fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

 Zwracam się z uprzejmą prośbą do innych środowisk opozycyjnych, do pana Donalda Tuska, do pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, do pana Szymona Hołowni - usiądźmy i przegadajmy to – to apel, który skierował współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

 

- Uważamy, że w Polsce siły opozycyjne powinny ze sobą blisko współpracować. Są rzeczy, które nas różnią, ale są też rzeczy, co do których nie ma różnic w podejściu - to są sprawy europejskie, to są sprawy funduszy europejskich dla Polski. Uważamy, że po wyborach dojdzie do powołania wspólnego rządu i że trzeba już przygotowywać plan tego, co będziemy w najbliższym czasie po wyborach wprowadzali. Taką rzeczą jest właśnie „pakiet europejski”. - oświadczył Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał w swoim apelu do liderów innych ugrupowań demokratycznej opozycji, "przygotujmy wspólny plan, tak żeby w przeciągu 100 dni, 50 dni, 20 dni, a najlepiej bezpośrednio na pierwszym, bądź drugim posiedzeniu Sejmu po - mamy nadzieję wygranych wyborach - usiąść i być przygotowany na przyjęcie pakietu ustaw, które zagwarantują powrót i przyjście tych środków europejskich do Polski".

konfa19pazdziernika1

Szczegóły „Pakietu europejskiego” przedstawił Adrian Zandberg, który przekonywał, że należy to wspólnie zrobić. „Jak sobie go wyobrażamy? Chodzi nam o ustawy, które po pierwsze posprzątają ten bałagan, który prawica zrobiła w sprawie Izby Dyscyplinarnej (SN). To jest dzisiaj główna blokada dla środków z KPO. Po drugie, to jest kwestia ustawy o komitecie monitorującym, czyli tego, żeby organizacje społeczne, związki zawodowe miały wgląd i nadzór w sposób wydatkowania środków, które z Europy płyną" - powiedział.

konfa19pazdziernika2

Zandberg wskazał też na potrzebę wspólnego opracowania nowego harmonogramu absorpcji środków z UE ze względu na opóźnienia, które "prawica nam zafundowała". Poseł przekonywał też, aby "skończyć z wrzutkami parlamentarnymi na ostatnią chwilę, z pseudo-poselskimi projektami" i tak zmienić regulamin Sejmu i Senatu, aby wszystkie ustawy były "normalnie konsultowane, a nie przepychane po nocach".

Upoważniony do skontaktowania się w tej sprawie z szefami innych klubów i kół parlamentarnych opozycji został szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Przekonywał, że trzeba już dzisiaj rozmawiać o tym, jak sprowadzić "polskie pieniądze z UE". "Dlatego, jak przypomniał, delegacja Lewicy już w niedzielę jedzie do Brukseli. Na poniedziałek będą spotkania zaplanowane z trójką komisarzy, na wtorek z kolejną grupą najwyższych urzędników w Brukseli. Chcemy się spotkać z komisarzami i z tymi wszystkimi, którzy w Komisji Europejską decydują o tych pieniądzach. Koordynator naszej delegacji Robert Biedroń już na miejscu dzisiaj rozmawia o tym, czy rzeczywiście Fundusz spójności jest zagrożony i jak sprawić, żeby te środki jednak do polskich samorządów popłynęły" - informował Gawkowski.

konfa19pazdziernika3

Szef Klubu Lewicy dodał, że eurodeputowany Lewicy Łukasz Kohut rozpoczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, "żeby pieniądze, które mogą służyć rozwojowi Polski lokalnej, nie zostały stracone".

Pakiet Europejski

 1. Przyjęcie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zniesienia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, złożonego przez Lewicę jeszcze w lipcu 
 2. Zmiany w regulaminie Sejmu: obowiązkowe konsultacje publiczne poselskich projektów ustaw i ograniczenie przyspieszonego trybu procedowania projektów ustaw do ściśle określonych i wyjątkowych przypadków
 3. Poprzedzone konsultacjami publicznymi uchwalenie ustawy o Komitecie Monitorującym KPO, zgodnie z założeniami opisanymi w Krajowym Planie Odbudowy i załączniku do wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski – obok przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację KPO, skład Komitetu stanowić będą, „w co najmniej ½ jego członków, przedstawiciele strony samorządowej, partnerów społecznych i gospodarczych (tj. ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, organizacji związkowych i organizacji pracodawców), organizacji pozarządowych, organizacji promujących prawa podstawowe oraz niedyskryminację i środowiska naukowego"
 4. Wprowadzenie mechanizmów monitorujących wykonywanie Karty Praw Podstawowych oraz umożliwienie składania skarg na jej naruszanie
 5. Wniosek do Komisji Europejskiej o wypłatę 62 mld zł 
 6. Plan nadrobienia zaległości w wykonywaniu inwestycji KPO. Przyspieszenie i nowy harmonogram inwestycji, które powinny być już wykonywane, w tym:
  1. dofinansowanie miejsc w żłobkach;
  2. ochrona producentów rolnych;
  3. ocieplanie domów;
  4. wymiana źródeł ogrzewania w szkołach;
  5. remont sieci przesyłowych;
  6. rozbudowa sieci szybkiego internetu;
  7. Regionalne Centra Cyberbezpieczeństwa CyberPL;
  8. inwestycje w szpitale powiatowe;
  9. zakup ponad tysiąca autobusów;
  10. nowe linie kolejowe;
  11. remonty niebezpiecznych odcinków dróg.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023