fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Domagamy się zwiększenia środków wydawanych przez państwo na profilaktykę związaną z chorobami zakaźnymi – oświadczyli posłowie Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreślili to się po prostu systemowi ochrony zdrowia opłaca, terapia przed zakażeniem wirusem HIV to koszt około 190 zł, a miesięczna terapia zmniejszająca poziom wirusa we krwi kosztuje około 3000 zł za same leki, do czego należy dodać koszty zaopiekowania się chorym przez cały system zdrowotny.

W 2023 r. w Polsce padł kolejny rekord zakażeń wirusem HIV. - W całym zeszłym roku było to mniej niż 2400 osób, to do dzisiaj mamy już ponad 2600 osób. Już w 2022 r. wskazywaliśmy na dramatyczny poziom osób chorych na AIDS, to w 2023 r. odnotowaliśmy 50 procentowy wzrost zachorowań – poinformowała posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.  

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym? 

Jak zaznaczyła rośnie także zakażalność innymi chorobami wenerycznymi; kiła - 70 procentowy wzrost; odnotowano trzykrotny wzrost zakażeń rzeżączką. 

- Znieczuliliśmy się na zagrożenie zakażenia chorobą weneryczną, w tym i tymi, które grożą utratą życia. Tylko 10 procent osób w Polsce zbadało się na obecność wirusa HIV we własnej krwi, to jeden z najniższych wskaźników w Europie – oceniła. 

- Musimy sprawić, aby więcej osób się badało – dodała. 

- Te statystyki mogłyby być mniejsze, gdyby wdrożono systemową strategię zapobiegania zakażeniem wirusem HIV. Jednym z tych elementów powinna być terapia profilaktyczna: przedekspozycyjna i poekspozycyjna terapia, która uniemożliwia zakażenie wirusem HIV. Tego typu terapie są refundowane w wielu krajach na całym świecie, ponieważ bardziej opłaca się wydatkować środki na profilaktykę, niż je potem wydawać znacznie większe pieniądze w ramach leczenia osób, które do końca życia muszą zażywać leki – mówił poseł Krzysztof Śmiszek

- To problem, który dotyczy osób hetero: zarówno mężczyzn, kobiet, osób starszych, osób młodych. Jest to coraz większy problem w naszym kraju, w kraju, który jest przecież w środku Europy, a wciąż nie jesteśmy w stanie odnieść się do tych standardów zachodnich. Kuracja miesięczna dla osoby, która stosuje tzw. prep, czyli terapię profilaktyczną przed zakażeniem wirusem HIV, kosztuje około 200 złotych, podczas gdy miesięczna terapia retrowirusowa, czyli lecząca, a właściwie zmniejszająca tzw. chemię, czyli poziom wirusa we krwi, to koszt około 3 tysięcy złotych za same leki. - tłumaczył Michał Klimowski

Edukacja seksualna  

- Bez edukacji nie będzie świadomości na temat chorób zakaźnych, a ta dziś jest bardzo niska – podkreśliła posłanka Joanna Wicha

W zwiększeniu wiedzy społeczeństwa na ten temat potrzebna jest rzetelna edukacja seksualna w szkołach, ogólnopolska kampania informacyjna, a także wzrost nakładów na Krajowe Centrum HIV. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023