fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 

Praktycznie rok temu 202 156 podpisało się pod tym obywatelskim projektem ustawy. A dlaczego jest to projekt obywatelski? Jako Lewica złożyliśmy ten projekt ustawy w roku 2022 i trafił on do pani marszałek Elżbiety Witek, ale nie znalazł on uznania. Związku z tym uczyniliśmy z niego projekt obywatelski. Pomimo zebrania podpisów PiS i tak nie znalazł do niego czasu. Dlatego bez mała po roku ten projekt wraca tylko dlatego, że w rządzie jest chęć jego procedowania.  

A to jest projekt ustawy, który ma wspierać i pomagać naszym seniorom, którzy są w trudnej sytuacji życiowej, ponieważ owdowiały. A więc muszą utrzymać gospodarstwo domowe tylko z jednego świadczenia emerytalnego, bądź rentowego, co przy dzisiejszej wysokości tych świadczeń jest bardzo trudne.  

Ten projekt po raz pierwszy złożyliśmy w 2012 r., ale jedenaście lat po tym jak ujrzał on światło dzienne, ale jestem przekonany, że dzięki pani minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i wiceministrowi Sebastianowi Gajewskiemu oraz całemu rządowi zostanie on przyjęty. Tym samym wola obywatelek i obywateli zostanie wysłuchana.  

W dzisiejszym systemie prawnym jest tak, że po śmierci małżonka, drugi może zostać przy swoim świadczeniu emerytalnym, bądź przyjąć rentę rodzinną. My zakładamy, że będzie możliwość skorzystania z 50 procent świadczenia po zmarłym małżonku. Dlaczego? Ponieważ jak umiera jeden ze współmałżonków koszty utrzymania gospodarstwa domowego praktycznie się nie zmieniają, ponieważ za czynsz czy za energię oraz ciepło trzeba zapłacić. Nie zapominajmy też, że osoby starsze bardzo często korzystają też z pomocy lekarskiej i z tego tytułu też ponoszą wydatki na leki.  

Czekaliśmy z procedowaniem tego projektu blisko rok, pytam się zatem PiS-u: dlaczego wszystkie projekty, które również dotyczyły seniorów potrafiły przejść przez Sejm dosłownie w dwa dni, a projekt, który dotyczy 1,5 mln wdów i wdowców, ale głównie kobiet, nie był procedowany po pierwszym czytaniu. A przecież PiS na sztandarach miał pomoc osobom starszym, rencistom oraz osobom owdowiałym. To jak na dłoni pokazuje, że tak gdzie można zrobić kampanię wyborczą, to taki projekt jest uchwalany, ale systemowe rozwiązywanie problemu już nie.  

Arkadiusz Iwaniak, Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023