fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica powołuje zespół monitorujący realizację specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, który będzie spotykał się co dwa tygodnie i wypracowywał rekomendacje legislacyjne dla rządu. W swojej pracy posłowie chcą wykorzystywać doświadczenia oraz wnioski płynące ze strony samorządów oraz organizacji pozarządowych, które codziennie pracują zapewniając pomoc uchodźcom. Na czele zespołu monitorującego stanie poseł Lewicy Wiesław Szczepański.

Skąd pomysł na powołanie zespołu? Wczorajsze wydarzenia na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych pokazały, iż rząd PiS nie zawsze pozostaje głuchy na merytoryczne argumenty. Dzięki determinacji szefa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesława Szczepańskiego zostanie przyjęta poprawka rozszerzająca wsparcie na uchodźców, którzy dotarli do Polski przez inne granice niż ukraińska. - Udało się zapewnić, iż żadna ukraińska rodzina, bez względu na to przez którą granicę uciekała nie będzie podzielona. To wielki sukces! Poprawkę o tej treści, jeszcze podczas pierwszego czytania ustawy o uchodźcach złożyła posłanka Katarzyna Kotula. Ale dopiero wielkie zaangażowanie i praca posła Lewicy Wiesława Szczepańskiego w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych doprowadziła do jej przyjęcia – mówił Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica. Jak podkreślił Gawkowski przepisy specustawy o uchodźcach już dziś dotyczą 2 mln osób, a już niedługo mogą objąć nawet 4 mln osób. - O tych ludzi trzeba zadbać i nie można zostawić. Edukacja, ochrona zdrowia, polityka społeczna oraz sprawy codziennego życia - to wszystko będzie miało znaczenie – mówił.

Lewica nie chce przeszkadzać rządowi, ale go wspierać w działaniach na rzecz uchodźców. - Codzienność pokazuje sprawy, które nie zostały ujęte w ustawie o pomocy uchodźcom. Chcemy co dwa tygodnie spotykać się z przedstawicieli resortu sprawa wewnętrznych i w konsensusie wypracowywać poprawki, które nie budzą skutków finansowych, a mają jedynie charakter proceduralny, a które trafią do kolejnej nowelizacji ustawy – mówił poseł Wiesław Szczepański. - Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych będzie spotykała co dwa miesiące w sprawie nowelizacji przepisów ustawy o pomocy uchodźcom. Chcemy ułatwiać i upraszczać pomoc Ukraińcom, aby czuli się u nas bezpiecznie – zapowiedział.

Na szczególny wkład w pracę nad specustawą o pomocy uchodźcom zwróciła uwagę posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. - Dziękuję im bardzo mocno za pomoc i wsparcie, jakie posłowie otrzymali od tego środowiska podczas prac nad ustawą o pomocy uchodźcach. Osoby bardzo mocno obciążone pracą i niosące pomoc na granicy lub w głębi kraju, znalazły jeszcze siłę i czas, aby pomóc w procesie legislacyjnym. Dzięki nim byliśmy i jesteśmy w stanie uwzględniać te wszystkie potrzeby, które w każdym kolejnym dniu się pojawiają – mówiła. - Bardzo prosimy o udział w pracach w zespole monitorującym, aby podpowiadać nam kolejne zmiany i potrzebne poprawki do ustawy oraz rozporządzenia, aby ta pomoc uchodźcom była jak najbardziej efektywna. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023