fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Nikt nie ma prawa ścigać kobiety za to, że przerwała swoją własną ciążę. Nikt nie ma jej za to przesłuchiwać, rekwirować rzeczy, naruszać jej intymności, czy też praw pacjenta. Policjanci robiąc to wszystko posługiwali się innym prawem, czyli art. 152 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że za pomocnictwo w aborcji grozi do 3 lat więzienia. To prawo jest dzisiaj wykorzystywane nie tylko do tego, aby zastraszać osoby, które chcą pomóc kobietom, które pragną przerwać ciążę, ale najczęściej jest wykorzystywane do tego, aby zastraszać kobiety i ścigać je za przestępstwo, którego nie popełniły. Tego przepisu używa nie tylko policja, ale i niestety czasem lekarze. Dzieje się tak, że albo nie znają dobrze prawa, albo dlatego, że są nadgorliwi, jeżeli chodzi kwestie aborcji. Mamy też udokumentowane przypadki, że używają tego również przemocowi partnerzy, którzy w ten sposób chcą się zemścić na swoich partnerkach. 

Dlatego dzisiaj wzywamy wszystkie siły polityczne, te z prawa oraz po stronie opozycji, żeby poparły naszą ustawę ratunkową, która wykreśla kryminalizację aborcji. Jej uchwalenie spowoduje, iż kara za pomoc przy aborcji zniknie z Kodeksu karnego. Dzięki czemu Polki będą mogły przestać się bać. Sprawa jak pani Joanny z Krakowa nie będzie mogła się już powtórzyć.  

Zaraz po wyborach będziemy musieli doprowadzić do legalizacji aborcji, aby była bezpieczna, dostępna i bezpłatna. Ale na dzisiaj, na teraz, na szybko możemy przyjąć ustawę ratunkową. Jest to ustawa, którą mogą poprzeć również konserwatyści z PO czy PSL i zachęcamy ich, aby ją poparli w imię bezpieczeństwa kobiet. Dzisiaj nie jest czas na różne publiczne zagrywki czy uniki, ale trzeba powiedzieć wyraźnie i jasno – stoimy tutaj po Waszej stronie i zawsze będziemy stać. Bez względu na to czy akurat będzie kampania wyborcza, czy też nie. Bez względu na to czy to się będzie nam politycznie opłacało, czy też nie.  

Lewica jest zawsze z Wami i zawsze będziemy dążyć, abyście były bezpieczne. Wtedy, kiedy będziecie chciały przerwać ciążę albo wtedy, kiedy będziecie chciały w tą ciąże zajść. Po to wprowadzimy bezpłatne in vitro, pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych. A kiedy nie będziecie chciały zajść w ciąże, to będziecie miały dostęp do tabletki „dzień po” bez recepty, a także do pełnej i bezpłatnej antykoncepcji hormonalnej. My traktujemy Was poważnie, jak dorosłe, samodzielne, mogące stanowić same o sobie dorosłe osoby, które państwo ma wspierać, a nie mówić, jak mają żyć.  

Magdalena Biejat, posłanka
Ostróda, 20 lipca 2023 r. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023