fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Takiej energii nie było na Lewicy od dawna! Emocje sięgały zenitu nie tylko przy dzwiękach “Olek, Olek”, kiedy to - prezydent dwu kadencji - Aleksander Kwaśniewski wkraczał na scenę. Każde wystąpienie, wywoływało falę braw i wzbudzało aplauz. 13 października Lewica wróci do Sejmu, o tym jesteśmy już przekonani, ale potrzebna jest maksymalna mobilizacja, aby posłanek i posłów o lewicowych poglądach było w parlamencie jak najwięcej. Jeżeli prawdziwa jest teza – a jest – że jeśli lewica byłaby w Sejmie, nie rządziłby PiS, to istnieje konsekwentne pociągnięcie tej tezy: jak Lewica będzie w Sejmie, PiS nie będzie rządził.

Historia III RP pokazuje, że to lewica zawsze musiała sprzątać po rządach prawicy. Nasze państwo pod rządami PiS zaczyna rozłazić się w szwach, dzieci chodzą do przeładowanych szkół średnich, rodzice nie mogą zapisać się do lekarza, a seniorzy nie mogą kupić tanich leków.

Polska Lewica upomni się o solidarne państwo, które nie oferuje jedynie transferów społecznych, ale również sprawne usługi publiczne. Będziemy walczyć o państwo świeckie, państwo praworządne, gdzie realizowane są prawa kobiet, czy też mniejszości; a prawa nabyte są szanowane.

Pragniemy sprawnej opieki publicznej dla naszych dzieci oraz dobrej polityki senioralnej dla naszych rodziców: żłobki, przedszkola, sprawna służba zdrowia, opieka geriatryczna. Chcemy czystego powietrza i realnej walki ze smogiem, chcemy zielonej transformacji energetycznej.

Wszystko to uda się, kiedy utrzymamy wzrost gospodarczy, ale jego owoce będą dzielone sprawiedliwiej, a będzie to możliwe poprzez zwiększenie progresji podatkowej oraz inwestowaniu przez państwo w aktywną politykę mieszkaniową, zamiast w politykę zakupów drogiego sprzętu wojskowego za granicą. Historia to fundament każdego narodu, jej zakłamywanie to błąd, dlatego chcemy uczciwie mówić o naszej przeszłości.

Historia Polski to nie tylko bohaterstwo, ale i wiele czarnych kart, z których musimy wyciągać wnioski, ale będzie to możliwe tylko w oparciu o prawdę.

Lewica zawsze oznaczała postęp, zarówno w sprawach społecznych, jak i gospodarczych. Lewica zawsze była nadzieją dla wykluczonych, była głosem słabszych i głosem mniejszości. Lewica w nowym Sejmie będzie głosem tych wszystkich, którzy nie chcą wybierać pomiędzy prawicą liberalną, a prawicą konserwatywną.13 października 2019 r. zagłosujcie na Lewicę!

Konwencję w Katowicach zwieńczyło wręczenie specjalnych egzemplarzy Konstytucji RP przez Aleksandra Kwaśniewskiego liderom Lewicy: Robertowi Biedroniowi, Włodzimierzowi Czarzastemu i Adrianowi Zandbergowi. 

Marcelina Zawisza podczas konwencji powiedziała: 

Tak się składało, że zawsze pasa zaciskano na brzuchach zwykłych ludzi - ekspertom, politykom żyło się dobrze. Mamy lata dobrej koniunktury, bezrobocie spadło, nie musimy się martwić o szukanie pracy, wreszcie złapaliśmy oddech. To znaczy, że PiS ma przerąbane, bo ludzie w końcu wzięli oddech i zobaczyli upadające szkolnictwo, upadającą służbę zdrowia, nadciągającą katastrofę klimatyczną. Morawiecki zaczął snuć opowieści o milionach mieszkań, autach elektrycznych i czystym powietrzu. Gdyby to była prawda to żylibyśmy w idealnym państwie. Niestety klimat jest w coraz gorszym stanie, a mieszkań jest zaledwie kilkaset. W następnym budżecie rząd PiS chce przeznaczyć na służbę zdrowia zaledwie 5 % PKB, gdy w tym samym czasie upadają kolejne oddziały szpitalne. Prawo i Sprawiedliwość to państwo ściemniaczy, które niczego nie potrafi zbudować. Lewica się nie boi, przeznaczymy 7,2 % na służbę zdrowia, bo tutaj chodzi o życie i zdrowie nasze i naszych bliskich. W XXI wieku modlitwa nie zatrzyma katastrofy klimatycznej, dlatego Lewica postawi na naukę, przeznaczymy 2% PKB na naukę, w ramach programu Kopernik, dzięki któremu będziemy finansować inwestycje również tutaj na Śląsku. Odpartyjnimy spółki skarbu państwa, kandydaci będą przechodzić przesłuchania przed komisją, które będą transmitowane w Internecie. Nowoczesne państwo to nie państwo kolesi, to nie państwo Misiewiczów.

Anna-Maria Żukowska podczas konwencji powiedziała: 

Już za tydzień wybory i każdy i każda z was będzie decydować jak przez najbliższe lata, a nawet dekady będzie wyglądać Polska. Polska to musi być państwo, gdzie chce się żyć, gdzie chce się zakładać rodziny. Polska to kraj, gdzie odbywa się piekło kobiet, gdzie politycy i księża zaglądają kobietom do łóżek! Szkoda, że nie zaglądają w paski płac! Rodzina to nie tylko mężczyzna kobieta i dzieci. Sama o tym wiem, bo wychowuję 14-letnią córkę i każda rodzina potrzebuje wsparcia. Lewica nie będzie narzucać, jak rodzina ma wyglądać. Lewica jest po to by każdą rodzinę wspierać, kiedy tego potrzeba. Prawa kobiet nie sprowadzają się tylko do prawa reprodukcyjnego. To również równe traktowanie społeczne, to równa płaca za taką samą pracę. Ważną sprawą są emerytury, bo mówimy o płacach. Jednak najbardziej narażoną na ubóstwo grupą w Polsce są seniorzy. Emerytury starszych kobiet są za niskie, starsze panie głodują. Kiedy myślę o swojej córce chciałabym, żeby mogła otrzymywać edukację pozbawioną stereotypów, żeby nie musiała słuchać, że jest grosza w matematyce i j musi dbać o wygląd. Nie ma różnic między chłopcami i dziewczynkami. Jesteśmy równi!  

Gabirela Morawska-Stanecka podczas konwencji powiedziała: 

Dlaczego zdecydowałam się kandydować do senatu? Dlaczego zrezygnowałam z kancelarii, porzuciłam strefę komfortu, dlaczego teraz? Właśnie dlatego, że jestem prawniczką, że jestem wściekła, że ktoś kradnie mi nasze państwo. Ostatni raz przed 2016 wyszłam na ulice w 1989 roku na demonstrację studentów, potem wszystko się zmieniło. Wkroczyliśmy na drogę pozytywnych zmian, wkroczyliśmy do NATO, UE. Nie sądziłam, że kiedyś wyjdę na ulice. Wyszłam w grudniu 2015 roku, kiedy demontowano TK, prezydent nie przyjął ślubowania legalnie wybranych sędziów, nie odebrano wyroków Trybunału Konstytucyjnego, został złamany art 190 naszej Konstytucji. Do głowy by mi nie przyszło, że prezydent RP tak bezprecedensowo złamie Konstytucję. Wyszłam na ulice, gdy demontowano sądownictwo, stałam tutaj przed Sądem Okręgowym w Katowicach i pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie. Tu, na Śląsku, pamiętamy kto zaprojektował aferę, w wyniku której straciła życie córka tej ziemi - Barbara Blida. Pamiętamy, że przez to miał być postawiony przed Trybunał Stanu. Zabrakło pięciu głosów. Teraz wrócił i przekształcił Trybunał Konstytucyjny w maszynę swojej osobistej zemsty służącej do zastraszania opozycji. Ta maszyna służy mu też do zapewniania bezpieczeństwa sobie i partyjnym dygnitarzom. Ministerstwo Sprawiedliwości zamieniło się w ministerstwo hejtu, atakując tych, którzy stoją na straży ludzkiej godności i naszego prawa. Wyszłam na ulicę znowu, po kolejnej próbie podporządkowania Sądu Najwyższego. Będę wychodzić na ulice każdego rządu, gdy będzie zagrożona demokracja, gdy będzie zagrożona wolność! To jest moje państwo, moja ojczyzna i nie pozwolę jej zniszczyć. Ale wyjście na ulice to nie wszystko. Aby coś zmienić, trzeba wejść do polityki, odrzucić strefę komfortu, pójść na wybory i kandydować. Dlatego tu jestem!  

Włodzimierz Czarzasty podczas konwencji powiedział: 

Nasza Polska to taki dziwny kraj. Bardziej czcimy rozpoczęcie wojny niż jej zakończenie. Nie cieszymy się z tego, że ludzie wychodzili po wojnie z obozów, że wracali z przymusowych robót. Nie chwalimy się odbudową państwa. Polska nie powstała cztery lata temu, panie prezesie Kaczyński, nie zakłamie pan historii. Nie umniejszy pan roli polskiej lewicy! Jako polska lewica jedyna dziękujemy naszym rodzicom i dziadkom i dziękujemy za to co robiliście do 90 roku, i za transformację, nie będziemy was opluwać, będziemy was pokazywać jako przykład. Polska się starzeje. W 2035 r. seniorzy będą stanowili blisko 30% społeczeństwa. Polska musi być gotowa na „Srebrną Rewolucję”. Chciałem złożyć tutaj zapewnienie, że polska lewica powoła Ministerstwo Polityki Senioralnej. Będzie przygotowywało Polskę do srebrnej rewolucji, bo ona następuje. Zapewnimy wsparcie pielęgniarskie, opiekę geriatryczną, domy dziennej opieki, skrócimy czas oczekiwania na sanatoria, trzeba też pomyśleć o przejściu na emeryturę po 35 latach dla kobiet, po 40 latach dla mężczyzn. Chcemy, żeby leki na receptę były maksymalnie za 5 złotych. Nie może być tak, że człowiek biedny żyje krócej, dlatego że jest biedny. Wprowadzimy minimalną emeryturę na poziomie 1600 złotych. Zabezpieczymy wszystkim osobom ich prawa nabyte. Nie może być tak, że jak coś dostaniecie od państwa, to jak przyjdzie następna ekipa wam to zabierze. Dzisiaj są to służby mundurowe, jutro nauczyciele, pojutrze sędziowie. Nie można do tego doprowadzić! Jeżeli prawdziwa jest teza – a jest – że jeśli lewica byłaby w Sejmie, nie rządziłby PiS, to istnieje konsekwentne pociągnięcie tej tezy: jak lewica będzie w Sejmie, PiS nie będzie rządził. 

Adrian Zandberg podczas konwencji powiedział: 

Tu na sali jest Maciej Konieczny i to jest facet, który mi zawsze mówi: pamiętaj, tu na śląsku szanuje się prace! Tu ludzie wiedzą, że dobrobyt bierze się z pracy, doświadczenia i rzetelności. I to właśnie jest Polska. Polska to zmęczony ratownik medyczny, który jedzie ratować komuś życie w środku nocy; pielęgniarka na 12-godzinnym dyżurze; nauczycielka, która zdziera głos; zwykły urzędnik; pracownik socjalny; bez nich nie byłoby polskiego państwa. Za pracę należy się szacunek i godne pensje. Kaczyński ostatnio nauczył się nowego słowa - dobrobyt. Ale ratownik, o którym mówiłem, wie co ma w kieszeni, ta nauczycielka płacić rachunki wie jak wygląda dobrobyt państwa Kaczyńskiego. To może zrobić tylko Lewica. Jest nadzieją na zmianę, że płace pójdą w górę i nie tylko płaca minimalna za pracę i poświęcenie trzeba godnie płacić. Słyszeliśmy, że rożne partie będą rożnych rzeczy bronić jak niepodległości. Będziemy bronić budżetówki i tych, którzy budują nasze państwo, godnych płac. Doprowadzimy do tego by do szkół, urzędów i szpitali szli najlepsi, by place tam były naprawdę konkurencyjne i w budżetówce. Włodek mówił o Konstytucji, która zapewnia edukację, równy dostęp do ochrony zdrowia. Ale nie może tak być tylko na papierze. My będziemy wydawać zdecydowanie więcej na usługi publiczne na edukację na służbę zdrowia! Nowoczesne państwo dobrobytu jest dla wszystkich, musi docierać wszędzie, także dla mniejszych miejscowości. Ludzie mają prawo do dobrego życia nie tylko w Warszawie, ale i w małych miejscowościach. słuchajcie, do wyborów został tydzień. Ja wiem, że na opozycji niektórzy już odpuścili, że myślą, że jest nad nimi szklany sufit, że nie ma szans. My nie odpuszczamy! Lewica to nie tylko Biedroń, Zandberg i Czarzasty. Lewica to przede wszystkim Wy. Lewica to nadzieja, którą czujemy na ulicach. Lewica to zmiana. Możemy - razem - już za tydzień zmienić Polskę. Do boju!

Robert Biedroń podczas konwencji powiedział:

Przed nami ostatni tydzień kampanii. Pełna mobilizacja i każdy promil zaangażowania jest potrzebny! Musimy sprawić, że wykorzystamy każdą sekundę, minutę, godzinę dzień, żeby lewica wróciła do sejmu! Jesteśmy na finiszu trudnej kampanii, ale pokazaliśmy, że walczymy jak lwy, że gdy się łączymy, umiemy udowodnić, że zmiana jest możliwa, że gdy są marzenia, to można je realizować. To była trudna kampania, ale nie tak trudna, jak ostatnie 4 lata. Działy się w Polsce takie rzeczy, że nikt nie spodziewał się, że po '89 roku przyjdzie władza, która będzie ograniczała wolność zgromadzeń, wolność mediów. Nikt nie spodziewał się, że media publiczne będą tubą partii politycznej, że będą z niej płynęły kłamstwa, że godność połowy społeczeństwa będzie ograniczana, że kobiety jedna po drugiej wyszły z parasolkami bronić swoich praw. Kaczyński powiedział, że chce zbudować w Polsce nową elitę. To nie pierwszy taki przypadek: ta elita to PiS. Ktoś kto należy do PiS-u jest elitą, a wszyscy inni to gorszy sort. Ta elita ma swoje nazwiska: Banaś, Misiewicz, Glapiński ze swoimi asystentkami, które w rok zarabiają na mieszkanie, dyrektor Rydzyk, któremu bezdomni rozdają samochody, Glapiński, Kaczyński, który buduje sobie wieże. Według badań to Lewica ma najbardziej zmobilizowany elektorat! I takiego elektoratu zazdroszczą nam wszyscy! Niech żyje bal! - to motto dzisiejszej władzy. Ale my, na lewicy, mówimy, że ludzi dobrych woli jest więcej, którzy sprawią, że będzie lepiej. My na sercu nosimy hymn Polski. I wiemy, że Polska jeszcze nie zginęła! Jest nadzieja i jest nią Lewica! I Lewica zwycięży! My - Polki i Polacy - godnie kroczymy broniąc Konstytucji! Skłóconym społeczeństwu łatwiej się kieruje prezesowi, ale ono nie jest w stanie nic budować. W nim będziemy wysłuchiwać codziennie jadu z mediów publicznych. Tu nie dla każdego znajdzie się miejsce. To będzie droga pusta i ponura. Ale jest inna droga! Kiedy ktoś jest poniżany i pogardzany, my wyciągamy dłoń. Bo na to umówiliśmy się w Konstytucji! Bo Polska jest dobrem wszystkich obywateli! I o takim dobru marzy Lewica. 13 października wybierzcie taką Polskę! Wybierzcie trzy pokolenia, które udowodniły, że wiele ich łączy, a przede wszystkich łączy ich przyszłość!  

Aleksander Kwaśniewski podczas konwencji powiedział: 

Kochani moi, nie ukrywam, że łza mi się w oku zakręciła. Wspomnieliście niezwykle ważne chwilę dla mnie, dla lewicy, dla Polski. Widzę tutaj tego ducha, tę atmosferę, która była wtedy. I to jest dowód na to, że lewica wraca do polskiego życia politycznego! Mówiąc o sukcesach Lewicy jak wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej, do NATO; chcę wspomnieć premierów: Leszka Millera, Marka Belkę, Włodzimierza Cimoszewicza. Niech usłyszą nasze oklaski za ich pracę, za pracę naszych rządów. Można zapytać, dlaczego lewica nie zrobiła wszystkiego co było oczekiwane. Nie mieliśmy takiego budżetu, ale wiedzieliśmy, że musimy Polsce dać fundamenty demokracji, czyli Konstytucję, bezpieczeństwo - NATO i postępu, czyli Unię Europejską. Każda z tych spraw wymagała poparcia społecznego. Dwie z nich wymagały referendum i my Lewica potrafiliśmy stworzyć takie ponadpartyjne porozumienie. My jesteśmy środowiskiem, które wie, że kompromis to dowód siły, a nie słabości. Lewica od początku, przez 30 lat polskiej demokracji stała na stanowisku, że naszym zadaniem jest bronić i przestrzegać Konstytucji. Dlaczego mamy głosować na lewicę? Po pierwsze, i to jest wielka rzecz, która się stała, lewica do tych wyborów idzie wspólnie. To wielkie osiągnięcie. To jest wielki sukces, za który dziękuję liderom tych partii. Zwracam się do wyborców: uwierzcie, że ta lista Lewicy jest najlepszą odpowiedzią na problemy z jakimi Polska się mierzy. Zwracam się również do moich wyborców, którzy dwukrotnie mi zaufali - wróćcie do lewicy, zaufajcie tym ludziom. To jest odpowiedzialne myślenie o naszej historii, prawdziwej, nie zakłamanej. Lewica mówi: zwiększamy nakłady na zdrowie. Żyjemy dłużej, i to jest wspaniała wiadomość dla mojego pokolenia, ale to wymaga lepszej ochrony zdrowia i większych nakładów, żebyśmy mogli żyć w komforcie i bezpiecznie. Lewica jest tą siłą, którą mówi, że potrzebujemy więcej integracji, potrzebujemy silnej Europy. Dzisiaj jedyną szansą dla Polski to być przy głównym stole i decydować o przyszłości. Konserwatywno-narodowa wizja państwa to państwo tylko dla swoich. To oznacza wykluczenie, polaryzację, dzielenie Polaków na gorszy i lepszy sort, panów i nie panów. My tę wizję odrzucamy! Nasza wizja to nowoczesne państwo dobrobytu. odkąd polska polityka została zdominowana przez duopol PO i PiS Polska jest spowita smogiem politycznym. Tylko wybór Lewicy, postawienie na trzecią siłę może nas uratować przed katastrofalnym smogiem, który trwa już 15 lat.               

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023