Ministerstwie Zdrowia i u pełnomocnika rządu ds. szczepień oraz w wielu obszarach od gospodarki; przez sprawy wewnętrzne, aż po resort Skarbu Państwa. 

Klub Lewicy od kilku dni systematycznie i skutecznie podejmuje działania mające obnażyć to jak rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Mateusz Morawiecki i jego współpracownicy nieskutecznie działają w sprawie pandemii oraz szczepień. Zdecydowaliśmy się złożyć wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przeprowadzenia kontroli wszystkich działań związanych z wykonywaniem przepisów pandemicznych. Chcemy, aby Najwyższa Izba Kontroli odpowiedziała na pytania: co od początku pandemii zostało zrealizowane, a co rzeczywiście było planowane oraz jak wyglądała sprawa przygotowań do pandemii? Obszar zdrowia. Gdzie zamawiano maseczki? Jak sprawa respiratorów została przez służby państwa sprawdzona? Jak była organizowana sieć szpitali covidowych? Gdzie zostały przekierowania dodatkowe środki na walkę z epidemią? Obszar gospodarki. Jak wyglądała sprawa obsługi pierwszej drugiej i kolejnych antykryzysowych? Jakie działania podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia, jakie działania podejmował PFR w sprawie środków przekazywanych dla konkretnych firm? Kto podejmował decyzje o zamykaniu gospodarki, zarówno w pierwszym, jak i drugim oraz trzecim lockdownie? Jakie były ich skutki? Czy były przeprowadzane jakieś analizy, po pierwszym czy drugim lockdownie?  

Od kilku dni obserwujemy działania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który powinien myśleć nie tylko o działaniach, które dzieją się tu i teraz, ale również myśleć o tych obszarach dotyczących odbudowy. Więc pytanie: jaki jest plan po pandemii? Jak wyglądają działania dotyczące konkretnych elementów wsparcia dla gospodarki? Jakie działania będą podejmowane, aby wesprzeć firmy?  

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała: 
 
Najważniejszym, a na pewno jedną z najważniejszych broni w walce Polski z pandemia koronawirusa są szczepienia. Nie wystarczy zachęcać obywateli i obywatelki do tego, żeby się szczepić. Trzeba jeszcze sprawnie realizować Narodowy Program Szczepień. Tymczasem ostatnie tygodnie ujawniły szereg błędów, niedociągnięć i potknięć w realizacji tego najważniejszego strategicznego programu, który ma na celu uratowanie zdrowia i życia setek tysięcy Polaków. Brak informacji na temat tego, jak jest realizowany Narodowy Program Szczepień. Wciąż pozostają osoby z grupy 0, 1A i 1B, które pomimo rejestracji nie zostały dotąd zaszczepione. Coraz częściej docierają do nas informacje, że osoby starsze, osoby schorowany, osoby z chorobami przewlekłymi mają wyznaczone miejsca i terminy szczepienia w punktach odległych o kilkadziesiąt, a czasem kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. 1 kwietnia bez żadnej zapowiedzi, i co ważne bez podstawy prawnej, uruchomione zostały szczepienia dla osób 40 plus tylko po to, żeby kilka godzin później te szczepienia i terminy dla 40-latków odwołać. Jednocześnie otrzymujemy informację, że 900 tysięcy szczepionek jest po prostu wolnych i zalega. Mamy do czynienia z chaosem terytorialnym, z chaosem, jeżeli chodzi o dystrybucję preparatów. Szczepionki są dystrybuowane nierówno w skali kraju, co osłabia zaufanie mieszkańców różnych regionów do państwa i do systemu szczepień. Kontrola poselska z dnia 6 kwietnia br. wykazała, że pełnomocnik rządu ds. szczepień pan Michał Dworczyk nie dysponuje żadnymi notatkami służbowymi, pisemnym wytycznymi, pisemnymi poleceniami służbowymi za pomocą, których koordynował by Narodowy Program Szczepień. Wszystko odbywa się ustnie. Wszystko odbywa się tajne. Wszystko odbywa się w sposób nie pozostawiający żadnych śladów. Jeżeli ta sytuacja będzie trwała dłużej, to coraz trudniej będzie weryfikować czy Narodowy Program Szczepień jest dobrze czy źle realizowany. Dlatego szczególnie ważnym obszarem, o którego kontrolę wnosimy do Najwyższej Izby Kontroli, jest właśnie Narodowy Program Szczepień. Jego realizacja, jego dokumentacja, strategia jego wdrażania, jego realizacja oraz plany na kolejne miesiące. 
 
 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021