fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Podczas poznańskiej konwencji wyborczej Lewicy powiedzieliśmy twardo: koniec piekła kobiet!Jednocześnie proponujemy całej opozycji zawarcie Paktu Dla Kobiet, który zagwarantuje kobietom w Polsce prawdziwą równość i wolność.

Pakt dla Kobiet to: 

 1. dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety; 
 2. refundacja nowoczesnej antykoncepcji i dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty; 
 3. edukacja o zdrowiu i seksualności w szkołach;  
 4. ustawowa gwarancja pełnej refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro;
 5. gwarancja bezpłatnego i wygodnego dostępu do ginekologa bez klauzuli sumienia; 
 6. wysokie standardy opieki okołoporodowej, w tym refundacja znieczulenia na życzenie kobiety; 
 7. gwarancja bezpłatnego miejsca w żłobku dla każdego dziecka - tak by młode matki mogły spokojnie wrócić do pracy; 
 8. równa płaca za równą pracę – Certyfikat Sprawiedliwych Płac; 
 9. równy udział płci w publicznych władzach wykonawczych i w zarządach spółek skarbu państwa; 
 10. natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy domowej i edukacja antyprzemocowa w szkołach; 
 11. alimenty ściągane jak podatki.

13 października głos na Lewicę zmieni Polskę! Deklarujemy, iż o to wszystko będziemy walczyć w Sejmie! Bez realizacji tego Paktu nie uda nam się zbudować nowoczesnego państwa dobrobytu! Większość społeczeństwa to kobiety, bez ich pełnego zaangażowania, bez ich talentów nie będzie to możliwe. 

Zwracamy się do Koalicji Obywatelskiej i ugrupowań je tworzących, zapraszamy Polskie Stronnictwo Ludowe - czy Wy również podpiszecie się pod Paktem dla Kobiet? Zapraszamy liderów Waszych partii do złożenia tej deklaracji!

Anna-Maria Żukowska podczas konwencji powiedziała:

Mam nadzieję, że słowo “feminizm” nie będzie używane jako obelga. Feminizm to nie słowo, które znaczy, że “kobiety atakują mężczyzn”. Feminizm to równość. Kobieta zostaje kobietą do końca swojego życia. Emerytury są znacznie niższe dla kobiet. Feminizm to również równość w emeryturach! Polska lewica daje również nadzieję na równość w płacy.  

Kobiety często są traktowane jako obiekt seksualny, a gdy przechodzą menopauzę stają się przezroczyste. Polska lewica będzie walczyła z przemocą wobec kobiet, bo to 92% ofiar przemocy domowej i przemocy w ogóle to kobiety. Ciężar dowodu będzie przeniesiony z ofiary na sprawcę, kiedy ofiara przychodzi złożyć zeznania na policję, to nie może być traktowana jako kłamca. Odseparujemy sprawcę od ofiary, to jest bardzo ważne i to jest podstawa walki z przemocą wobec kobiet.  

Poznan140919b

Marcelina Zawisza podczas konwencji powiedziała: 

Proponujemy pakt dotyczący 10 rozwiązań, które wprowadzimy w nowej kadencji Sejmu, te rozwiązania zagwarantują w Polsce prawdziwą równość i wolność dla kobiet. Dla wielu Europejek propozycje z Paktu Dla Kobiet to codzienność i standard. Czy my jako Polki jesteśmy gorsze? Nie jesteśmy! Mowie Wam to jako kobieta! Zasługujemy na wolność i bezpieczeństwo. 

Wanda Nowicka podczas konwencji powiedziała: 

Kobiety są lepiej wykształcone i jest nas więcej. Prawica likwiduje żłobki i przedszkola chcąc zatrzymać kobiety w domu. Jeżeli jesteście tacy mądrzy, to dlaczego boicie się kobiet? PO zaczęło mówić o prawach kobiet! Bardzo nas to cieszy. Deklarują, że chcą działać na rzecz praw kobiet. Bardzo dobrze! Prawa kobiet trzeba realizować w pakiecie. Nie ma wroga na opozycji! Mamy propozycję do KO i PSL. Wiele nas różni, ale w wielu kwestiach możemy i musimy współpracować, zwłaszcza w sprawie praw kobiet.  

Włodzimierz Czarzasty podczas konwencji powiedział: 

Jeżeli ktoś jeszcze raz powie, że SLD nic nie robił dla kobiet, to powiem, że dwukrotnie przeprowadził przez Sejm liberalizacje prawo do aborcji. Zrealizowaliśmy Pakt Senacki zrealizujemy Pakt Dla Kobiet. Mamy otwarte serca dla całej opozycji. Podpiszcie to zobowiązanie, tak jak podpisaliście werbalnie Pakt Senacki. Dajcie słowo, że Kazimierz Ujazdowski myśli tak jak wy wszyscy, a Małgorzata Kidawa-Błońska myśli jak Barbara Nowacka.  

Adrian Zandberg podczas konwencji powiedział:  

13 października głos na Lewicę zmieni Polskę! Już niedługo panoszenie się religijnych fanatyków i podnoszenie ręki na prawa kobiet będzie tylko złym wspomnieniem. Za parę lat Polska będzie krajem, w którym żyje się jak w Skandynawii Nie pozwolimy na to, żeby prawica znów podniosła rękę na prawa kobiet. Nie będą o zdrowiu i życiu kobiet decydować księża i religijni fanatycy. Będą o nich decydować tylko same kobiety! Chcę, żeby moja córka Olga dowiedziała się o tym, że kobiety nie zarabiają tyle samo co mężczyźni nie z własnego doświadczenia na rynku pracy, ale z książek do historii pt. "Polska przed upadkiem rządów prawicy" Dlaczego prawicy wygodnie jest mówić, że "nie da się? Zdradzę sekret: bo oni swoje dzieci wysyłają do elitarnych szkół prywatnych. Bo żony polityków PiS rodzą w prywatnych szpitalach. Bo PiS stał się elitą, którą tak krytykował Prawica lubi mówić: "to niemożliwe". Godny poród? Podobno niemożliwe. Równe płace kobiet i mężczyzn? Podobno niemożliwe. Tylko jakoś w innych krajach się da. I w Polsce też się da - trzeba tylko chcieć! 

Robert Biedroń podczas konwencji powiedział:  

Chcecie standardów, jakie ma Skandynawia? Wybierzcie do cholery jasnej Lewicę! Czujemy się najlepiej, kiedy dookoła nas wszystkim dobrze się żyje. Chcemy kraju takiego jak w Danii, Szwecji, czy Norwegii, bo tam wszystkim żyje się dobrze, dzieciom, kobietom, a nawet prezesowi z kotem! Równość! - Polska będzie wspólnotą, w której wszyscy mają równe prawa. Polska jest domem nas wszystkich. Na szczęście jest Lewica, na lewicy są odważne kobiety i odważni mężczyźni. Wprowadzimy europejskie standardy do europejskiego kraju! W Słupsku wprowadziliśmy edukację równościową. Wprowadziliśmy do spółek miejskich kobiety. Od 800 lat kobieta nie została wybrana na szefa Słupska. Do dzisiaj! W pierwszej turze została wybrana kobieta!  

Poznan140919a

Paulina Matysiak podczas konwencji powiedziała:

Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. Mamy równość zapisaną w Konstytucji, a tysiące ludzi nie mogą zawrzeć związku. Są łamane prawa pracownicze. Równość musi być realizowana każdego dnia! Lewica jest po to, żeby wprowadzać równość w życie. My, Polki, nie mamy dostępu do bezpiecznej aborcji. Lewica to zmieni. Wprowadzimy prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023