fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Licznik kar nałożonych na Polskę przez Unię Europejską cały czas bije i dziś już pokazuje 2 696 990 250 zł. Rząd Mateusza Morawieckiego zamiast pozyskać 53 mld euro z KPO spowodował, iż nasz kraj ma do zapłacenia miliony euro grzywny.  

- PiS zamiast przywozić pieniądze z Unii Europejskiej do Polski, to je wywozi nie workami, ale całymi ciężarówkami – ocenił poseł Krzysztof Gawkowski, podczas konferencji prasowej przed siedzibą PiS. 

Licznik kar - 2 696 990 250 zł

Co się wydarzyło? 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. 27 października TSUE ukarało Polskę za niewykonanie lipcowego polecenia TSUE w sprawie zamrożenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do momentu, aż rządzący dostosują się do decyzji, Polska będzie zmuszona płacić na rzecz Komisji Europejskiej 1 mln euro kary dziennej. Kwestia Izby Dyscyplinarnej jest też jedną z przyczyn wstrzymania przez Komisję Europejską wypłat środków w ramach KPO.

KPO – 53 mld euro dla Polski  

Upór PiS kosztuje Polskę miliardy. Na co można było to wydać 2 696 990 250 zł? Na budowę 44 szkół, na zakup 6742 karetek, na przeprowadzenie 269 699 zabiegów in vitro lub na wydanie 179 799 350 obiadów w szkole.

- Partia Jarosława Kaczyńskiego traktuje Unię Europejską jako zło konieczne, jak bankomat, z którym nie trzeba się liczyć. Tyle, że ten bankomat przestał działać i stał się dla Polski wpłatomatem. Tych blisko 2,7 mld zł to są pieniądze, których nie będziemy mogli odzyskać. To jest grzech śmiertelny PiS, że nie robi nic, aby te kary nie były już Polsce naliczane  mówił Gawkowski. - Obowiązkiem opozycji jest wygrać wybory i przywieść pieniądze z Unii Europejskiej do Polski – podkreślił. 

konfa 230323a

Trela: Nie stać nas na to, żeby z europejskich pieniędzy nie korzystać

- Środki z KPO oraz pieniądze z kar mogłyby już w Polsce pracować, aby zmniejszać inflację i walczyć z kryzysem, ale tego PiS nie robi – zaznaczył szef KP Lewica. - Premier Morawiecki zamiast jeździć po Polsce, powinien jak najszybciej pojechać do Brukseli załatwić te pieniądze – dodał. 

- W dokumentach KPO zapisano 270 mld zł dla Polski, ale zamiast tych 270 mld zł nasz kraj ma zapłacić blisko 2,7 mld zł kar – oświadczył poseł Tomasz Trela. Jak zaznaczył rząd Mateusza Morawieckiego to pierwszy w historii rząd, który „zamiast z Unii Europejskiej przywozić pieniądze i modernizować nasz kraj, to te pieniądze wywozi”. 

- Licznik cały czas bije i już jutro pokaże o wiele większą karę i już niedługo będzie to 3 mld zł – podkreślił polityk Lewicy. 

- Żądamy od premiera Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, aby przestali się kłócić, uporządkowali sytuację w popękanej prawicy, żeby w końcu złożyć wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy – mówił. 

- Nas przy tej drożyźnie i wysokich ratach kredytów nie stać na to, żeby z europejskich pieniędzy nie korzystać. To jest ekonomiczna zdrada stanu, że rząd pod wodzą PiS nie korzysta z tych pieniędzy – ocenił. Jak zapowiedział jedną z pierwszych decyzji rządu utworzonego przez obecną opozycję, będzie pozyskanie środków w ramach KPO. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023