fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 

Chciałbym się zwrócić do prawej strony w sprawie ostatnich 8 lat. W tym czasie nabroiliście, że te pierwsze trzy komisje to tylko preludium weryfikacji Waszych dokonań, jako rządu PiS. 

Przez te 8 lat wyspecjalizowaliście się w oszukiwaniu i drenowaniu kieszeni obywateli, żeby podstępem wyciągać pieniądze z budżetu państwa. Powoływaliście agendy i agencje, aby te pieniądze wydobywać. Powoływaliście prezesów i członków zarządów różnego rodzaju spółek i fundacji tylko po to, aby działać na rzecz aparatu władzy. Ale czymś naprawdę ohydnym i obrzydliwym jest to, że dopuściliście się do tego, aby wydobywać informacje od obywateli, w tym od polityków ówczesnej opozycji, aby wygrywać polityczne batalie, czyli wybory.  

Prawo do udziału w wyborach ma każdy i ta rywalizacja powinna być stosunkowo równa. Abstrahując od tego, że ładowaliście sobie kieszenie publicznymi pieniędzmi i tę kampanię wyborczą mieliście 10-15-20 razy więcej pieniędzy od innych ugrupowań politycznych, to Wy jeszcze pozyskiwaliście wiedzę. Wiedzę o tym co robi Wasza konkurencja polityczna, która była najprawdopodobniej wykorzystywana przez „paskowych” z telewizji rządowej, do pseudo-dziennikarzy, którzy nas odpytywali czy próbowali nas odpytywać, mając dostęp do tego z kim się spotykamy i co zamierzamy zrealizować. Stworzyliście cały system w oparciu o publiczne pieniądze, aby dostać jak najwięcej informacji.  

Ta komisja śledcza to nie jest tylko realizacja naszej obietnicy z kampanii wyborczej, podczas której nie było dnia czy tygodnia, aby wyborcy nie podchodzili i nie mówili - żadnej grubej kreski, muszą być rozliczenia, musimy zobaczyć, jak tłumaczą się przedstawiciele PiS. Właśnie po to jest ta komisja, aby przyszli na nią posłowie Jarosława Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro i wytłumaczyli się przed obywatelami: dlaczego i na czyje potrzeby stworzyliście system do podsłuchiwania ludzi?  

W Senacie i w Parlamencie Europejskim działały komisje w tej sprawie, ale na żadną z nich nie poszliście, pomimo tego, że dostaliście zaproszenie czy wezwanie. Olaliście je, ale tej komisji nie będziecie mogli zlekceważyć. Tu nie będzie żadnego wytrychu i Jarosław Kaczyński nie zachoruje na każde jej wezwanie, a Zbigniew Ziobro nie powie, że się źle czuje nie będzie składał zeznań. Wydobędziemy z polityków PiS prawdę, ponieważ tego chcą obywatele. Gdyby nie 8 lat Waszych rządów, oszustw, manipulacji i inwigilacji – to dzisiaj nie dyskutowalibyśmy o komisjach śledczych. Proszę się nie bać o realizację postulatów programowych, jak będzie prawdziwy rząd, a nie ten 14-dniowych, to on będzie realizował postulaty zgodnie z umową koalicyjną.  

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej, wszystko zostanie sprawdzone od 2015 r. do 2023 r. Kto komu polecił zakup tego programu. Kto zdecydował o przekazaniu z Funduszu Sprawiedliwości 15 mln zł na rzecz CBA. Kto komu polecił podpisanie się pod umowami. Kto wydał polecenie o podsłuchu senatora i szefa sztabu KO pana Brejzy. Kto czytał te wiadomości i SMS-y, kto przeglądał zdjęcia. To wszystko zostanie sprawdzone! Do tego zobowiązaliśmy się przed wyborcami.  

Dziś w imieniu KP Lewica pragnę zadeklarować, że jeżeli będzie potrzeba powołać kolejne komisje śledcze to będziemy głosować za i czynnie brać udział w ich pracach. Obywatelom należy się szacunek i prawda o 8 latach rządów PiS. 

Tomasz Trela, poseł  
Sejm, 28 listopada 2023 r.  - Debata nad powołaniem komisji śledczej ws. Pegasusa 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023