fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Fundacja Ocalenie przygotowała opracowanie „Raport z granicy. Przemoc państwa i działania oddolne”. Dokument podsumowuje działalność Fundacji na pograniczu polsko-białoruskim od 18 sierpnia 2021 do końca marca 2022. opisuje pomoc humanitarną, jaką przedstawiciele tej organizacji nieśli ludziom, którzy w podlaskich lasach spędzili niekiedy wiele dni, starając się dostać do Polski oraz innych krajów zachodnich. W tym czasie doświadczają przy tym przemocy państwowej w Białorusi i Polsce, gdzie służby masowo dopuszczają się nielegalnych wywózek i utrudniają pracę organizacjom oraz oddolnym, ratującym zdrowie i życie inicjatywom.  

Od 20 lat pracujemy z uchodźcami i uchodźczyniami w Polsce i nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak rażącego łamania praw człowieka, jak obserwujemy obecnie na granicy polsko-białoruskiej – mówiła Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie. - Jednocześnie na granicy polsko-ukraińskiej widzimy entuzjazm pomagania, gdzie pogranicznicy przenoszą dzieci przez granicę, ale kilkaset kilometrów dalej również dzieci przepycha się przez druty – poinformowała. 

uchodźcy push-back

Apelujemy o przywrócenie ładu prawnego na granicy polsko-białoruskiej 

- Apelujemy o przywrócenie ładu prawnego na granicy polsko-białoruskiej, który w od 10 miesięcy w sposób bezduszny jest tam łamany. Łamane jest prawo polskie, jak i międzynarodowe. Łamane są Konwencja Praw Człowieka oraz Konwencja Genewska i przede wszystkim Konstytucja RP. 

Nasz apel dotyczy również zniesienia zakazu przebywania w tej strefie, ponieważ utrudnia niesienie pomocy i ratowania życia, a także powoduje ogromne straty w budżetach mieszkanek i mieszkańców Podlasie, którzy żyją z turystyki, handlu czy usług. W 183 miejscowościach działalność taka jest udaremniona z powodu zakazu, który został rozporządzeniem przedłużony do końca czerwca. Według nas nie ma ono wystarczającej podstawy prawnej.  

Osoby, które trafiają na polskie terytorium z Białorusi są wypychane lub wywożone z powrotem do tego kraju, co jest niezgodne z porządkiem prawnym. Powoduje to cierpienie i śmierć, co jest udokumentowane w 16 przypadkach, co jest wierzchołkiem tragicznej góry lodowej.  

28 marca 2022 r. w Hajnówce odział zamiejscowy sądu w Bielsku Podlaskim podjął precedensowy wyrok w sprawie zaskarżenia push-backu, która dotyczyła trzech Afgańczyków. Polski sąd uznał to działanie za nielegalne i bezpodstawne. Jest to precedensowy wyrok i raport, który Fundacja Ocalenie przygotowała, będzie jednym z wielu przyczynków, aby Polska była oskarżana o łamanie prawa międzynarodowego i krajowego.  

Działania Straży Granicznej są kosztowne i angażują siły oraz środki wielokrotnie wyższe, niż postępowanie zgodne z procedurami przewidzianymi w takich sytuacjach. Czyli przyjmowania wniosków o azyl od osób, które nielegalnie przekraczają granicę, rozpatrywania ich i ewentualnego deportowania tych osób, których wnioski są nieuzasadnione. 

Apelujemy o to, aby Polska zaczęła postępować zgodnie z prawem, ażeby cały dobry wizerunek, który nasz kraj odzyskał swoim stosunkiem do uchodźców z Ukrainy nie został zaprzepaszczony działaniami sprzecznymi z powinnościami człowieka i państwa na granicy polsko-białoruskiej – mówiła posłanka Katarzyna Kretkowska.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023