fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Od początku 2021 r. w Polsce wykryto już około 150 ognisk tzw. ptasiej grypy, w wyniku tej choroby wybito już kilka milionów ptaków, a eksport tego sektora zamiera. W powiecie żuromińskim, gdzie hoduje się około 100 mln ptaków, uśmiercono ok. 4 mln kur.

Sytuacja jest więc poważna, dlatego też z interwencją poselską w ten region Polski udali się posłowie Lewicy: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Marcin Kulasek oraz Arkadiusz Iwaniak, którym towarzyszył lider związku zawodowego rolników AgroUnia Michał Kołodziejczak. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że wystąpiło o uruchomienie rezerwy budżetowej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Resort rolnictwa wnioskował o 263 mln zł. Ministerstwo Finansów dało 51 milionów złotych. Resort rolnictwa dostał 20%. tego o co wnioskował. Oznacza to brak wystarczających środków na odszkodowania za uśmiercone ptaki oraz na walkę ze skutkami chorób zwierząt hodowlanych.

Nie można oszczędzać na rolnikach, na tych, którzy od kilku lat walczą z pandemią ptasiej grypy i ASF. Nie będzie kasy na odszkodowania, na środki techniczne do usuwania ognisk ptasiej grypy. Do tej pory wykryto 1000 przypadków ASF u dzików, co się stanie, jeśli pojawią się nowe ogniska w chlewniach? Jeśli do dramatu drobiarzy dojdzie dramat producentów trzody? Tutaj w Żurominie dzieje się dramat, ale on może powtórzyć się w każdym polskim powiecie.

Apelujemy do rządu o zabezpieczenie i uruchomienie maksymalnych środków budżetowych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt!

Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej powiedział: 

W marcu bieżącego roku wystosowałem interpelację do Ministra Rolnictwa. Pytanie było proste: czy państwu nie zabraknie pieniędzy na zwalczanie zwierzęcych chorób zakaźnych? Odpowiedź jest zatrważająca. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że wystąpiło o uruchomienie rezerwy budżetowej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Resort rolnictwa wnioskował o 263 mln zł. Ministerstwo Finansów dało 51 milionów złotych. Resort rolnictwa dostał 20%. tego o co wnioskował. Polscy rolnicy dostaną tylko co piątą potrzebną złotówkę! To jest skandal. Widać, że kasa budżetu państwa jest pusta. Widać dno. I zaczyna się od oszczędzania na rolnikach. Na tych, którzy od kilku lat walczą z pandemią ptasiej grypy i ASF. Nie będzie kasy na odszkodowania, na środki techniczne do usuwania ognisk ptasiej grypy. A przed nami ciepłe miesiące. Do tej pory wykryto 1000 przypadków ASF u dzików. Co będzie, jeśli pojawią się nowe ogniska w chlewniach? Jeśli do dramatu drobiarzy dojdzie dramat producentów trzody? Apelujemy do rządu o zabezpieczenie i uruchomienie maksymalnych środków budżetowych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Nie można oszczędzać na rolnikach. Tutaj w Żurominie dzieje się dramat, ale on może powtórzyć się w każdym polskim powiecie. Panie Ministrze, czas iść do Ministra Finansów i zażądać kasy. Na rolnikach nie można oszczędzać. Widać jakie to dziadoswkie państwo, państwo z tektury zafundował nam PiS.  

Michał Kołodziejczak, AgorUnia podczas konferencji prasowej powiedział: 

Mówimy tutaj o setkach milionów złotych. Sam eksport polskiego drobiu to jest 15 mld złotych. Utylizacja wszystkich ognisk choroby to jest cena wszystkich zwierząt, która stanowi tylko 25-30% kosztów utylizacji ogniska choroby. Mówimy więc o miliardach złotych, z którymi będzie się musiał zmierzyć budżet. A z tą epidemią mogliśmy już wygrać wcześniej i nie mierzyć z tak wielkimi problemami finansowymi oraz kłopotami z zatrudnieniem, a przede wszystkim z dostępem do dobrej jakości polskiego mięsa drobiowego.  

Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej powiedział: 

Po wypadku samolotowym, w którym udział wzięli najwyżsi urzędnicy państwowi, odbywa się dyskusja nad zakupem nowych samolotów dla dygnitarzy, a także o wnioskach, które państwo wysnuwa po takiej tragedii. Zwykle są to wnioski bezsensowne. Tutaj mamy do czynienia z podbną sytuacją. I po 2010 r. i teraz państwo dało dupy. Cztery milionów kurczaków zostało już tutaj zagazowanych, zarżniętych, zdechło. Pięć milionów następnych zdarzy się w ciągu tygodnia – dwóch. Rozmawiamy o 10 milionach sztuk drobiu, za chwilę będzie ich 20. Proszę zobaczyć, jak wielka jest skala. Wiemy jedną rzecz. Tym ludziom, rolnikom, należą się odszkodowania. Powiem to tak jak PiS potrafi powiedzieć: tym rolnikom te pieniądze się należą! Jeżeli umieliście powiedzieć o własnych tyłkach, o własnych kieszeniach: nam się te pieniądze należą, to my wam mówimy: rolnikom za odszkodowania te pieniądze się po prostu należą!

Arkadiusz Iwaniak podczas konferencji prasowej powiedział: 

Jesteśmy na wojnie z ptasią grypą. Spotkaliśmy się z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, a także z rolnikami, hodowcami oraz z samorządowcami. Rozmawialiśmy o tym co się dzieje w ich gminach oraz o tym jak możemy im pomóc. Zobowiązujemy rząd do natychmiastowej reakcji i pełnej pomocy dla samorządów, dla rolników i hodowców, ale także dla lekarzy weterynarii. Potrzebny jest skup interwencyjny, aby te kury, które jeszcze dzisiaj można wywieźć zagospodarować. Istnieje szczepionka przeciw ptasiej grypie, w Polsce i w Unii Europejskiej jej nie ma. Poprzez naszych europarlamentarzystów będziemy chcieli w tej sprawie rozmawiać.  

Potrzebne jest wsparcie dla samorządów, ponieważ to one ponoszą wydatki, ale za chwilę skala tego problemu będzie tak wielka, że setki ludzi straci, a firmy będą prawdopodobnie upadać. Samorządy stracą z tego tytułu dochody, jeśli chodzi o PIT i CIT. Jutro będziemy chcieli te wnioski przesłać do rządu, który być może nawet nie ma świadomości z czym dzisiaj bierzemy udział. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023