fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

O czym jest "KRÓLestwo"?

Na czwartkowej konferencji prasowej toruńska posłanka Lewicy zwróciła się do premiera i ministra spraw zagranicznych z pytaniem, czy rząd finansował Orchard Lake School. Polonijnym kampusem, w skład którego wchodzą seminarium, katolicka szkoła średnia dla chłopców i Misja Polska , zarządza ks. Mirosław Król. Duchowny był głównym bohaterem – wyemitowanego w środę przez TVN24 – reportażu „Królestwo”. Byli studenci Orchard Lake School oskarżyli w nim ks. Króla o napaści seksualne na kleryków. Sprawę bada amerykańska prokuratura.

Joanna Scheuring-Wielgus zainteresowała się wątkiem finansowania Orchard Lake School. W tym kontekście posłanka zacytowała wypowiedź ks. Króla zamieszczoną w reportażu TVP Polonia pt. „Skarby Orchard Lake”, który telewizja publiczna pokazała 3 kwietnia 2020 roku. Kanclerz Król mówi tam: „Jestem wdzięczny polskiemu rządowi, który w postaci różnych agend, współpracuje z nami, otrzymujemy także granty.”. Scheuring-Wielgus chce wiedzieć czy to prawda. – Kiedy? Jakimi sumami? W ramach jakich programów dotowane było z publicznych pieniędzy seminarium w Orchard Lake School? – pytała Scheuring-Wielgus. Wysłała w tej sprawie interpelacje do ministra spraw zagranicznych i premiera.

Ks. Mirosław Król sam jest absolwentem ośrodka w Orchard Lake. Wcześniej nie udało mu się ukończyć kilku seminariów w Polsce. Placówką pod Detroit zarządza od 2017 roku. Od 2006 Król był Orchard Lake wicerektorem i dziekanem do spraw studiów. Marcin Gutowski, autor reportażu TVN24, pokazał związki ks. Króla z hierarchami kościoła katolickiego w Polsce. Wśród nich ma być kard. Stanisław Dziwisz, który – zdaniem dziennikarza TVN24 – jest promotorem kariery i bliskim znajomym ks. Mirosława Króla.

- Kim jest Stanisław Dziwisz, który był przyjacielem drapieżcy seksualnego Maciela Degollado? Kim jest kardynał Dziwisz, który przenosił księży z parafii do parafii? Czy chcemy, aby takie autorytety głosiły nam, jak mamy się zachowywać? – pytała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Toruniu posłanka Scheuring-Wielgus.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023