fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Spotkanie Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim zakończyło się porozumieniem, zgodnie z którym szef rządu zobowiązał się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy następujące punkty zaproponowane przez Lewicę: 

  1. Minimum 30% środków z KPO dla samorządów
  2. Budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem
  3. 850 mln euro dla szpitali powiatowych
  4. 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię
  5. Powstanie Komitetu Monitorującego wydatki z Funduszu Odbudowy
  6. Prezentację szczegółowego planu wydatków z części pożyczkowej

Potwierdzeniem tych uzgodnień na linii Lewica – rząd, będzie zawarcie tych rozwiązań w dokumencie przesyłanym przez Radę Ministrów do Komisji Europejskiej, a który ma zostać wysłany 30 kwietnia 2021 r. 

Robert Biedroń podczas konferencji prasowej powiedział: 

Chciałem poinformować o efektach spotkania Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim. Jednym z warunków poparcia w przyszłości propozycji rządowych i wynegocjowanych dzisiaj jest zapisanie w Krajowym Planie Odbudowy budowy 75 000 mieszkań na wynajem, które tak bardzo są potrzebne Polkom i Polakom. Drugą ważną kwestią jest temat szpitali powiatowych. Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane, w których były ogromne braki sprzętowe i osobowe.  

Przynajmniej 30% środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będę konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich. To głos samorządowców doprowadził do tego, że my jako Lewica podjęliśmy dialog z rządem w tej sprawie. Kolejna konkretna rzecz dla ludzi, to wsparcie dla firm i wszystkich tych, którzy są poszkodowani przez skutki pandemii. 300 mln euro trafi do branż szczególnie poszkodowanych: gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej czy fitness. Mówimy o branżach, które dziś zatrudniają 1,5 mln Polek i Polaków. Piątą rzeczą, którą udało się nam uzgodnić to szczegółowy plan wydatkowania. Podzielamy wątpliwości co przyszłości wydatkowania tych środków. Chcemy patrzeć i będziemy patrzeć rządzącym na ręce! Stąd szczegółowy plan wydatkowania środków znalazł się wśród kwestii dzisiaj negocjowanych. Zagadnieniem fundamentalnym jest kwestia kontroli nad środkami z Funduszu Odbudowy. Komitet Monitorujący, który będzie zrzeszał przedstawicielki i przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizację pozarządowe oraz przedstawicieli rządu – to jest szósty punkt naszego programu.  

Rząd zgodził się na wszystkie te warunki i to jest sukces wszystkich tych ludzi, którzy czekają na to, żeby politycy zajęli się ich problemami a nie samymi sobą. Wszystkie wynegocjowane rzeczy muszą mieć swoje odzwierciedlenie w zapisach Krajowego Planu Odbudowy oraz w tych dokumentach, które zostaną wysłane do Komisji Europejskiej.  

Lewica powoła 3-osobowy zespół kontaktowy, który będzie w tej sprawie współpracował z rządem, tak aby mieć pewność, że to środki trafią tam, gdzie są potrzebne, czyli do ludzi.  

Te rozmowy podjęliśmy dla Polek i Polaków, a nie dla polityków oraz partii politycznych, ale dla rozwiązywania realnych problemów. Można tupać, można się obrażać, ale można też budować mieszkania. 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021