fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Polska znajduje się w głębokim kryzysie zdrowia psychicznego. Jako społeczeństwo zmagamy się z pandemią depresji i zaburzeń psychicznych, które wymagają systemowego wsparcia psychologicznego. W szczególnym niebezpieczeństwie są młodzi ludzie, którzy w ostatnich latach doświadczają nasilających się problemów zdrowia psychicznego. Polskie społeczeństwo potrzebuje pomocy profesjonalistów - ci jednak wciąż mierzą się z brakiem uregulowania zawodu psychologa.

Sytuacja wywołana agresją Rosji na Ukrainę, czyli zarówno przybycie do Polski milionów uchodźców wojennych, jak i wzrost poczucia zagrożenia wśród obywateli Polski, jeszcze bardziej uwidacznia problem braku właściwej regulacji zawodu psychologa. Osoby, które uciekają do Polski przed wojną są często doświadczone traumą i borykają się z zespołem stresu pourazowego. Niezbędne jest zapewnienie im profesjonalnej opieki psychologicznej i ochrona przed błędami osób nieprzygotowanych do udzielania takiej opieki. Nowy projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów porządkuje kwestię, kto w Polsce jest, a kto nie jest psychologiem. Wejście w życie tej ustawy ureguluje zasady i warunki uzyskiwania prawa do wykonywania tego zawodu oraz standardy pracy. Zdefiniowane zostaną kompetencje psychologów.

Określona zostanie organizacja samorządu zawodowego psychologów, a także zasady uznania i nadania uprawnień psychologom z innych państw, którzy chcą podjąć pracę na terenie Rzeczypospolitej. Projekt ustawy został przygotowany w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa - ponad politycznymi podziałami. Przeszedł szerokie konsultacje społeczne, w których udział wzięło ponad 50 podmiotów. Choć jest to projekt poselski, przeszedł on także konsultacje resortowe - swoje opinie wyraziły Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Komisja Ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy, a Marszałek Sejmu skierowała go do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Zdrowia.

Parlamentarny Zespół ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa zwraca się z apelem do wszystkich sił politycznych o poparcie projektu ustawy.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespółu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa podczas konferencji prasowej powiedziała:

Od wielu lat zawód psychologa nie ma ustawowego uregulowania. Nie wiadomo kto jest w Polsce, a kto nie jest w Polsce psychologiem oraz jakie należy mieć kwalifikacje, aby pełnić ten zawód. Nieznane są też wymagane kompetencje oraz odpowiedzialność przynależna tej profesji. Brak jest też rozwiązań prawnych, które regulowałyby powołanie samorządu zawodowego psychologów.  

Jednocześnie z roku na rok narastają wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym oraz potrzebami wsparcia dla Polek i Polaków. Dotyczy to wielu grup społecznych: dzieci, młodzieży, osób starszych, tych doświadczonych pandemią, a w ostatnich tygodniach i wojną.  

Lista powodów, dlaczego ustawa o zawodzie psychologa jest potrzebna jest bardzo długa, ale na szczęście wspólnymi siłami ponad pięćdziesięciu podmiotów zrzeszających środowisko psychologiczne i ponad politycznymi podziałami udało się napisać ustawę o zawodzie psychologa.  

Ustawa jest już w Sejmie i przeszła pozytywną opinię Komisji Ustawodawczej, nadszedł czas na pierwsze czytanie i pilne procedowanie. Z takim apelem zwracamy się do pani marszałek Elżbiety Witek, ale też o poparcie tej ustawy zwracamy się do wszystkich środowisk politycznych w parlamencie. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023