fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica zapowiada zorganizowanie lokalnych Okrągłych stołów o problemach w psychiatrii dziecięcej, w najbliższym czasie takie wydarzenia odbędą się w Białymstoku, w Elblągu, w Gdyni, w Łodzi, w Opolu, w Radomiu, czy też we Wrocławiu.

Jest to odpowiedź na kryzys w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Zgodnie z informacjami podanymi przez Fundację GrowSpace przez ostatnie 3 lata o ponad 30 procent wzrosła liczba przypadków depresji oraz zaburzeń lękowych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. W 2022 r.  2031 młodych ludzi próbowało popełnić samobójstwo, a 150 z tych prób zakończyło się śmiercią. Padł również rekord prób samobójczych w przedziale wiekowym 7-12 lat. W Polsce jest tylko 1200 łóżek w psychiatrii dziecięcej i wszystkie są zajęte, w wielu szpitalach obłożenie wynosi 150 procent. 

Polską psychiatrię dotknął również kryzys finansowy. - Dziura budżetowa w Narodowym Funduszu Zdrowia sięga 10 mld zł, ale najbardziej dramatyczna sytuacja dotyczy psychiatrii. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przy ulicy Sobieskiego, flagowa instytucja zajmująca się opieką psychiatryczną w Polsce, zadłużona jest na ponad 100 mln zł. Sytuacja tej placówki jest tak katastrofalna. Jest tak dramatyczna, że banki odmówiły kredytowania tej placówki. Co to oznacza? Że dyrekcja szpitala była zmuszona do tego, aby po kolejne pieniądze ubiegać się firmach zajmujących się tzw. chwilówkami – poinformował poseł Marek Rutka. - Co to oznacza? Z jednej strony jest to spadek jakości leczenia w tym szpitalu, z drugiej dużo gorszy posiłek. Tak dalej być nie może. Psychiatria nie może być traktowana jako piąte koło u wozu, w systemie, w systemie ochrony zdrowia – mówił polityk Lewicy. - Ta placówka potrzebuje 100 mln zł, aby odzyskać równowagę, ale w tym samym czasie Zjednoczona Prawica przeznacza 100 milionów złotych na Instytut im. św. Marii Kolbego, który zajmuje się tworzeniem nowych stanowisk dla swoich – podkreślił. - Nie ma pieniędzy dla na leczenie i wyżywienie pacjentów w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ale są dla Instytutu im. św. Marii Kolbego – stwierdził. 

10 stycznia 2023 r. z inicjatywy Lewicy w Sejmie obył się Okrągły stół o problemach w psychiatrii dziecięcej. - Wokół tego stołu zebrało się ponad 40 organizacji pozarządowych, ekspertów, specjalistów, ale też będziemy pracować w trzech zespołach, jeżeli chodzi o zmiany w ochronie zdrowia, jeżeli chodzi o zmiany w edukacji, jeżeli chodzi o zmiany w polityce społecznej. W trakcie obrad tego stołu również powtórzył się postulat, z którym wychodzili nasi parlamentarzyści już od dawna. Potrzebny jest już teraz międzyresortowy zespół obejmujący co najmniej trzy Ministerstwa Zdrowia, Rodziny i Edukacji, żeby przeciwdziałać, żeby prowadzić profilaktykę – relacjonowała podczas konferencji prasowej Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy i inicjatorka tego wydarzenia. 

- Nawet krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży mówi same podwyżki, dla psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów - o które też walczymy - nic nie dadzą, jeżeli nie będzie dobrej profilaktyki, jeżeli nie będzie wspólnych działań tych trzech ministrów – podkreśliła.  

- Lewica trzyma rękę na pulsie ochrony zdrowia, ale ten puls słabnie. Zwłaszcza w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Dlatego ponawiamy nasz apel do Prezesa Rady Ministrów, aby powołać międzyresortowy zespół, który będzie przeciwdziałał zagrożeniom oraz opracował program profilaktyki – oświadczyła polityczka Lewicy. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023