fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Tę największą bitwę zorganizowaną przez organizację podziemną w czasie II wojny światowej skierowano przeciwko niemieckim okupantom. Powstańcy byli słabo uzbrojeni, ale walczyli aż 63 dni – do 3 października 1944 roku.

Powstańcy walczyli o Polskę ponad podziałami politycznymi. Przeciw nazistom stanęły również organizacje lewicowe, takie jak Armia Ludowa, Związek Walki Młodych czy Polska Armia Ludowa.

Warto pamiętać, że walczący nie byli tylko Polakami. Wiadomo, że wśród nich znajdowali się m.in. Słowacy, Grecy i Ormianie, a także Azer, Rumun i Nigeryjczyk. Za broń chwycili także członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Walka pochłonęła blisko 200 tysięcy ofiar.

Bohaterstwo powstańców warszawskich powinno przypominać nam nie tylko o pragnieniu wolności, ale też o konieczności zwalczania faszyzmu i totalitaryzmu. Nigdy więcej wojny!

W imieniu Lewicy hołd bohaterkom i bohaterom oraz ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego złożyły posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz Anna-Maria Żukowska.

pw010823

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023