fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Dziś wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. To będzie bardzo ważny test dla posłanek i posłów wszystkich partii. Dla parlamentarzystów PiS będzie to sprawdzian czy wsłuchują się w głos ludzi, co od lat politycy tej partii deklarują. Badania opinii publicznej pokazują, iż Polki i Polacy w większości popierają prawo do przerywania ciąży. Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IBRIS dla Radia Zet 61,8 proc. respondentów popiera liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce, przeciwnych jest jedynie 26,7 proc. ankietowanych.  

Dla tych parlamentarzystów opozycji, którzy od lat deklarują poparcie dla złagodzenia przepisów dotyczących przerywania ciąży, będzie to ważny test ich wiarygodności.  

Lewica popiera prawo do przerywania ciaży

Takiego problemu nie mają posłanki i posłowie Lewicy, którzy czynnie uczestniczyli w zbiórce podpisów pod obywatelskim ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. Jak zadeklarowali na konferencji prasowej, cały klub Lewicy zagłosuje ZA projektem, który opowiada się za liberalizacją przepisów dotyczących przerywania ciąży, ale nie tylko.  


Jakie zapisy znajdziemy w projekcie "Legalna aborcja. Bez Kompromisów"?  

  • Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu.   
  • Wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę.  
  • Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie.  
  • Depenalizację aborcji: zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży.  
  • Reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego.  
  • Rozszerzenie programu badań prenatalnych, na badanie białka PAPP-a.  
  • Świadczenie przerwania ciąży udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, w tym metod farmakologicznych, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy.  

Przypominamy, że pod obywatelskim projektem ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów” zebrano i złożono w Sejmie 201 735 podpisów. Raz jeszcze dziękujemy za każdy z nich!  

Kotula 220622

Kotula: Cały klub Lewicy zagłosuje ZA "Legalna aborcją. Bez Kompromisów"  

- Pragniemy zadeklarować, że dzisiaj wszyscy posłowie i wszystkie posłanki klubu parlamentarnego Lewicy zagłosują za legalną, bezpieczną i darmową aborcją! Jako jedyny klub, jako jedyna siła parlamentarna nie mamy żadnych wątpliwości, że legalna, bezpieczna aborcja, bez kompromisów, bez żadnych dodatkowych kruczków, bez tłumaczenia się komukolwiek, bez konsultacji z psychologiem - to powinien być standard nie tylko w Europie, ale także w Polsce. 

Kobiety w Polsce dziś umierają w polskich szpitalach, bo Prawo i Sprawiedliwość jeszcze bardziej zaostrzyło surowe już prawo aborcyjne, które obowiązywało od ponad 30 lat. Możemy dzisiaj obiecać państwu, że kiedy Lewica będzie współrządziła, to aborcja będzie legalna, bezpieczna, dostępna i darmowa. Ale po co czekać? Proszę państwa, już dzisiaj możemy poprzeć ten projekt.  

Jesteśmy też wiarygodni. Warto przypomnieć, że już w 2020 r. Lewica złożyła projekt dotyczący nie tylko legalnej i bezpiecznej aborcji, ale również o rzetelnej edukacji seksualnej, darmowej antykoncepcji. A niedawno także o finansowaniu z budżetu państwa procedury in vitro – mówiła posłanka Katarzyna Kotula.

Kretkowska 220622

Kretkowska: Cyniczni fundamentaliści katoliccy powodują spadek dzietności w Polsce 

- Są wśród nas młodzi posłowie i młode posłanki, które weszły do Sejmu walcząc o prawo kobiet do podjęcia tej trudnej decyzji: czy dokonać aborcji, czy nie. Są wśród nas osoby, które od tych 30 lat walczą o to, by przywrócić Polkom normalność. Takie jak Wanda Nowicka, takie jak ja. W 1993 roku zbierałam podpisy pod wówczas proponowanym referendum. Ponad 2,5 miliona Polek i Polaków podpisało się w 93 roku po to, żeby nie odbierać tego prawa, a przynajmniej dać Polkom możliwość decydowania. 

Ograniczanie prawa do aborcji ma szczytne hasło wzrostu dzietności i zapobieganiu zabijaniu nienarodzonych. A to cyniczni fundamentaliści katoliccy powodują spadek dzietności w Polsce. Wystarczy, że spojrzycie państwo na liczby, na spadek dzietności od 93 roku, to zobaczycie, że cyniczni fundamentaliści katoliccy spowodowali, że rodzi się o 200 tysięcy rocznie dzieci mniej, niż gdyby tego ograniczenia prawa do aborcji nie było – oświadczyła posłanka Katarzyna Kretkowska.

Nowicka 220622

Nowicka: Trybunału Konstytucyjny Julii Przyłębskiej doprowadził do krzywdy tysięcy kobiet w ciąży, a niektóre skazał na śmierć 

- Prawo i Sprawiedliwość ma dzisiaj unikalną okazję, by naprawić swój błąd czy zażegnać szkodzie, którą wyrządziło kobietom poprzez haniebny wyrok Trybunału Konstytucyjny Julii Przyłębskiej doprowadził do krzywdy tysięcy kobiet w ciąży, a niektóre skazał na śmierć. To dzisiaj właśnie jest ten dzień. To dzisiaj Wy: posłanki i posłowie Prawa i Sprawiedliwości możecie zagłosować za projektem środowisk kobiecych. 

Legalna aborcja bez kompromisów. Nie zmarnujemy tej szansy. Kobiety w Polsce muszą odzyskać swoje prawo do decydowania. Kobiety w Polsce muszą mieć prawo do humanitarnych i zgodnych z europejskimi standardami warunków do przerywania ciąży. Kobiety nie mogą w Polsce umierać. Jeżeli dzisiaj nie poprzecie tej ustawy, kobiety wam tego nigdy nie wybaczą – mówiła posłanka Wanda Nowicka.

Zawisza 220622

Zawisza: Czeszki, Słowaczki, Niemki, Hiszpanki, Francuzki mogą liczyć na europejskie standardy przerywania ciąży, pora na Polki  

- Cieszymy się, że coraz więcej polityków i polityk mówi o tym, że popiera prawa kobiet, popiera prawo do decydowania przez nie o własnej płodności. Ale to głosowanie to będzie sprawdzam. To będzie sprawdzenie tych deklaracji, które słyszymy w mediach, które czytamy w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że możemy liczyć na całą opozycję, na wszystkich tych, którzy mówią, że są po stronie kobiet. Po stronie prawa kobiet do decydowania o swojej płodności, do tego, kiedy będą chciały zostać matkami. 

Apelujemy do wszystkich posłów i posłanek opozycji: poprzyjcie ten projekt. Poprzyjcie prawa kobiet, pozwólcie Polkom poczuć normalność, którą europejskie państwa zapewniają wszystkim swoim obywatelom. Czeszki, Słowaczki, Niemki, Hiszpanki, Francuzki mogą liczyć na europejskie standardy przerywania ciąży, pora na Polki – oświadczyła posłanka Marcelina Zawisza.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022