fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 

Lewica popiera wydłużenie terminu obowiązywania ustawy pomocowej do 30 czerwca, uważamy, że jest ona konieczna, ale nie wystarczająca. Sugerujemy rządowi rozpatrzenie problemu w dłuższej perspektywie, kilku czy kilkunastu lat, a nawet w perspektywie pokoleniowej.  

Wojna zmieniła wszystko. Po 24 lutego 2022 r. zmieniła się nasza rzeczywistość, wtedy napłynęło do nas 3 mln obywateli Ukrainy, z czego dzisiaj pozostaje u nas 1 mln osób. W naszym interesie jest wprowadzić programy asymilacyjne, większość z tych ludzi przecież u nas zostanie. Nie wiemy czy ta wojna potrwa jeszcze rok, dwa, a może dłużej. Ukraina została tak zdewastowana, że większość z tych osób nie ma dokąd wrócić.  

Z jednej strony powinniśmy zaproponować tym ludziom programy o charakterze asymilacyjnym, ale też włączyć ich do polskiego rynku pracy, czy też ochrony zdrowia. W dłuższej perspektywie to się nam jako Polsce opłaci. Nasi goście z Ukrainy są osobami, które są najbardziej kulturowo zbliżone do nas. Zamiast ściągać osoby z Azji i innych zakątków świata, aby pozyskiwać siłę roboczą, powinniśmy skupić się na tym, aby osoby, które już znajdują się na terenie Polski - mówię o naszych przyjaciołach z Ukrainy - zostały zagospodarowane. Tym samym musimy im stworzyć godne warunki do pozostanie w Polsce. Zakładamy, że zaraz po zakończeniu wojny, nastąpi odbudowa Ukrainy. Dobrze, gdyby w tym czasie takie osoby pracowały w polskich firmach, ponieważ one znają ten rynek i z chęcią będą uczestniczyć w odbudowie swojego kraju.  

Lewica popiera projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ale prosimy o więcej.  

Arkadiusz Sikora, poseł 
Sejm, 8 lutego 2024 r.  

Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023