fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Podczas wizyty prezesa PiS w Inowrocławiu doszło do zdarzenia, podczas którego zamaskowany funkcjonariusz policji użył gazu łzawiącego wobec demonstrujących przeciwko polityce PiS. Całe zajście nagrano za pomocą urządzeń mobilnych i opublikowano w mediach społecznościowych. Na filmikach widać nadmierne użycie siły przez policję wobec manifestantów. Lewica domaga się od Komendanta Głównego Policji oraz od właściwego Wojewódzkiego Komendanta Policji wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec zamaskowanego funkcjonariusza, który użył gazu wobec demonstrantów.

Wizyta Kaczyńskiego w Inowrocławiu 

- Nie może być tak, że wobec obywatela występuje władza zamaskowana, władza przemocą, władza okrutna. Musimy stawić czoła prawdzie. W Polsce dzieje się źle. Gospodarka hamuje, bezrobocie wzrasta, drożyzna zabija małych i średnich przedsiębiorców, a przede wszystkim tych najuboższych. A odpowiedzią władzy Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego jest śmiech. Jest użycie gazu, jest użycie policji i co najgorsze zastraszanie tych, którzy chcą o tym mówić. Na to nigdy nie będzie zgody, z tym będziemy walczyć. To nie jest demokratyczne państwo prawa – mówił poseł Andrzej Szejna podczas specjalnie zorganizowanej w tej sprawie konferencji prasowej.

Wniosek do Komendanta Głównego Policji o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariusza, który użył gazu w Inowrocławiu

Jak przypomniał art. 57 Konstytucji gwarantuje prawo do zgromadzeń, a art. 3 ustawy o zgromadzeniach gwarantuje prawo do zgromadzeń spontanicznych. - Tych zgromadzeń nie można rozpędzać gazem – podkreślił poseł Lewicy.  

- Im większa drożyzna, im bardziej zdesperowani ludzie, których nie stać na chleb, masło czy na paliwo, tym większa przemoc, by nie powiedzieć terror na ulicach wywołany przez politykę. Jarosław Kaczyński zamknął się w wieży z kości słoniowej i nie chce się spotykać z ludźmi. Na swoje spotkania nikogo nie wpuszcza, a co gorsza również spycha ludzi z ulic. Ludzi, którzy przyszli tam zdesperowani, którzy chcieliby mu wykrzyczeć, jak bardzo im jest źle, jak bardzo dotknęła ich obecna sytuacja, jak bardzo drożyzna wpływa na ich sytuację – oceniła podczas spotkania z dziennikarzami posłanka Wanda Nowicka.

Szejna 270622

Jak przypomniała to nie jest pierwszy raz, kiedy policja używa nadmiernej siły wobec protestujących. - Pamiętajmy, że w czasie Strajków Kobiet panie, które wyszły na ulice również były traktowane gazem, były bite, łamano im ręce i traktowane w sposób niegodny – przypomniała. - Na to nie ma przyzwolenia i nie ma też przyzwolenia na to, żeby eskalacja zachowań przemocowych narastała – podkreśliła. - Pamiętajcie państwo, w tej chwili stoimy w przeddzień kampanii wyborczej – dodała.  

Policja użyła gazu po spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z sympatykami PiS

Zdaniem polityczki Lewicy taki incydent to zły prognostyk na przebieg zbliżającej się agitacji przed wyborami do parlamentu. - Ludzie chcą opowiedzieć o swojej trudnej sytuacji. Chcą powiedzieć politykom, jak wygląda ich codzienne życie. I co? W czasie kampanii ludzie też nie będą mogli zabrać głosu. Nie będą mogli spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, by mu powiedzieć, czego od niego oczekują, czego oczekują od PiS-u – dopytywała.  

"Na pewno za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości my policji przeciwko manifestantom

wyprowadzać nie będziemy, tak jak robiła to Platforma,

bo szanujemy dialog, wolność i różnice poglądów"

Beata Szydło, 20 grudnia 2015 r., „Kawa na ławę” 

- Warto jeszcze przy tej okazji przypomnieć, co mówiła premier Szydło w trakcie kampanii wyborczej. Mówiła, że Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie wyprowadzi policji na ulice. I co? Tak naprawdę policja cały czas jest na ulicy. Tylko i tylko wszelkimi metodami. Przemoc owymi tak naprawdę traktuje społeczeństwo. Ale na to naszej zgody nie ma – mówiła. - Lewica nigdy nie zgodzi się na to, żeby nie wolno było ludziom wyrażać swego niezadowolenia, żeby nie mogli okazywać, jak bardzo czują się potraktowani źle, jak bardzo są lekceważeni – oświadczyła.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023