fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Jesteśmy na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, jak widać trwa tu wycinka. Jest to dowód na to, że park krajobrazowy nie jest żadną formą ochrony. W Polsce tylko parki narodowe i rezerwaty przyrody są prawnie chronione, ale one stanowią jedynie 1 procent powierzchni Polski.  

Lasy Państwowe są poza społeczną i instytucjonalną kontrolą, to jest państwo w państwie, które w 2022 r. zarobiło ponad 15 mld zł, czyli o połowę więcej niż w roku poprzednim. Z tych środków jednie pół procenta poszło na ochronę przyrody, to się musi zmienić. Lasy Państwowe są do reformy i muszą wykonywać to czego chcą obywatelki i obywatele, czyli odpowiadać na wyzwania klimatyczne.  

20 procent lasów powinno zostać wyłączone z wycinki i przeznaczone na lasy obywatelskie, łącznie będzie to odpowiadało 6 procentom powierzchni Polski. Lewica popiera również powstawanie nowych parków narodowych, chcemy je rozszerzać, a także aby powstawały nowe np. Park Puszczy Pilickiej. Chcemy, aby takie regiony rozwijały się turystycznie i sportowo, aby okoliczni mieszkańcy również na tym korzystali.  

Anita Sowińska, posłanka 
Bolimowski Park Krajobrazowy, 25 września 2023 r. 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023