fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Sejm zdecyduje dzisiaj czy do portfeli emerytów i rencistów jeszcze w tym roku wpłyną dodatkowe pieniądze. Lewica w kwietniu tego roku złożyła projekt ustawy o drugiej waloryzacji, marszałek Elżbieta Witek po pół roku zdecydowała się wyjąć ten projekt z zamrażarki i poddać go pod głosowanie. - Dzięki ustawie Lewicy średnia emerytura wzrosłaby o 300-400 złotych. To niewiele dla budżetu państwa, ale to bardzo wiele dla tych, którzy cierpią ze względu na inflację – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Apelujemy do wszystkich posłów i posłanek Zjednoczonej Prawicy, aby pochyli się nad tą ustawą – podkreśliła.  

W ocenie posłów szalejąca drożyzna zjadła już marcową waloryzację oraz 13. i 14. emeryturę. - 18-procentowa inflacja pożera świadczenia, a przecież ona będzie rosła przez kilka miesięcy. Polscy seniorzy muszą dzisiaj wybierać, wykupić leki w aptece czy zapłacić rachunek za gaz, kupić jedzenie czy ogrzać swoje mieszkanie. Przed takimi wyborami żaden senior nie powinien musieć stawać – mówiła posłanka.  

- Druga waloryzacja emerytur i rent to niezbędne minimum, żeby ratować nasze babcie, dziadków, rodziców, osoby samotne przed galopującą drożyznę i szalejącą inflacją – stwierdziła. - Dlaczego emeryci mają czekać kilka miesięcy, jeśli wyższe rachunki płacą już dziś? - dopytywała. 

Iwaniak 041122

Iwaniak: Gdyby PiS-owi zależało na emerytach, to marszałek Witek nie trzymałaby pół roku projektu o drugiej waloryzacji w sejmowej zamrażarce

Lewica proponuje systemowe rozwiązania, zamiast wyborczych prezentów. - Gdyby Prawo i Sprawiedliwość chciało się zająć systemowo rozwiązaniami dla tych wszystkich, którzy przepracowali i aktywnie przepracowali swoje życie i przeszli na emeryturę, to jest pakiet Lewicy - Bezpieczny Senior. To pakiet 7 ustaw, które tak naprawdę w sposób systemowy podchodzą do grupy emerytów: ustawa o minimalnej emeryturze, to jest ustawa o emeryturze stażowej, to jest renta wdowia, to jest druga waloryzacja, leki za 5 zł, podwyżka zasiłku pogrzebowego, ustawa o objęciu świadczeniem emerytalnych tych, którzy całe swoje życie pracowali na tzw. umowach śmieciowych – poinformował poseł Arkadiusz Iwaniak.

- Dzisiaj jest prawdziwy test dla Prawa i Sprawiedliwości, czy chcą zajmować się sprawami ważnymi dla emerytów, czy tylko mówić i chwalić się tym, że komuś coś dali i mówię tutaj o 13. i 14. emeryturze – ocenił poseł.  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023