fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica, Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska oraz Polska 2050 złożyły do laski marszałkowskiej wspólny projekt uchwały w sprawie „wezwania Rady Ministrów do spełnienia warunków uzyskania pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej”.  

Premier Mateusz Morawiecki sam zobowiązał się w sierpniu tego roku do tego, że wniosek o wypłatę środków z KPO zostanie złożony do końca października 2022 r. Tak się nie stało.  

Pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy powinny być w Polsce już od roku. Inne kraje Unii Europejskiej już korzystają ze środków z Funduszu Odbudowy: do Włoch powędrowało już 45 mld euro, do Hiszpanii trafiło już 31 mld euro, Francja otrzymała już 12,5 miliarda euro, Grecji wypłacono już 7,5 mld euro, a Portugalia otrzymała 3,3 mld euro. Polska do tej pory otrzymała jedno wielkie zero, obecny rząd nie złożył nawet wniosku o wypłatę tych środków.  

Kluby demokratycznej opozycji wzywają rząd Mateusza Morawieckiego do wypełnienia zobowiązań, na które sam się zgodził, w celu otrzymania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy/Funduszu Odbudowy.  

[Projekt] W sprawie wezwania Rady Ministrów do spełnienia warunków uzyskania pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej 

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Odbudowy zasilają inwestycje wielu państwa Unii Europejskiej. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża niepokój w związku z niewypełnieniem warunków wypłaty środków unijnych dla Polski. Rząd dotychczas nie wypełnił zobowiązań wynikających z kamieni milowych i nie złożył wniosku o wypłatę środków, przez co nadal nie uruchomił 270 mld zł dla Polski. Dodatkowo kary za nieprzestrzeganie prawa unijnego w wysokości 1 mln euro dziennie kosztują wszystkich podatników już 1,3 mld złotych.  

Brak środków unijnych wywoła katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki i milionów gospodarstw domowych. Wskaźnik inwestycji wynosi mniej niż 17% i jest najniższy od 30 lat. Inflacja w przyszłym roku będzie najwyższa w całej Unii Europejskiej. Realne wynagrodzenia i emerytury spadają, a polskie społeczeństwo ubożeje. W szczególności pieniędzy zabraknie na transformację energetyczną, np. w odnawialne źródła energii, na modernizację sieci przesyłowych, czy termomodernizację budynków, które stałyby się kołem zamachowym dla polskiej gospodarki, pozwoliłoby się uniezależnić od rosyjskich surowców i przybliżyć Polskę do Europy Zachodniej pod względem poziomu życia. Środków nie wystarczy również na modernizację szkół, wyposażenie szpitali, czy poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa.  

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do wypełnienia zobowiązań wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy oraz do podjęcia natychmiastowych prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które doprowadzą do wypłacenia przysługujących Polsce środków. 

Wieczorek 031122

Wieczorek: Apelujemy do Zjednoczonej Prawicy - zostawcie te kłótnie, pomyślcie o Polsce 

- Kluby demokratycznej opozycji współpracują ze sobą. Środki z Krajowego Planu Odbudowy to jest bardzo ważna sprawa, to jest 270 mld złotych w postaci dotacji oraz pożyczek. W sytuacji wielkiego kryzysu energetycznego oraz zagrożenia bytu polskich rodzin kluczową sprawą jest odbudowa polskiej gospodarki. Wszystkie kraje Unii Europejskiej już to robią, a Polska jest niestety na końcu tego peletonu. Dlatego składamy dzisiaj wniosek do pani Elżbiety Witek o przyjęcie przez Sejm projektu uchwały wzywającej polski rząd do spełnienia warunków uzyskania z funduszy Unii Europejskiej.  

Nie może być tak, że przez konflikty w rządzie wszyscy cierpimy, bo Polska nie uzyskuje tych środków finansowych. Dzisiaj będziemy zabiegali o to, aby Sejm nad tą uchwałą debatował oraz jeszcze na tym posiedzeniu przyjął. Zgodnie z unijnymi rozporządzeniami do końca tego powinniśmy mieć rozdysponowane 70 procent środków z KPO, jeżeli tego nie zrobimy to one bezpowrotnie przepadną. Nie możemy do tego dopuścić i dlatego apelujemy do Zjednoczonej Prawicy - zostawcie te kłótnie, pomyślcie o Polsce – mówił podczas konferencji prasowej poseł Dariusz Wieczorek

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023