fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Składamy ustawę antyflipperską, która ma doprowadzić do opanowania cen mieszkań w miastach – oświadczyła senatorka Magdalena Biejat w Sejmie. Jak podkreśliła ceny w Warszawie, Krakowie, czy też Poznaniu oszalały. - W Warszawie dobijają do 18 tysięcy zł za metr kwadratowy i czas najwyższy coś z tym zrobić. Odpowiedzią nie są dopłaty do kredytu, ale lepsza regulacja rynku mieszkaniowego – poinformowała. Jak podkreśliła Lewica chce „zniechęcenie flipperów do ich działalności, poprzez obniżenie jej opłacalności”.  

Ustawa antyfliperska wprowadza prosty mechanizm ograniczenia spekulacji poprzez podwyższenie stawki podatku od czynności cywilnoprawnych z obecnej stawki 2 procent wartości nieruchomości, jeżeli zakupione mieszkania zostanie odsprzedane w przeciągu roku to stawka tego podatku wzrośnie do 10 procent, po dwóch latach 6 procent, do 3 lat - 4 procent.  

Projekt zakłada również dodatkowe opodatkowanie osób, które na przestrzeń 5 lat kupią więcej niż 2 mieszkania. 

Założenia do ustawy zostały przygotowane przez KP Lewica oraz Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.  

- Każdy z nas ma takie doświadczenie, że skrzynki pocztowej wysypują się ulotki pt. „Marta i Grzesiek kupią mieszkanie w tej okolicy”, tylko że Marta i Grzesiek tego nie napisali, ale zrobiła to spółka flipperska. Spółkę, która odsprzeda ją za pół roku kolejnej, która sprzeda ją kolejnej za coraz wyższą cenę, w efekcie prawdziwa Marta i Grzesiek nie mogą kupić własnego M – mówiła. 

- Składamy tę ustawę w imieniu osób niezamożnych, które dzisiaj muszą mieć 1 mln zł, aby kupić 50 metrowe mieszkanie w dużym mieście – zaznaczyła. 

Mieszkanie prawem, nie towarem

Kandydatka Lewicy na urząd prezydenta Warszawy powiedziała, iż chcę tą ustawą ograniczyć zjawisko flippingu, aby „ceny mieszkań zaczęły wreszcie spadać w Warszawie i innych dużych miastach”.  

- Ta ustawa dotyczy milionów Polek i Polaków, ponieważ większości młodych ludzi nie stać na zakup własnego M – zauważył eurodeputowany Robert Biedroń. Jak podkreślił rozwiązania zaproponowane przez Lewicę, mają ukrócić spekulację, zwłaszcza ze strony dużych funduszy inwestycyjnych. - Nie chcemy, aby spekulanci wykorzystywali trudnej sytuacji z dostępem do mieszkań – dodał. 

Biedroń podczas konferencji prasowej w Sejmie poinformował, iż żadna z europejskich stolic nie jest wolna od spekulacji, zwłaszcza ze strony funduszy inwestycyjnych, które na potęgę skupują mieszkania. - Lewica w całej Europie wychodzi z inicjatywami blokowania fliperów, stało się tak np. w Paryżu, gdzie zostało wprowadzono opodatkowanie tego typu transakcji. W Berlinie za utrzymanie pustostanu płaci się karę, a w Portugalii samorządy zmuszają fundusze do wynajmowania lokali mieszkańcom – mówił.  

- Apeluję do marszałka Szymona Hołowni o jak najszybsze procedowanie tej ustawy – oświadczył. 

Zniechęcić do spekulacji mieszkaniami

- Warszawa musi być dobrym miejscem dla ludzi, dlatego tym rozwiązaniem chcemy zniechęcić filpperów do spekulacji – mówiła posłanka Dorota Olko. Jak przypomniała skup biletów na koncert celem ich odsprzedaży jest zakazany przez prawo i podlega karze grzywny. - My nie chcemy karać flipperów, ale ich zniechęcać do tego typu działalności – podsumowała.  

- Nasze rozwiązania nie powodują dodatkowych kosztów dla państwa, a skorzystają na nim Polki i Polacy – dodała.  

- Szacuje się, że obecnie nawet połowa kupowanych mieszkań w celach inwestycyjnych, na takim dzikim rynku młody człowiek nie ma szans na znalezienie sobie własnego lokum – powiedział Jan Mencwel, lider Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Codziennie rozmawiamy z mieszkańcami, którzy pytają: jak mamy wygrać z flipperami? Nasza odpowiedź jest prosta: trzeba wykorzystać narzędzia systemowe i nimi powinien zająć się Sejm – podkreślił. - Mam nadzieję, że posłanki posłowie staną po stronie zwykłych mieszkańców miast, którzy potrzebują wsparcia w trudnej sytuacji mieszkaniowej – dodał. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023