fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- 202 156 osób tyle osób podpisało się pod obywatelskim projektem o rencie wdowiej. Został on złożony do Sejmu w kwietniu 2023 r., natomiast w lipcu ubiegłego roku miał on swoją pierwszą odsłonę w Sejmie. Przez 6 miesięcy PiS nie znalazło czasu, aby się nim zająć. Natomiast na ustawę czeka ponad 1,5 mln wdów i wdowców. To jest rozwiązanie, które ma zapewnić tym wszystkim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji po śmierci współmałżonka, godne funkcjonowanie – oświadczył Arkadiusz Iwaniak, Przedstawiciel Obywatelskiego Projektu Ustawy Renta Wdowia. Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o Rencie Wdowiej i decyzją posłów został on skierowany do dalszych prac w komisji.

Lewica, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz liczne organizacje społeczne w obywatelskim projekcie ustawy proponują, aby pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia. Projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje również, że prawo do tego świadczenia będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.   

W 2030 roku ponad 50 procent gospodarstw jednoosobowych emeryckich to będą to gospodarstwa osób powyżej 65. roku życia, a niemal 20 procent z tego będą to gospodarstwa emerytów osób powyżej 80. roku życia. My musimy rozwiązać tę sytuację i poprawić ich byt. Pamiętajmy o tym, że tylko około 75 procent mężczyzn dożywa do 65. roku życia i wiele wdów nie jest w stanie sobie poradzić z tym jednym świadczeniem, które otrzymują. Dlatego szczególnie ważne jest, aby teraz wprowadzić to rozwiązanie. 

Wnioskodawcy przewidują tzw. wariant kroczący wejścia w życie tego rozwiązania i dochodzenie do tych 50 procent świadczenia po zmarłym współmałżonku. W pierwszych 6 miesiącach byłoby to 15 procent, a w kolejnych 6 miesiącach - 20 procent, dopiero po 12 miesiącach renta wdowia osiągnie poziom 50 procent emerytury lub renty zmarłego współmałżonka. Łączna kwota świadczenia nie może być wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury, czyli około 8 tys. 900 zł. - Wszystko po to, aby budżet państwa mógł to udźwignąć – dodał.  

- Ten projekt działa wstecz i wszystkie osoby, które owdowiały będą mogły wystąpić o to, żeby naliczyć im tę rentę rodzinną – poinformował.  

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że projekt obywatelski, pod którym zbieraliśmy podpisy dzisiaj został skierowany do dalszych prac. Wszystko wskazuje na to, że Renta Wdowia już wkrótce zostanie zrealizowana  Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ i Zastępca Przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. 

- Złe czasy polskiego parlamentaryzmu, kiedy obywatelskie projekty ustaw były chowane do zamrażarki, minął. Drugą optymistyczną wiadomością jest to, że wszystkie kluby i koła opowiedziały się za skierowaniem projektu do prac w komisji – ocenił Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ. Jak podkreślił Renta Wdowia jest wpisana do umowy koalicyjnej obecnej większości parlamentarnej. - To powoduje nasz optymizm, że Renta Wdowia już niedługo powędruje na biurko prezydenta Andrzeja Dudy i pan prezydent złoży pod nią swój podpis – oświadczył. 

- Deklaruję pełne poparcie dla tego projektu, którzy przypieczętowuje naszą dobrą współpracę ze związkami zawodowymi, szczególnie z OPZZ – poinformowała Anna-Maria Żukowska, przewodnicząca KKP Lewica. - Ten projekt jest oczekiwany społecznie i większość klubów popiera to rozwiązanie – dodała. 

- W umowie koalicji 15 października zadeklarowaliśmy jednoznacznie, że będziemy dążyć do zwiększenia wsparcia po utracie małżonka. Cieszę się, że pierwszy krok w realizacji tego zobowiązania realizujemy wspólnie z obywatelkami i obywatelami – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i opieki społecznej. 

Jak poinformował Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i opieki społecznej termin wejścia w życie Renty Wdowiej od momentu jej uchwalenia jest uzależniony również od przygotowania technicznego ZUS-u, KRUS oraz instytucji obsługującej wojsko oraz służby mundurowe do przyjęcia wniosków o przyznanie Renty Wdowiej. - Może to zająć nawet pół roku – dodał.  

- Skutki finansowe są uzależnione od daty wejścia w życie ustawy, wtedy będziemy mogli oszacować jakie konkretne środki są potrzebne na zabezpieczenie Renty Wdowiej w danym roku – podkreślił. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023