fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Polityka migracyjna na wzór Kanady

Tak, Polska potrzebuje mądrej polityki migracyjnej. Polityki, która zapewnia nam bezpieczeństwo, ale nie pozwala na to, by w lasach umierały dzieci. Modelem na, którym chcemy się opierać jest model kanadyjski. Kanada co roku ustala limit, ile może przyjąć do siebie migrantów. Na granicy wszyscy są weryfikowani muszą mieć certyfikat od policji ze swojego kraju lub zaświadczenie o niekaralności, robione jest zdjęcie, pobierane są linie papilarne. Chcemy polityki, w której człowiek zawsze pozostaje człowiekiem. Ludzie przecież szukają dobrego życia za granicą. Ja też pracowałam na zmywaku w Londynie. Tak samo ludzie z innych państw chcą przyjeżdżać do nas do pracy. Jesteśmy mądrymi i dobrymi ludźmi. Jestem dumna z nas Polek i Polaków jak otworzyliśmy nasze domy na uchodźców z Ukrainy. Dziękuję wam za to. Mamy prawo być z siebie dumni jako społeczeństwo.

Renta wdowia i utrzymanie wieku emerytalnego

Lewica głosowała przeciw podniesieniu wieku emerytalnego. Mamy czystą kartę. Dzisiaj jednak emeryci mają problem, aby związać koniec z końcem. Dlatego Lewica gwarantuje Państwu, że w czasach wysokiej inflacji emerytury i renty będą waloryzowane dwa razy do roku. Szczególnie ciężko żyje się samotnym seniorom. Z chwilą śmierci współmałżonka koszty życia się nie zmniejszają. Dlatego Lewica proponuje rentę wdowią czyli pozostawienie połowy emerytury współmałżonka, którą uczciwie wypracował. Czas emerytury powinien być szczęśliwym czasem. Lewica zapewni seniorom możliwość uczestniczenia w kulturze, podróżowaniu i rozwoju. Jesień życia powinna być jak słoneczny wrzesień a nie ponury listopad. Silna Lewica w przyszłym rządzie to gwarancja wprowadzenie renty wdowiej.

Nic co zostało dane nie będzie odebrane, będzie waloryzowane

To oczywiste, że Lewica nie zabierze tego co jest. Nic co zostało dane nie będzie odebrane, będzie waloryzowane. Ale wiemy, że mądra polityka społeczna to nie tylko gotówka wręczana do ręki. Dla mnie jako matki ważne jest to, gdzie będą mieszkać moi synowie. Lewica ma na to rozwiązania systemowe: zbudujemy 300 tys. mieszkań na tani wynajem. To system konieczny, bowiem blisko trzy czwarte polskich rodzin nie ma zdolności kredytowej. Każdy ma prawo mieć dostęp do transportu publicznego. Zagwarantujemy aby do każdego powiatu dojeżdżał pociąg a do każdej gminy autobus. Transport lokalny będzie dla uczniów bezpłatny. Lewica po prostu proponuje państwo przyjazne, które troszczy się o obywatelki i obywateli. Stoi po ich stronie i nie zostawi państwa samych w trudnym momencie.

PiS rękoma Obajtka oddał część Rafinerii Gdańskiej firmie z Arabii Saudyjskiej

Lewica jest przeciwko wyprzedaży majątku narodowego. Jeśli ktoś majątek narodowy wyprzedał to PiS, który rękoma Obajtka oddał część Rafinerii Gdańskiej firmie z Arabii Saudyjskiej. Jakie są tego efekty? Dzisiaj jeździmy tankować od awarii do awarii. Orlen zamiast skupiać się na dostarczania nam paliwa kupił lokalne gazety by wspierać PiS i cenzurować opozycję. Orlen odmówił Lewicy publikacji ogłoszeń wyborczych. Panie Morawiecki, w demokracji takich rzeczy się nie robi. Orlen jest od dostarczania ludziom paliwa i przeprowadzenia transformacji energetycznej w stronę zielonej energii. W nowoczesnym państwie dobrobytu zatrudnia się najwyższej klasy fachowców a nie partyjnych nominatów w stylu prezesa Obajtka.

Bezpieczna Polska to państwo, w którym policja stoi po stronie obywatelek i obywateli

Dla Lewicy Bezpieczna Polska to państwo, w którym każdy wie, gdzie jest najbliższy schron i co robić w razie zagrożenia. Bezpieczna Polska to państwo, w którym policja stoi po stronie obywatelek i obywateli a nie po stronie partii. Bezpieczna Polska to państwo, którego rząd wie, że wróg jest na Wschodzie a nie na Zachodzie. Bezpieczna Polska to państwo, w którym każdy kto chce przejść przeszkolenie wojskowe ma do tego prawo, ale nikogo na siłę nie bierze się w kamasze. Bezpieczna Polska to również Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Wiem o czym mówię, bo jako młoda kobieta zostałam wdową. Mój mąż zginął w wypadku drogowym. Tak jak prawie 2000 osób w zeszłym roku. O 2000 za dużo.

35-godzinny dzień pracy

Prawda jest taka, że pracujemy najciężej w Europie. My wszyscy. Nowoczesne państwo dobrobytu to czas na rodzinę, czas wolny i pracę. Polacy zasługują na to aby złapać oddech. Skrócimy czas pracy do 35 godzin tygodniowo z zachowaniem poziomu wynagrodzeń. Każdemu z nas zdarza się zachorować, szczególnie jesienią. Skończymy z karą za chorowanie. Wprowadzimy zasadę, że chorobowe wynosi 100% wynagrodzenia. Drogie mamy, również przy zwolnieniach na dziecko. Ale tak, by nie obciążać ani pracownika ani przedsiębiorcy. Chorobowe będzie wypłacał ZUS od pierwszego dnia zwolnienia. W wielu zawodach, takich jak nauczyciele czy pielęgniarki brakuje chętnych do pracy. Dlaczego? Bo państwo fatalnie płaci, tym którzy dla niego pracują. Dlatego Lewica wprowadzi natychmiast 20-procentowe podwyżki dla budżetówki.

Mieszkania dla milionów, a nie tylko dla milionerów

Lewica to ekipa od zadań specjalnych. Daliśmy Polsce Konstytucję, członkostwo w Unii Europejskiej, NATO. Teraz przed nam nowe zadania. Jeśli chcesz, by kobieta decydowała sama za siebie w każdej sprawie głosuj na Lewicę. Jeśli chcesz, by ksiądz płacił te same podatki co jego parafianin, a nie 160 złotych raz na 3 miesiące, głosuj na Lewicę. Jeśli chcesz, by mieszkania były dostępne dla milionów, a nie tylko milionerów głosuj na Lewicę. Jeśli chcesz by polityka nie była niekończącą się awanturą, głosuj na Lewicę. Jeśli chcesz, by każdy czuł się w Polsce po prostu dobrze, głosuj na Lewicę. Silna Lewica w przyszłym rządzie jest tego gwarancją. Jestem tego pewna. Głosujcie na Lewicę. Listę numer 3!

Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka
Debata, 9 października 2023 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023