fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 

Witam szczególnie mocno gości, poznaliśmy się podczas protestów i cieszę się, że jesteście z nami. Cieszę się, że nie musicie już leżeć na zimnej posadzce, że nie jesteście już niechcianymi intruzami, ale wnioskodawcami.  

Nasze państwo ma szczególny obowiązek zadbać o tych wszystkich, którzy pomocy i wsparcia potrzebują. Niestety grupa, którą Państwo reprezentują, została przez system zapomniana. To Wasza walka na ulicach oraz sejmowych korytarzach sprawiła, że możemy się tutaj dzisiaj spotkać. To również dzięki Państwu wygraliśmy 15 października wybory i teraz naszym zobowiązaniem jest wypełnić to czym od dawna nasze państwo powinno było się wywiązać. A to co zafundowało nasze państwo osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom niesamodzielnym jest od godnego życia dalekie. Mało tego, to nie wystarcza nawet na przeżycie.  

Pomimo obietnic i wielu protestów przez ostatnie lata sytuacja tej grupy niewiele się zmieniła. W 2018 r. powstał Fundusz Solidarnościowy, ale został on wykorzystany instrumentalnie i był działaniem pozorowanym i wcale nie był skierowany do grupy, dla której został stworzony. Również w 2018 r. zmieniono przepisy, aby renta socjalna wynosiła wreszcie 100 procent najniższej renty, a nie tak jak wcześniej 84 procent. Ale czy to coś naprawdę zmieniło? Zamiast 800 zł dostaliście państwo 1000 zł. Na dziś to jest 1588 zł i to nie wystarcza na przetrwanie.  

Dziś stoimy przed okazją, aby dokonać zmiany i przywrócić osobom z niepełnosprawnościami godność, ale i naszemu państwu twarz. To jak dane państwo dba o najbardziej potrzebujących pomocy, pokazuje jego prawdziwe oblicze. Dziś procedujemy obywatelski projekt ustawy, który zrównuje wysokość renty socjalnej do najniższego wynagrodzenia za pracę. Czy to ma być jakiś prezent? Czy to wiele? Doskonale wiemy, że nie! To jest wysokość wynagrodzenia minimalnego, ale i tak to jest dużo, dużo więcej niż dotychczas oferowało nasze państwo. To jest to minimum, które jesteśmy jako przedstawiciele parlamentu, po prostu winni. Dlatego klub Lewicy popiera wprowadzenie tego rozwiązania.  

Czas temu zadaniu nareszcie sprostać!  

Katarzyna Ueberhan, posłanka  
Sejm, 25 stycznia 2024 r.  - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023