fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

W Polsce brakuje ponad 2 mln mieszkań, 30 procent obywateli naszego kraju mieszka niesamodzielnie, a w przedziale 25-35 lat ten odsetek wynosi ponad 40 procent. - W odpowiedzi na ten problem rząd PiS zaproponował Narodowy Program Mieszkaniowy, który okazał się klapą – ocenił poseł Arkadiusz Iwaniak.  

Mieszkanie Plus to porażka  


- Lokal za Grunt - fiasko. Społeczna Agencja Najmu - istnieje tylko na papierze. Mieszkanie Plus - porażka. Mieszkanie na Start, czyli dopłata do czynszu, to również fiasko. A komercyjna budowa mieszkań przez BGK w ramach funduszu mieszkań na wynajem - porażka. Kredyt na 2 Procent - ceny mieszkań w górę – wyliczał. 

Zdaniem posła Lewicy działacze PiS potrafią jedynie obsadzać stanowiska, ale nie potrafią pozyskać terenów, stworzyć podstawy prawnej, nie potrafią współpracować z samorządami, aby budować mieszkania. - Dlatego najłatwiej wyjąć kasę i dopłacić do kredytu – dodał.  

Kredyt 2 procent spowodował wzrost cen mieszkań  

Ze wszystkich porażek Prawa i Sprawiedliwości na drodze od budowy mieszkań są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. - Sejm powołał je w styczniu 2021 r., to miało być remedium na całe zło. Dane są porażające, przez te dwa i pół roku nie zostało oddane ani jedno mieszkanie do użytku. Na program SIM przeznaczono 2,5 mld zł z Banku Gospodarstwa Krajowego, pieniądze zostały przekazane, ale mieszkań nie ma. Powołano 30 prezesów i zarządów SIM, powołano 327 osób do rad nadzorczych. Te zarządy i rady biorą pieniądze, ale jak mieszkań nie było tak nie ma – relacjonował poseł Tomasz Trela.  

SIM to kopia TBS 

Jak podkreślił są to dane z oficjalnej odpowiedzi na interpelacje poselską. - Nic nie zostało wybudowane, ale też, że nie wiadomo, kiedy coś zostanie zbudowane, ponieważ „cykl technologiczny” powoduje, iż „produkcja mieszkania” – mówił.  

- SIM - to jest nic innego od tego co wymyślona za czasów rządów SLD, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Różnica polega na tym, iż w TBS-ach zarządy i rady nadzorcze obsadzane są przez samorządy, ale w SIM-ach obsadzane są przez Krajowy Zasób Nieruchomości, czyli przez PiS – stwierdził poseł Arkadiusz Iwaniak

- W latach 90-tych XX wieku na budownictwa społeczne i komunalne Polska wydawała około 2 procent PKB, dzisiaj niespełna 0,8 procenta – przypomniał. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023