fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Mechanizm opisany przez konsorcjum międzynarodowych dziennikarzy śledczych kosztuje europejskie kraje, takie jak Polska, olbrzymie pieniądze. To są pieniądze, których potem brakuje na szkoły, na szpitale, później brakuje na drogi. Ci którzy znajdują się na górze drabiny społecznej zamiast uczciwie się dorzucać do wspólnych wydatków, unikają opodatkowania. To patologiczny proceder, który rozsadza budżety i powoduje, iż brakuje w nich środków na to czego wszyscy potrzebujemy: na porządną opiekę zdrowotną, na dobrej jakości szkoły, na sensownie działające usługi publiczne.

Uciekanie ze środkami do rajów podatkowych uderza w tych podatników, którzy działają uczciwie i płacą podatki zgodnie z zasadami, na które wszyscy się umówiliśmy i również w ich interesie zwracamy się do Ministerstwa Finansów. 

Dziennikarze Gazety Wyborczej prześledzili transakcję jednego z najbogatszych Polaków, miliardera, właściciela InPostu, pana Rafała Brzoski. Dziennikarze stwierdzili, iż spółki powiązane z miliarderem mogły unikać opodatkowania w Polsce przy pomocy transakcji wykonywanych na Cyprze. W Internecie można znaleźć listę tych transakcji, a także dokumenty, które wyciekły z jednej z kancelarii prawnych. 

Zwracam się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów z ważnymi pytaniami, na które polscy podatnicy powinni znać odpowiedź. Po pierwsze, czy ministerstwo jest świadome tego procederu? Jeżeli tak jest, to jakie są straty budżetu państwa związane z tymi operacjami? Od rana krążą plotki, że pan Brzoska nie jest jedynym polskim miliarderem, którego nazwisko pojawi się na tej liście. Dlatego też zwracam się do Ministerstwa Finansów z pytaniem: czy ministerstwo dysponuje już pełną bazą danych, która została ujawniona przez konsorcjum międzynarodowych dziennikarzy śledczych, czy prześledziło ją i dysponuje listą miliarderów, którzy unikają płacenia w Polsce podatków? 

W tej sprawie jest jeszcze jeden niepokojący aspekt, z tego materiału wynika, że pan Brzoska jest klientem kancelarii pana Demetriosa Demetriadesa. To jest prawnik dosyć ściśle powiązany z rosyjskimi oligarchami z najbliższego kręgu Władimira Putina. Na liście klientów tej kancelarii są Borys i Arkadij Rotenbergowie oraz inni ściśle powiązani z reżimem rządzącym na Kremlu. To sprawa poważna, którą powinni zainteresować się nie tylko w Ministerstwie Finansów, ale także koordynator służb specjalnych. Minister Kamiński wiele mówił o wojnie hybrydowej, a dziś takie konflikty prowadzi się za pomocą środków ekonomicznych. Dlatego też zwrócę się do rządu z pytaniem, czy dysponuje listą podmiotów gospodarczych z Polski oraz polskich biznesmenów, a którzy są powiązani z tą kancelarią prawną? Bycie na takiej liście oznacza, że znajdują się w kręgu powiązań z rosyjskimi oligarchami. Taka lista powinna znajdować się w ręku polskich władz, po drugie być jawna, a po trzecie, jeżeli rząd naprawdę poważnie traktuje ochronę Polski przed działaniami hybrydowymi, to chciałbym usłyszeć jakie działania zostały podjęte tutaj na froncie gospodarczym, który wydaje się być dużo bardziej kluczowy, od tych komediowych konferencji, którymi ostatnio zaszczycał nas pan minister Kamiński.

Z taką interpelacją zwrócę się dziś do Ministerstwa Finansów i mam nadzieję na szybką odpowiedź, ponieważ sprawa ta dotyczy utraty przez polski budżet bardzo dużych pieniędzy. 

Adrian Zandberg, poseł  
 
 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl