fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, iż rząd jest zaskoczony skalą pandemii w Polsce. Wczoraj odnotowano 5592 nowych przypadków koronawirusa, dzień wcześniej potwierdzono ich 5559. Od miesięcy było jasne, iż czwarta fala nadejdzie i należy się do niej szykować. Wczorajsze oświadczenie ministra Niedzielskiego oznacza, iż rząd nie ma strategii walki z czwartą falą koronawirusa, gdyby taka istniała rząd miałby gotowy tzw. czarny scenariusz i już by go wdrażał. 

Lewica ma konkretne propozycje, które pomogą ratować życie oraz zdrowie Polek i Polaków, a także pomogą uniknąć kolejnego lockdownu. 

  1. Godne płace dla pracowników ochrony zdrowia

Rząd powinien wyjść naprzeciw postulatom pracowników medycznych, aby zakończyć z nimi spór. Polska ochrona zdrowia potrzebuje wszystkich swoich sił, aby stawić czoła pandemii. 

  1. Dialog rządu z opozycją

Spotkanie sił opozycyjnych z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w celu wypracowania ponad politycznymi podziałami kierunku działań w walce z pandemią.

  1. Obostrzenia dla osób niezaszczepionych

Osoby, które chcą korzystać z instytucji publicznych teatrów czy kin powinny posiadać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub też aktualnych test na obecność koronawirusa, wykonany nie później niż 48h przed jego okazaniem. 

  1. Opinia publiczna musi wiedzieć ilu zmarłych na koronawirusa to osoby, które nie przyjęły szczepionki

Rząd powinien publikować dane o osobach, które zmarły na COVID-19, ale nie zdecydowały się zaszczepić. 

Wszyscy jesteśmy lub możemy być pacjentami. Bez sprawnie działającej ochrony zdrowia nie będziemy mogli stawić czoła czwartej fali pandemii. Szczepienia to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią! Im więcej z nas przyjmie szczepionkę, tym mniej ludzi umrze, a szpitale nie będą obciążone ponad miarę i będą wciąż mogły leczyć osoby ze schorzeniami niecovidowymi, np. chorobami serca. 

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział:

Minister Niedzielski oraz cały rząd Morawieckiego zamykali oczy i nie chcieli dostrzec, iż ta czwarta fala może być jeszcze silniejsza. Kilka miesięcy temu przedstawiliśmy jako Lewica raport „Polska w pandemii”, w którym opisaliśmy pierwsze 16 miesięcy przebiegu epidemii koronawirusa. Przypomnieliśmy w nim, jak na jesieni 2020 r. rząd zaniedbał wiele spraw, związanych z edukacją oraz organizacją sieci szpitali. Ten raport wysłaliśmy kilka miesięcy temu do ministra Niedzielskiego kilka miesięcy temu, nikt nie pokusił się odpisać choć jednym słowem. Wykazaliśmy jak duże problemy powstały przez to, iż rząd wcześniej nie przygotował się organizacyjnie. To wszystko dzisiaj jest powtarzane. Codziennie rośnie liczba zachorowań, a minister Niedzielski przyznał wczoraj, iż jest zaskoczony szybkością tego procesu. Ale to nie jest tak, że nie mogliśmy się spodziewać różnych wariantów rozwoju pandemii i ich je opisać. 

Rząd nie ma strategii walki z czwartą falą koronawirusa, oprócz tego, że co jakiś czas premier Morawiecki wychodzi i mówi: szczepmy się. Tyle, że ten proces w Polsce idzie marnie. Trzeba to jasno powiedzieć, brakuje nam obostrzeń, które spowodowałaby, że osoby niezaszczepione poczuły, że jest to ich obowiązek i jednocześnie osoby zaszczepione nie czują, iż rząd traktuje ich priorytetowo.  

