Parlamentarzyści Lewicy Wiesław Szczepański i Paweł Krutul przed południem spotkali się z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem w związku z doniesieniami o wykorzystywaniu systemu Pegasus.
Posłowie będą składać po nowym roku projekt ustawy, która ma uszczelnić kontrolę nad służbami. W projekcie miałyby zostać zawarte rozwiązania np. nakazanie służbom informowania obywateli o niejawnych poczynaniach, jeśli te nie doprowadziły do aktu oskarżenia.
Ponadto w projekcie ma znaleźć się m.in. zasada, aby materiały, które zostały pozyskane niezgodnie z prawem, nie stanowiły podstawy do aktu oskarżenia, czy obowiązek publikowania sprawozdań dotyczących niejawnej działalności operacyjnej służb posiadających stosowne uprawnienia oraz obowiązek składania raz w roku informacji na zamkniętych posiedzeniach komisji: służb specjalnych i komisji administracji z działalności operacyjnej o charakterze niejawnym np. podsłuchach incydentalnych przez komendantów i szefów służb.
Wiesław Szczepański:
Mamy oto sytuację, kiedy służby specjalne włączają się w walkę polityczną. Stosują podsłuchy, chcą decydować o tym kto wygra wybory. Chciałem przypomnieć, że to już mieliśmy w Polsce. Przecież część kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i służb była ułaskawiona przez prezydenta. Być może pan prezydent podjął tę decyzję przedwcześnie, a być może akceptuje takie działania tych służb i osób, które dzisiaj nadzorują te służby. Chciałbym powiedzieć, że jesteśmy zdziwieni, że wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, którzy nadzorują służby konstytucyjnie, odpowiadają prawnie za to co one robią, za to, że łamią prawo nie wiedzą o tym co czynią służby, jakie urządzenia wykorzystują do podsłuchiwania polskich obywateli. To kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej. Myślę tutaj o kwestii NATO-wskiej. Mamy obawy czy dzisiaj nasi sprzymierzeńcy z którejkolwiek ze służb NATO i organizacji i państw, które są w NATO będą chciały kiedykolwiek nam udostępnić jakiekolwiek urządzenia i technologie, kiedy ona jest wykorzystywana przeciwko polskim obywatelom. To jest również kwestia dotycząca naruszenia dzisiaj praw obywateli i kompromitacji polskiego państwa ale jednocześnie wykorzystywania służb do walki z polskim społeczeństwem.
Paweł Krutul:
Zaraz mamy umówione spotkanie z prezesem NIK, Marianem Banasiem. Będziemy rozmawiali o tych sprawach. Kierujemy wniosek o kontrolę, a konkretnie będziemy pytali o gospodarność i celowość zakupu dostępu do oprogramowania Pegasus, legalności wykorzystywania oprogramowania Pegasus w celach operacyjnych wobec polityków w tym m.in. w czasie minionej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wobec prokuratorów, rzetelności nadzoru i kontroli służb specjalnych przez ministra koordynatora służb specjalnych oraz obsługujących go Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM. Dodatkowo, jako członkowie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, z przewodniczącym Wiesławem Szczepańskim będziemy składali po Nowym Roku projekt ustawy, która uszczelni kontrolę nad służbami, żeby takie sytuacje w naszym kraju nie miały miejsca, żeby obywatele się czuli bezpiecznie, żeby byli chronieni. Przypomnijmy że Pegasus został stworzony do walki z terroryzmem terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.
Obejrzyj całą konferencję prasową!