fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! 

Pan minister finansów zakończył swoje wystąpienie prezentujące budżet na przyszły rok stwierdzeniem, iż finanse publiczne są dobrym wspólnych wszystkich Polek i Polaków. Tak! To konstytucyjna zasada, iż Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Jestem przekonany, że kończymy z czasem, w którym politycy PiS-u rozwożą kartonikowa promesy i uważają się za bohaterów lokalnej rzeczywistości, nie uznając, że na budżet państwa składają się obywatele, przedsiębiorcy i instytucje publiczne. Myślę, że właśnie odtąd zapowiada przejrzystość finansów publicznych nie będzie przypisywana do żadnej partii politycznej.  

Nas, jako ludzi lewicy cieszy przede wszystkim zapowiedziane, w tym projekcie budżetu, wydatki na sferę społeczną. Szliśmy do wyborów jako Lewica z programem „Bezpieczny Senior”, w ramach którego mówiliśmy o potrzebie wprowadzenia podwójnej waloryzacji wtedy, kiedy inflacja przekracza 5 procent. Tak się stało! Jeśli inflacja przekroczy w pierwszym półroczu 5 procent, to we wrześniu nastąpi druga waloryzacja rent i emerytur.  

Druga kwestia to wiarygodność, pan Włodzimierz Czarzasty i pan Donald Tusk mówili w kampanii, że wszystko co było dane, nie zostanie zabrane, ale będzie wzbogacone. I tak w tym projekcie budżetu się dzieje. Mamy kontynuację 13. i 14. emerytury, ale też podwyżkę zasiłku pogrzebowego, który od wielu lat był na poziomie 4000 zł i odstawał od jakiejkolwiek realiów.  

Jestem przekonany, że również w tym roku, rozpoczną się prace nad wdrożeniem ustawy rencie wdowiej. Ten obywatelski projekt, ale i Lewicy dotyczy półtora miliona osób. Jestem przekonany, że stać nas będzie na to, aby w przyszłym roku rozpocząć i kontynuować poszczególne etapy wdrażania renty wdowiej. Zapowiedź w expose nowej polityki senioralnej, w tym uruchomienie Bonu aktywności senioralnej, to kolejna ważna sprawa w tzw. srebrnej gospodarki.  

Jestem przekonany, że rząd upora się z dylematami, z którymi przychodzi się mierzyć w szczególności samorządom powiatowym. Na koniec czerwca zadłużenie szpitali powiatowych wynosiło ponad 16 mld zł, mamy też kłopoty z wdrożeniem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. W wyniku czego pojawił się w Sejmie obywatelski projekt ustawy, jestem przekonany, że pani ministra zdrowia w tych tematach będzie gotowa do dialogu, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.  

Wysoka jakość usług publicznych jest gwarantem przyjaznego państwa dla obywateli. To nasza codzienność: żłobki, przedszkola, szkoła, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, transport publiczny, bezpieczeństwo, ale także państwo i samorząd jako pracodawca. Tu powinna być gwarancja dobrego wynagradzania tych osób, które dają gwarancję wysokich usług publicznych. Ten rząd w ciągu 4 dni przygotował projekt ustawy, który wprowadza podwyżki dla nauczycieli i sfery budżetowej.  

Tadeusz Tomaszewski, poseł  
Sejm, 21 grudnia 2023 r. - ustawa budżetowa na rok 2024 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023