fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej został ratyfikowany przez Sejm. Do Polek i Polaków w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafi 250 mld złotych! Wybór był prosty. Lewica głosowała za funduszami europejskimi dla Polski! Nie weszliśmy w koalicję z PiS, jesteśmy koalicjantami Polek i Polaków. 

Europejski Fundusz Odbudowy to nie są środki rządowe, ale obywateli. Te pieniądze będą głównie wydawane przez kolejny rząd, ale do tego czasu Lewica zadba o to, aby te środki były wydawane w sposób jak najbardziej transparenty.

Lewica nie ufa rządowi PiS, ale ufa Komisji Europejskiej, a to ona będzie przelewać transzami te środki i sprawdzać czy zostały wydane zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy. Polityczki i politycy chcą się upewnić, że Komisja Europejska będzie bardzo wnikliwie nadzorowała wydatkowanie pieniędzy zgodnie zKPO, w tym celu jutro w Brukseli odbędą się spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.

W skład delegacji wejdą parlamentarzyści Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Magdalena Biejat, Beata Maciejewska, Marcin Kulasek oraz prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Przedstawiciele Lewicy będą rozmawiać z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreią, a także z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim oraz z przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów Siergiejem Staniszewem.

Biejat260521

Andrzej Szejna podczas konferencji prasowej powiedział:

Wciąż pojawiają się wątpliwości czy rząd PiS - tak jak w przypadku wyborów kopertowych czy Funduszu Inicjatyw Lokalnych – nie zawłaszczy środków unijnych politycznie. Nie ufamy rządowi PiS, ale ufamy Komisji Europejskiej. Dlatego jutro w Brukseli spotkamy się z panią komisarz Elisą Ferreirą, która odpowiada za fundusze europejskie; spotkamy się również z prezydium Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów Siergiejem Staniszewem, który jest dzisiaj odpowiednikiem Donalda Tuska w PES.  

Te 260 mld to jest tylko część środków, należy pamiętać, że są wieloletnie ramy finansowe na kwotę 520 mld dla Polski i o te środki również musimy zadbać, ponieważ chcemy upewnić się, że w trudnym momencie, kiedy PiS będzie chciało sięgnąć po te środku wyłącznie dla swoich działaczy, to KE stanie po naszej stronie.  

Przypominam, że Komisja Europejska te środki będzie przelewała transzami. Za każdym razem nastąpi ewaluacja wydatkowania tych środków. To nie będzie ostatnia wizyta Lewicy w Brukseli, będziemy monitorować sytuację. Być może rząd PiS oskarży nas o donoszenie, ale my chcemy wyłącznie upewnić się, że środki trafią tam, gdzie zostały zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy. 

W skład delegacji wejdą parlamentarzyści Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Magdalena Biejat, Beata Maciejewska, Marcin Kulasek oraz prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej powiedziała:

Europejski Fundusz Odbudowy to ogromne pieniądze również dla Polski, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy i wreszcie na europejskim poziomie dofinansujemy ochronę zdrowia, przeprowadzona zostanie sprawiedliwa transformacja energetyczna. Ten fundusz to również szansa na głębszą integrację europejską.  

Te pieniądze będą głównie wydawane przez kolejny rząd, ale do tego czasu zadbamy o to, aby te środki były wydawane w sposób jak najbardziej transparenty. Obiecaliśmy to naszym wyborcom. Jedziemy na spotkanie w Komisji Europejskiej również, aby tę transparentność zachować. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl