fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, iż Polki i Polacy dostaną wolny dzień na szczepienie przeciwko koronawirusowi. W tej chwili wolny dzień można dostać tylko na szczepienie obowiązkowe, a szczepienie na COVID-19 jest dobrowolne. 

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dodaje artykuł zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi on pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.

Chcemy zmobilizować do szczepień tę część społeczeństwa, która ma wątpliwości, czyli 30 proc. Polaków. Wolny dzień byłby motywacją do pójścia na szczepienia. Poza tym szczepienie może trwać kilka godzin. Trzeba dojechać na miejsce, poczekać we kolejce. To czasem trwa długo, więc pracownicy muszą brać urlop na ten dzień. Rząd nie tylko musi zachęcać, ale też wprowadzać odpowiednie regulacje. Walka z kryzysem pandemii nie może się odbywać głównie kosztem ludzi pracy. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji powiedział: 

Wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu. Z kolei pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej. Naszym krótkim projektem ustawy chcemy im to umożliwić.

Marek Rutka podczas konferencji powiedział: 

Lewica oczekuje szybkiego procedowania w Sejmie i Senacie. Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej. Każda kolejna zaszczepiona osoba, to szansa na powstrzymanie pandemii ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl