fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Dziś na konferencji w Gliwicach - z udziałem Wandy Nowickiej, Anity Ziegler- Chamielec oraz Roberta Biedronia - zaprezentowaliśmy "Pakt dla Małych i Średnich Miast".

- Mniejsze miasta muszą mieć szansę na rozwój, a młodzi ludzie powinni mieć możliwość znalezienia pracy w miastach takich jak Gliwice czy Bytom - mówiła Wanda Nowicka. 

Podczas konferencji prasowej głos zabrał również Robert Biedroń, który wskazał deglomerację, jako jedno z ważniejszych narzędzi zrównoważonego rozwoju. - Mniejsze miasta muszą mieć swoje godne miejsce na mapie Polski. Obecnie - ze względu na rządzących w Warszawie - nie do końca wykorzystują one swoje szanse. Potrzebny jest system pozwalający sprawiedliwie traktować szybko rozwijające się duże miasta, ale też mniejsze, jakich wiele na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. Takie rozwiązanie zapewnia Pakt dla małych i średnich miast średnich miast. Jedno z kluczowych założeń naszego Paktu to odzyskiwanie godności przez średnie miasta, poprzez umieszczenie w nich ważnych urzędów. W Niemczech w mniejszych ośrodkach funkcjonuje wiele ministerstw i urzędów. Tam się dba o zrównoważony rozwój: to nie tylko duma dla mieszkańców, ale także miejsca pracy, więcej połączeń komunikacyjnych. Dlaczego w Gliwicach nie miałby mieć swojej siedziby Trybunał Konstytucyjny? Tak jest w Karlsruhe w Niemczech. Gliwice zasługują na taką instytucję - mówił szef sztabu Lewicy.

Pakt dla małych i średnich miast  

  1. Ważne urzędy państwowe w Twoim mieście
  2. 50 mld zł rocznie inwestycji w samorządach
  3. Kolej w każdym powiecie, autobus w każdej gminie
  4. Tanie mieszkania na raty w Twoim mieście
  5. Podniesienie prawne statusu małych i średnich miast
  6. Gwarancja miejsca w żłobku w Twoim mieście
  7. Program Kopernik w Twoim mieście
  8. 1 mld zł rocznie dla uczelni regionalnych
  9. Dostęp do lekarza specjalisty w Twoim mieście
  10. Kino w każdej gminie

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023