fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica
Lewica w trasie: Bydgoszcz, Toruń i Płock

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Demokracji, była więc to dla naszej ekipy dodatkowa motywacja do pracy. Pamiętajcie, najbliższa okazja, aby skorzystać ze swych demokratycznych praw to 13 października. Tego dnia możecie zadecydować o odsunięciu PiS-u od władzy!

Lewicobus odwiedził dziś Bydgoszcz, Toruń i Płock. W każdym z tych miejsc poruszyliśmy inny, ważny dla Polek i Polaków temat. Tak wynika z rozmów z Wami, o tym chcecie, abyśmy mówili i wprowadzili w życie w nowej kadencji parlamentu. 

Bydgoszcz: Nowe drogi, autobus w każdej gminie, pociąg w każdym powiecie 

Jednym z największych problemów Polski lokalnej jest stan dróg oraz bezpieczeństwo podróżnych, każdego dnia na polskich drogach ginie 8 osób. 4 lata rządów PiS to konsekwentne wykreślanie kolejnych inwestycji drogowych, co sprawiło, że rozwój infrastruktury drogowej został wstrzymany. Jako Lewica nie tylko dodamy energii budowie nowych dróg, ale i sprawimy, że będą bezpieczne. Zamiast stawiać kolejne „czarne punkty” Lewica będzie stawiała bezpieczne przejścia dla pieszych oraz bezpieczne skrzyżowania i ronda.

Samorządy robią co mogą, ale same nie udźwigną problemu związane z drogami oraz likwidowanymi połączeniami autobusowymi oraz kolejowymi, potrzebna jest pomoc na szczeblu rządu. W tym celu w budżecie państwa pojawi się specjalny fundusz, z którego finansowane będą projekty budowy dróg lokalnych oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Lewica ma nie tylko program w tym zakresie, ale i kadry doświadczonych samorządowców, którzy realizowali takie projekty w swoich małych ojczyznach. 

Toruń: Świeckie państwo 

Wokół haseł związanych ze świeckim państwem narosło sporo mitów, wizyta Lewicobusa w Toruniu była świetną okazją, aby podjąć ten temat. Nietrudno się domyślić, dlaczego właśnie tu...

Lewica nie jest i nie będzie przeciwko wierze. Mamy do tego racjonalny stosunek: Twoje wyznanie lub jego brak, to Twoja sprawa. Za czym się opowiadamy w ramach świeckiego państwa? Chcemy rozdziału kościoła od państwa, a zatem i transparentności w finansowania kleru przez budżet państwa. Szacujemy, iż instytucje państwowe oraz spółki skarbu państwa przekazują na Kościół katolicki około 8 mld złotych rocznie. My nie mówimy, że całkowicie należy tego zaprzestać, przecież są np. kościoły, które są zabytkami, ale mamy prawo pytać na co idą publiczne pieniądze. Wszyscy powinni też płacić te same podatki, a księża płacą ryczałt, który średnio wynosi 230 zł. Usługi takie jak chrzest, czy też pogrzeb powinny być finansowo transparentne, a także opodatkowane. Opowiadamy się również za likwidacją Funduszu Kościelnego, który ostatnio wyniósł 156 mln złotych i głównie służył do opłacania składek na ZUS dla księży. Uważamy, że zdrowi i pracujący mężczyźni powinni sami opłacać swoje składki. Pytamy się również, dlaczego Kościół nie płaci opłat celnych, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od nieruchomości, a jest drugim posiadaczem ziemskim zaraz po państwie Polskim i posiada 160 000 ha ziemi. Pytamy się, dlaczego rozgłośnie katolickie są zwolnione od opłat koncesyjnych? Mówimy też jasno, iż religia powinna być ze szkół wycofana, a jej nauka nie powinna być finansowana przez państwo. 

Chcemy równych praw dla wszystkich! Chcemy normalności! Chcemy Świeckiego państwa!

Płock: Mieszkania 

Rynek nie poradził sobie z problemem mieszkaniowym, a jeżeli tak się dzieje to państwo powinno wkroczyć, rynek nie jest święty. Kupno mieszkania bardzo często wiąże się z tym, iż młodzi ludzie zakładają sobie 30-letni kredyt na szyję. Wynajem mieszkania wiąże się bardzo często z tym, iż jeden z partnerów oddaje na ten cel całą swoją pensję. Blisko połowa Polek i Polaków mieszka w złych warunkach mieszkaniowych, dzieci i dorośli nie mają własnych pokoi, wszyscy żyją w jednym pomieszczeniu.

Tak dłużej być nie może. Poprzez budowę miliona mieszkań w przeciągu 10 lat oraz odnowienie pustostanów, chcemy rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce. Założymy publiczne przedsiębiorstwo, które w latach 2021-2031 zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m².  Państwo nie będzie sprzedawać mieszkań za więcej niż koszty budowy. Mieszkania będzie można kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem 3%. 46 000 pustostanów zostanie wyremontowanych przez samorządy, z pomocą specjalnego centralnego funduszu, który sfinansuje ten projekt. 

Budowa mieszkań przez publicznego dewelopera ma również za zadanie obniżyć ceny mieszkań budowanych przez prywatnych deweloperów, a także spowodować, że lokale przeznaczone na wynajem również będą tańsze. Naszym wzorem jest Wiedeń, gdzie funkcjonują mieszkania czynszowe, które zaspakajają 1/3 rynku mieszkaniowego w tym mieście. 

 Na zdjęciu tytułowym Arkadiusz Iwaniak, kandyduje z pozycji 1 w okręgu 16 Płock

Bydgoszcz150919

 
 Krzysztof Gawkowski, kandyduje z pozycji 1 w okręgu 4 Bydgoszcz

Torun150919

Robert Kwiatkowski, kandyduje z pozcji 1 w okręgu 5 Toruń 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023