Mamy więc kilka propozycji, które wynikają dokładnie z raportu „Polska w pandemii”. Myślimy o przyszłości Polski, o przyszłości tych, którzy zajmują łóżka szpitalne, a których zaczyna brakować oraz tych, którzy będą zagrożeni śmiercią. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż mamy najwięcej w Europie zgonów nadmiarowych. To jest tragedia. Polska ochrona zdrowia w wielu miejscach przestała działać w innych obszarach niż covidowe. Kardiologia, neurologia, onkologia – to wszystko zostało odłożone, a ludzie umierają.  

Aby uniknąć kolejnego lockdownu w ochronie zdrowia potrzebna jest większa liczna osób zaszczepionych, aby tak się stało należy pokazać osobom niezaszczepionym co jest wynikiem ich nieodpowiedzialności. Rząd powinien więc publikować dane o osobach, które zmarły, a które się nie przyjęły szczepionki. Będzie to odpowiedź na pytanie, gdzie najbardziej szaleje wirus.  

Ruch antyszczepionkowy jest po cichu wspierany przez obóz władzy. Pomimo zapowiedzi walki z nimi, puszczane jest do nich oko. My mówimy: nie ma dla antyszczepionkowców zielonego światła oraz taryfy ulgowej. Jeżeli osoby, które nie przyjęły szczepionki chcą korzystać z instytucji publicznych, teatrów czy kin powinny mieć ważny test, wykonany nie później niż 48h przed jego okazaniem. Udając się do jakiejkolwiek instytucji, okazując oświadczenie o zaszczepieniu lub też ważny test covidowy jesteśmy w stanie wzmocnić barierę, która powstrzyma transmisję wirusa.  

Brakuje też wspólnej rozmowy. Na przełomie września i października 2020 r. mieliśmy pierwsze spotkania z rządem w sprawie pandemii, nie były one najlepsze, ale przynajmniej się odbywały. Dzisiaj wyślemy zaproszenie do premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego o wspólne spotkanie opozycji z rządem w sprawie przybierającej na sile czwartej fali pandemii. Chcemy się spotkać i pokazać, że są w Polsce siły polityczne, które myślą odpowiedzialnie i oczekujemy, iż strona rządowa będzie chciała podjąć poważne rozmowy.  

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Czwarta fala koronawirusa już tu jest! Każdego dnia odnotowujemy wzrost liczby zakażeń oraz zgonów. Ponad 5000 nowych zakażonych i kilkadziesiąt osób, które codziennie traci życie z powodu pandemii. Ochrona zdrowia jest sparaliżowana, a rodziny, których członkowie muszą trafić do szpitala są przerażeni. 

Ale czwarta fala nie wydarzyła się w próżni i bez kontekstu, tym kontekstem jest dramatyczna sytuacja w polskich ochronie zdrowia. Rząd cały czas pozostaje w sporze z pracownikami medycznymi, cały czas protestują medycy czy pielęgniarki, a to przecież oni mają stawić czoła czwartej fali pandemii. Potrzebujemy ich, potrzebujemy ich na pokładzie, ale aby tak się stało, rząd musi zakończyć ten spór i wyjść naprzeciw postulatom pracowników ochrony zdrowia. Aby wszyscy ramię w ramię mogli bronić solidarnie pacjentów i pacjentek przed pandemią.  

Dziś pracownicy zawodów medycznych to bohaterowie, którzy walczą na pierwszej linii. Ale to bohaterowie, którzy mają dość. Oni nie czekają na oklaski czy podziękowania, chociaż niezmiennie należą im się wyrazy wdzięczności. Oni czekają na godne warunki pracy oraz prawdziwe polityczne decyzje dotyczące finansowania ochrony zdrowia, aby ich miejsca pracy mogły normalnie funkcjonować. To jest w interesie rządu, pracowników zawodów medycznych, ale jest to przede wszystkim w interesie nas – pacjentów i pacjentek. Wszyscy jesteśmy lub możemy być pacjentami. Bez sprawnie działającej ochrony zdrowia nie będziemy mogli stawić czoła czwartej fali pandemii. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl