„My, parlamentarzystki i parlamentarzyści z całej Europy, zebraliśmy się w Warszawie w dniach 21-22 października 2021 r. w czasie, gdy praworządność w Polsce jest poważnie zagrożona, co prowadzi do szkodliwych konsekwencji dla godności ludzkiej, szczególnie w zakresie zdrowia seksualnego i rozrodczego oraz praw z tym związanych”- Tak rozpoczyna się Manifest Warszawski podpisany dzisiaj przez polityków i polityczki z Europy, którzy przyjechali wesprzeć Polki w walce o ich prawa.
Wydarzenie odbywa się z inicjatywy posłanek Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus, Wandy Nowickiej i Katarzyny Kotuli, które wspólnie z European Parlimentary Forum for Sexual and Reproductive Rights, zorganizowały w Warszawie międzynarodową konferencję dotyczącą praw reprodukcyjnych kobiet.
Wydarzenie odbywa się rok po decyzji Trybunał Konstytucyjnego, kierowanego przez Julię Przyłębską. W 2020r. Trybunał orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Na konferencję do Warszawy przyjechało 35 przedstawicieli i przedstawicielek parlamentów z Belgii, Danii, Włoch, Francji, Armenii, Chorwacji, Litwy, Finlandii, Norwegii, Austrii, Hiszpanii, Turcji, Irlandii, Rumunii, Azerbejdżanu.
W trakcie konferencji podpisano Manifest Warszawski, w którym parlamentarzyści zobowiązują się do:
- Pracy na rzecz pełnego wdrożenia praw kobiet, w tym praw uchodźczyń, praw seksualnych i rozrodczych, w tym dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji, a także praw LGBTQI w Europie i na świecie; - Zapewnienia pełnej zgodności wszystkich praw RE i państw członkowskich UE z prawami człowieka, prawami podstawowymi i zobowiązaniami wynikającymi z praworządności;
- Zagwarantowania, że wszelkie środki finansowe wypłacane jakimkolwiek organom publicznym będą uzależnione od poszanowania praw człowieka, praw podstawowych i zobowiązań wynikających z praworządności;
- Regularnej i systematycznej analizy przestrzegania praw kobiet, praw seksualnych i rozrodczych oraz praw LGBTQI w całej Europie na szczeblu państw członkowskich, co byłoby traktowane jako wskaźnik poziomu poszanowania praw podstawowych;
- Znalezienia praktycznych rozwiązań, w tym wsparcia finansowego, dla kobiet i innych grup, których prawa są lekceważone w działaniu ich rządów, aby mogły korzystać ze swoich praw podstawowych i prowadzić godne życie.